Samoloty British Airways na lotnisku Heathrow 13 czerwca 2021 r. ( AFP / Brendan Smialowski)

British Airways nevedou „krizová jednání" s vládou kvůli očkovaným pilotům

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulém týdnu informace o tom, že po očkování proti Covidu zemřelo v jednom týdnu několik pilotů British Airways (BA), což mělo vést ke „krizovému jednání" s britskou vládou o pozastavení létání pro očkované piloty. Je sice pravda, že zmíněné aerolinie v krátké době přišly o několik pilotů, ale jejich úmrtí spolu nijak nesouvisí a společnost i vláda odmítly, že by spolu vedly krizová jednání o pozastavení létání již očkovaných pilotů. Navíc není známo, že by vakcíny zhoršovaly zdravotní rizika spojená s létáním.

Tvrzení o britských pilotech se šířila například prostřednictvím tohoto článku, který obsahuje odkaz na video online pořadu Hugo Talks známého odmítavým postojem k vakcínám. Video obsahuje audiozáznam neznámého muže tvrdícího, že jeho „přítel”, který pracuje jako pilot u British Airways, mu řekl o úmrtí tří dalších pilotů v krátkém časovém úseku. Tento audiozáznam se na sociálních sítích poprvé objevil již 17. června 2021.

„V uplynulém týdnu jim v BA zemřel již třetí pilot,” tvrdí muž na audiozáznamu a dodává, že „naprosto zdravý” pilot „dostal druhou dávku vakcíny a během pár dní zemřel” stejně jako dva piloti před ním. „Kvůli tomu nyní probíhá krizová komunikace mezi BA a vládou, řeší, zdali povolit očkovaným pilotům létání. Problém je samozřejmě v tom, že podlé mého známého v BA bylo už 80 až 85 procent pilotů očkováno,” dodává muž na záznamu, který na Facebooku sdílelo téměř 600 lidí zde.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 28. června 2021

Tvrzení o údajné spojitosti vakcíny s úmrtí pilotů a o „krizových jednáních” s britskou vládou se objevila také v tomto hromadně sdíleném videu. V angličtině se dezinformace šířily po sociálních sítích například zde, zde či zde.

Podle tohoto příspěvku z 19. června 2021 v BA zemřeli čtyři piloti. Autorka v něm aerolinky obviňuje z toho, že své zaměstnance do očkování nutily.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 28. června 2021

Společnost 17. června 2021 na Twitteru potvrdila, že „čtyři naši piloti nedávno zemřeli”, ale dodala, že „spekulace na sociálních sítích o tom, že by tato úmrtí spolu nějak souvisela, jsou naprosto nepravdivé”.

Snímek tweetu pořízený 28. června 2021

Žádná „krizová jednání”

AFP společnost British Airways kontaktovala, a ta nám potvrdila, že s vládou žádná „krizová jednání” nevede, a nikdy „nepřikázala pilotům povinné očkování”.

Sarah Branch z britské regulatorní agentury pro léky a zdravotní péči MHRA v rozhovoru 23. června 2021 řekla: „Není nám známo, že by piloti BA zemřeli po podání vakcíny proti Covidu, a s BA ani s jinými aeroliniemi jsme nevedli debatu o tom, že by se pilotům očkovaným proti Covidu mělo zakázat létání.” Dodala, že „v současnosti neexistují žádná omezení” pro zaměstance po očkování, a to ani v letecké dopravě, ani v jiných sektorech.

Společnost British Airways nezveřejnila jména čtyř zesnulých pilotů.

AFP se však podařilo najít zprávu o smrti pilota BA jménem Nicholas Synnott. Podle britského listu The Independent Synnott strávil „rekordních 243 dnů v nemocnici v Texasu, kde se léčil na Covid-19” a po návratu do Velké Británie zemřel v nemocnici.

Tvrzení o údajné spojitosti mezi očkováním a smrtí pilotů a o „krizových jednáních” BA s britskou vládou se objevila i v tomto videu známého dezinformátora Pavla Zítka, který dlouhodobě šíří nepravdivé informace o Covidu a vakcínách prostřednictvím kanálu TV Světlo.

Zítko v téměř třičtvrtěhodinovém videu kromě BA opakuje řadu dalších dříve vyvrácených dezinformací. Tvrdí například, že aerolinky nyní odmítají přepravovat pasažéru očkované proti Covidu, což AFP již vyvrátila zde. Dále opakuje již mnohokrát vyvrácenou dezinformaci o tom, že mRNA vakcíny údajně mění pacientovu DNA. A nakonec zmiňuje varování nositele Nobelovy ceny Luca Montagniera o tom, že očkovaní do dvou let zemřou, o kterém AFP psala francouzsky zde.

Vakcíny nezvyšují zdravotní rizika při létání

Zavádějící informace o pilotech vytvářejí dojem, že létat po očkování by mohlo být nebezpečné. Tyto informace jsou nepodložené.

Podle zdravotnických organizací jako jsou americká Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) není letecká doprava pro očkované osoby riziková. Naopak je pro ně bezpečnější, protože jsou vystaveni nižšímu riziku nakažení Covidem.

Množí se také dezinformace o tom, že vakcíny proti Covidu zvyšují riziko tvorby krevních sraženin neboli trombózy během létání. AFP tuto dezinformaci vyvrátila zde.

Zatímco trombóza vyvolaná nedostatkem pohybu během mnohahodinových letů je známé riziko, nemá nic společného s vzácnou krevní poruchou spojovanou s vakcínami AstraZeneca a Janssen, řekla AFP Marie-Antoinette Sevestre-Pietri, profesorka vaskulární medicíny ve fakultní nemocnici v Amiens.

„Trombóza spojovaná s létáním je riziko, o kterém víme již přes deset let," řekla. V roce 2007 publikovala Světová zdravotnická organizace (WHO) zprávu potvrzující toto riziko.

Naproti tomu existuje ještě takzvaná „atypická" trombóza vyvolaná vakcínou, které se říká „imunologická trombóza". Je to alergická reakce na složky ve vakcíně, které způsobují koagulaci vedoucí až k tvorbě krevních sraženin v celém krevním oběhu nebo na neobvyklých místech, jako jsou mozkové cévy nebo cévy v trávicím traktu," dodává profesorka Sevestre-Pietri.

Podle ní není absolutně žádný důvod k tomu, aby k trombóze spojené s vakcínou docházelo častěji v důsledku cesty letadlem, a „žádný takový případ nebyl dosud popsán".

COVID-19 VAKCÍNY