Lidé čekají na očkování v Olympijském parku v Sydney 16. srpna 2021 ( AFP / DAVID GRAY)

Dvě děti v Austrálii nezemřely po očkování proti Covidu na stadionu v Sydney

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulých deseti dnech zprávu o tom, že v australském městě Sydney zemřely dvě děti po podání vakcíny proti Covidu během masové očkovací akce mládeže na stadionu. Není to pravda. Austrálie nezaznamenala jediný případ úmrtí po vakcíně od výrobce Pfizer-BioNTech, což je jediný typ vakcíny, který je dětem mladším 18 let v zemi podáván.

Více než devítiminutové video s českými titulky a přepisem se šířilo především prostřednictvím tohoto článku s nadpisem „Austrálie: 2 mrtvé děti poté, co 24 tisíc dětí nahnali na stadion, kde je naočkovali bez přítomnosti rodičů”. Ten byl publikován 27. srpna 2021 na webu otevrisvoumysl.cz, odkud jej podle analytického nástroje CrowdTangle sdílelo na Facebooku téměř 1 900 uživatelů. AFP již v minulosti vyvrátila mnoho dezinformačních článků o koronaviru publikovaných na tomto webu, například zde nebo zde.

Snímek videa ze stránky otevrisvoumysl.cz pořízený 6. září 2021

Jedná se o záznam rozhovoru, v němž konzervativní odpůrce vakcín Drew Peters zpovídá neúspěšnou americkou republikánskou kandidátku do Kongresu DeAnnu Lorraine. V anglickém jazyce jej na sociálních sítích sdílely desítky tisíc uživatelů, například na Instagramu či na Facebooku.

Poté, co v Austrálii začal stoupat počet onemocnění Covid, nabídl v polovině srpna stát Nový Jižní Wales vakcínu Pfizer-BioNTech všem studentům z oblasti Západního Sydney v jednom z velkokapacitních očkovacích center - Aréně Qudos Bank.

Peters ve videu tvrdí, že mu bývalý člen australské armády řekl o dvou úmrtích středoškoláků během tohoto očkování. „Dvě děti již zemřely po této injekci na stadionu, kam byly odvedeny s ujištěním, že vše proběhne v pořádku,” řekl Peters.

Není to pravda. Podle australského Ministerstva zdravotnictví nezaznamenala státní agentura Therapeutic Goods Administration, která má na starost mimo jiné sledování bezpečnosti vakcín, žádná úmrtí spojená s vakcínou Pfizer-BioNTech.

„Do této chvíle nebyla TGA zpravena o žádném úmrtí způsobeném vakcínou Comirnaty (Pfizer),” sdělil AFP mluvčí agentury 24. srpna 2021.

Očkovací kampaň

Ani údajný počet středoškoláků, kteří byli podle autorů videa očkováni v Aréně Qudos Bank, neodpovídá skutečnosti.

Když ministr zdravotnictví Nového Jižního Walesu Brad Hazzard tento vakcinační program představil, řekl, že zdravotníci budou schopni poskytnout vakcíny až pro 24 000 studentů.

Podle Zdravotnického okrsku Západního Sydney však nakonec bylo na stadionu studentům podáno pouze 15 390 dávek vakcíny Pfizer-BioNTech.

V Austrálii bylo dosud zaznamenáno sedm úmrtí spojených s podáním vakcíny AstraZeneca, která je ovšem k dispozici pouze dospělým. K 6. září byla v Austrálii pro děti od 12 let schválena pouze vakcína od Pfizer-BioNTech.

Děti na stadion nikdo nenahnal

Titulky článků s českým překladem videa zde a zde systematicky tvrdí, že děti byly na stadion „nahnány”. To ale ve videu netvrdí ani Peters s Lorraine. Jedná se o špatný překlad slova „usher”, které v angličtině znamená „dovést” nebo také „doprovodit”.

Výraz „ushered” ostatně ve svém vystoupení použil i Brad Hazzard (čas ve videu 1:25) ve snaze ujistit rodiče, že jejich náctileté děti bude doprovázet zdravotnický personál a další zaměstnanci, takže nebudou ani chvilku samy.

„Chtěl bych rodiče ujistit, že bude o jejich děti uvnitř dobře postaráno,” řekl Hazzard v klipu z tiskové konference, který Peters během své show přehrál. „Budou tam doslova odvedeni zdravotnickým personálem v doprovodu policie... budou tam, aby je doprovodili. Každou vteřinu, kterou stráví na stadionu, o ně bude postaráno. Takže mámy a tátové, buďte v klidu.”

Toto není první zpráva o údajném násilném oddělování dětí a rodičů za účelem očkování v Austrálii. AFP již takové tvrzení vyvrátila zde.

Článek preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY