Němečtí zdravotníci nevarovali před očkováním, fotografie byla zmanipulována

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Desítky tisíc uživatelů sociálních sítí sdílely od konce minulého týdne fotografii, na níž skupina zdravotníků drží nápis „Prosíme, nenechte se očkovat”. Tato fotografie však byla zmanipulována. Na původním snímku, pořízeném v německé Fakultní nemocnici v Jeně, totiž personál kliniky naopak nabádá k očkování. To AFP potvrdila i samotná nemocnice.

Více než 20 tisíc uživatelů sdílelo zmanipulovanou fotografii s českým komentářem především zde, zde či zde. Stejné příspěvky kolovaly i v jiných jazycích, kromě němčiny také například ve slovenštině, maďarštině, srbštině či na Twitteru ve španělštině.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 24. listopadu 2021

Fotografie vypadá již na první pohled podezřele. Zatímco na ostatních cedulích je jen jedno slovo, na ceduli obsahující německé „nicht” jsou dvě. „Nicht" je navíc napsáno červeně a jiným fontem než zbylá slova, což okamžitě budí dojem, že bylo na fotografii přidáno později.

APF našla původní fotografii pomocí zpětného vyhledávání. Snímek byl původně zveřejněn spolu s dalšími obrázky zdravotnického týmu 11. listopadu na facebookové stránce Fakultní nemocnice v Jeně.

Narozdíl od zmanipulované fotografie však na původním snímku vyzýval tým zdravotníků veřejnost k tomu, aby se nechala očkovat. Text doprovázející původní fotografii na Facebooku zní: „Náš tým na centrální pohotovosti vás žádá: Nechte se očkovat! Každý den zde přijímáme těžce zraněné a nemocné. Potřebujeme pro ně léčebné kapacity.”

Facebookový příspěvek kliniky obsahuje i další fotografie jiných týmů držících stejný nápis. Nemocnice k tomuto tématu na Facebooku zveřejnila dlouhý text, v němž se mimo jiné píše: „Emocionální výzva od našich kolegů: Nechte se prosím očkovat“ neboť „prostě potřebujeme prostor na jednotkách intenzivní péče.” Text dále zdůrazňuje: „Naše jednotky intenzivní péče se bohužel opět rychle plní koronavirovými pacienty, což má za následek, že všem, kteří naléhavě potřebují péči či bojují o život, tam bude zatraceně těsno! Nemáme už více lůžek a personálu na jednotce intenzivní péče.[... ] Nechte se očkovat, vzájemně se podpořte!"

To, že se jedná o hoax, AFP potvrdila 22. listopadu po telefonu také mluvčí nemocnice Anke Schleenvoigt. „Obrázek byl zmanipulován. Už nám ho nahlásila spousta lidí,” řekla.

Stejně jako v České republice počet nakažených koronavirem v Německu prudce stoupá. Ve spolkové zemi Durynsko, kde se daná nemocnice nachází, jsou podle tamního ministerstva zdravotnictví všechny okresy označeny červeně, tj. nejvyšším varovným stupněm. V samotné Jeně je v této chvíli průměrně za týden hospitalizováno 8,1 lidí s covidem na 100 000 obyvatel, přičemž v uplynulém týdnu na nemoc zemřeli dva lidé. Míra proočkovanosti v Durynsku k 24. listopadu je 63,6%, což je druhá nejnižší hodnota mezi německými spolkovými zeměmi.

Podle mluvčí Schleenvoigt byla situace v jenské nemocnici „extrémně napjatá" už 11. listopadu. Vzhledem k tomu, že 36-lůžkové oddělení pro koronavirové případy bylo plně obsazeno, musela nemocnice otevřít další.

Mluvčí varovala, že kapacity na jednotkách intenzivní péče pro koronavirové pacienty se povážlivě krátí: „V současné době ještě máme kapacitu, ale v jiných oblastech už nejsou lůžka na intenzivní péči k dispozici."

Uvedla také, že nemocnice byla nucena zrušit některé plánované operace. Právě tato situace byla spouštěčem kampaně na Facebooku.

Celkově je podle mluvčí nemocnice situace v Durynsku natolik napjatá, že byl ředitel kliniky v Jeně profesor Michael Bauer jmenován koordinátorem všech durynských nemocnic pro přípravu převozu pacientů do jiných spolkových zemí. Nemocnice v Jeně se to prý ovšem zatím netýká.

Premiér Durynska Bodo Ramelow před touto možností varoval již 5. listopadu v ranním vysílání stanice ZDF, kde řekl: „V nejbližších dnech se dostaneme do situace, kdy už nebudeme mít dostatek lůžek na jednotkách intenzivní péče."

AFP již v minulosti vyvrátila celou řadu nepravd a hoaxů o očkování proti covidu, naposledy například zde, zde či zde.

Článek preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY