Dánský záložník Christian Eriksen se rozcvičuje před zápasem Dánsko-Finsko šampionátu UEFA EURO 2020 v Kodani 12. června 2021 ( AFP / POOL / HANNAH MCKAY)

Fotbalista Eriksen nezkolaboval kvůli vakcíně, vůbec proti Covidu očkován nebyl

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Po nedávném dramatickém kolapsu dánského fotbalisty Christiana Eriksena uprostřed zápasu se na sociálních sítích začala šířit zpráva, že se tak stalo poté, co byl očkován proti Covid-19. Není to pravda. Ředitel Eriksenova klubu Inter Milan i dánský fotbalový svaz potvrdili, že hráč nebyl očkován. Důvod jeho kolapsu zatím nebyl objasněn.

„Hráč italského klubu Inter Milan Christian Eriksen byl spolu se svými klubovými spoluhráči vakcinován,” píše se v tomto článku webu Aeronet z 13. června 2021, který sdílely stovky uživatelů Facebooku (např. zde či zde). Podobné tvrzení sdíleli uživatelé také zde nebo zde.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 18. června 2021

Falešná zpráva se začala šířit krátce poté, co hráč dánské fotbalové reprezentace Eriksen, který je zároveň členem klubu Inter Milán, zkolaboval 12. června během šampionátu Euro 2020 přímo na hřišti uprostřed zápasu Dánska s Finskem.

Ve 43. minutě 29letý záložník najednou upadl na trávník a zůstal nehybně ležet, zatímco se ho lékařský tým snažil oživit. Na hřišti zůstal ležet asi 15 minut do té doby, než jej odvezli do nemocnice.

Falešnou zprávu o tom, že Eriksen zkolaboval po vakcíně, sdíleli uživatelé sociálních sítí po celém světě, např. v Kanadě, Francii, Thajsku či Spojených státech. O očkování proti Covidu koluje celá řada dezinformací, zejména o údajných vedlejších účincích.

Inter Milán a dánský fotbalový svaz DBU odmítají, že byl Eriksen očkován

Eriksen však proti nemoci Covid-19 očkován nebyl. Mluvčí dánského fotbalového svazu DBU to agentuře AFP potvrdil 14. června.

„[Dánský fotbalový svaz] nedal hráče očkovat. Případné očkování organizuje jejich klub,“ uvedl mluvčí. Svaz 13. června na Twitteru uvedl, že se hráč nacházel ve stabilizovaném stavu.

Ředitel klubu Inter Milán Giuseppe Marotta AFP řekl, že Eriksen „nikdy neprodělal Covid a nikdy nebyl očkován“(zde, zde, zde a zde). Zopakoval to i v rozhovoru pro italské rádio Rai Sport I (v tomto videu v čase 5:50).

Také lékař německého národního týmu Tim Meyer odmítl tvrzení o očkování Eriksena během této tiskové konference 13. června 2021, kde v čase 22:35 říká: „Neexistuje jakýkoliv důkaz o spojitosti mezi tímto případem a koronavirovou epidemií či očkováním. To mám z důvěryhodných zdrojů."

Dezinformace o údajném Eriksenově očkování mohla vzejít z tohoto interview v deníku La Gazetta, ve kterém lékař klubu Inter Milán Piero Volpi řekl, že „na začátku šampionátu již budou všichni očkováni." Volpi však hovořil italském šampionátu Série A, nikoliv o šampionátu UEFA EURO 2020.

Příčina kolapsu je stále neznámá

Volpi italským médiím sdělil, že hráč „bude podroben důkladným vyšetřením“, aby se zjistila příčina jeho kolapsu.

„Nejdůležitější je, že je v pořádku, ale je zvláštní, že nikdy nebyl zpozorován sebemenší náznak nějakého problému, ani když působil v Tottenhamu, ani v Interu. V Itálii jsou velmi přísné kontroly,” řekl Volpi v rozhovoru pro deník Gazzetta dello Sport.

„V následujících dnech podstoupí důkladná vyšetření," dodal.

Eriksen na Instagramu 15. června napsal, že je „za daných okolností v pořádku“.

„Musím ještě podstoupit několik vyšetření v nemocnici, ale cítím se dobře," napsal. „Teď budu klukům z dánského týmu v příštích zápasech alespoň fandit.”

Článek preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY