Žena přestrojená za francouzský symbol Marianne během demonstrace proti covid pasům v Paříži 4. září 2021 ( AFP / Thomas COEX)

Neočkovaní lidé nemají ve Francii zákaz vstupu do nákupních center

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulých třech dnech příspěvky tvrdící, že neočkovaným lidem ve Francii bude od 15. září zakázán vstup do nákupních center. Pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy. Některá nákupní centra sice od návštěvníků stále požadují, aby se prokázali covid pasem, který dokazuje buď že byl držitel očkován nebo že má negativní test, popřípadě že již prodělal onemocnění covid-19, ale drtivá většina z nich od 8. září tyto dokumenty už vůbec nechtějí.

„Od 15.09.2021 nemaji ve Francii neočkovaní přístup do nákupních center!” prohlašuje tento příspěvek z 5. září, který na Facebooku sdílelo přes 3 100 uživatelů. Text doprovází několik videí zachycujících střet pařížských policistů s demonstranty protestujícími proti covid pasům.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 9. září 2021

Covid pas ve Francii

Francouzský covid pas, neboli “pass sanitaire”, je digitální dokument sloužící jako důkaz, že jeho držitel je buď: 1. Plně naočkován, přičemž od poslední dávky uplynulo alespoň 7 dní; 2. Má negativní výsledek covid testu; nebo 3. Prodělal onemocnění covid-19 před méně než 6 měsíci.

Od 9. srpna začala francouzská vláda tento covid pas požadovat jako podmínku pro vstup do letadel vnitrostátních linek a vlaků, jakož i většiny veřejně přístupných míst včetně barů, restaurací, nemocnic (mimo pohotovosti), veletrhů, divadel, kin a donedávna za určitých podmínek také nákupních středisek o rozloze více než 20 000 metrů čtverečních.

Odpor proti covid pasům

Proti covid pasům se ve Francii zdvihla vlna odporu, zvláště poté, co vyšlo najevo, že od poloviny října testy na koronavirus bez předpisu už nebudou propláceny sociálním pojištěním. Například 4. září byly v mnoha francouzských městech zorganizovány velké demonstrace. Jedna z nich, která proběhla v útrobách nákupního centra Chatelet Les Halles spojeného s obřím dopravním uzlem v centru Paříže, vyústila v násilný střet demonstrantů s policií. Tři ze čtyř videí v dezinformačním facebookovém příspěvku byla natočena právě během této demonstrace.

Videa jsou pravdivá; k této demonstraci proti covid pasům a následným střetům s policií v obchodním centru Chatelet skutečně došlo, přičemž média o nich referovala například zde, zde nebo zde. Druhé ze čtyř videí v příspěvku bylo natočeno ve stejný den na nádraží Saint Charles v Marseille. Záznam stejné demonstrace natočený z jiného úhlu je k dispozici například zde.

To ale nic nemění na tom, že tvrzení o zákazu vstupu neočkovaným do nákupních středisek je nepravdivé. Covid pas není pouhým potvrzením o očkování. Je platný i v případě negativního testu nebo potvrzení o prodělání nemoci během uplynulých 6 měsíců, takže i v těchto případech mohou jeho držitelé vstupovat do veřejných prostranství, nikoliv jen očkovaní.

Francouzská vláda navíc od 8. září zásadně snížila počet obchodních center, kde bude třeba se pasem vykázat, a to ze 178 na 64 (z celkového počtu 341 francouzských obchodních center o rozloze větší než 20 000 metrů čtverečních). Obchodní centra ve většině francouzských oblastí včetně téměř celého Île-de-France, kde se nachází Paříž, už nebudou covid pas požadovat za předpokladu, že počet případů koronaviru v oblasti nepřesáhne 200 nakažených na 100 000 obyvatel a bude alespoň 7 dní klesat.

Neočkovaným lidem ve Francii není zakázán vstup do obchodních center (pokud jsou schopni se prokázat buď negativním testem nebo tím, že covid již prodělali). Od 8. září navíc už většina center nepožaduje dokument žádný.

AFP už vyvrátila řadu dezinformací o pandemii covid-19 a vakcínách. Některé nedávno publikované články jsou k dispozici například zde, zde nebo zde.

COVID-19 VAKCÍNY