Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch během tiskové konference s premiérem Andrejem Babišem 26. května 2021 v Praze ( AFP / Michal Cizek)

Fotografie nedokazuje, že Adam Vojtěch pouze předstíral očkování proti covidu

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulém týdnu příspěvek naznačující, že ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch nikdy neobdržel vakcínu proti covidu a očkování jen předstíral. Není to pravda. Fotografie, která má „podvod” dokazovat, byla pořízena během Vojtěchova očkování proti chřipce, nikoliv covidu. Covidovou vakcínu ministr obdržel již začátkem léta v Ústí nad Labem, o čemž existuje videozáznam.

„Vojtěchu, to divadlo už můžeš skončit, všichni víme, že očkován nejsi!!! Tak si tady nehrej na očkovaného a lehký průběh,” stojí v tomto příspěvku z 29. listopadu 2021, který na Facebooku sdílelo téměř 800 uživatelů.

Den předtím, tj. 28. listopadu, Vojtěch na Twitteru oznámil, že měl pozitivní test na covid, a tudíž nastoupil do čtrnáctidenní karantény. Zároveň uvedl, že díky očkování má jeho nemoc „mírný průběh”.

Součástí příspěvku jsou dvě fotografie: na jedné zdravotník vpichuje ministru Vojtěchovi do ramene injekci a na druhé je detail vpichu. Autor příspěvku však tvrdí, že je „naprosto patrné, že injekce nemá vůbec nasazenou jehlu a přijde mi, že to vůbec není ani injekční stříkačka, že je to nějaká ampulka”.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 8. prosince 2021

Zpětným vyhledáváním se AFP podařilo zjistit, že fotografie použitá v příspěvku byla poprvé publikována samotným Vojtěchem na Twitteru 8. října. Z jeho Tweetu ovšem vyplývá, že se nejednalo o vakcínu proti covidu, nýbrž proti chřipce.

Autor příspěvku také tvrdí, že Vojtěch navzdory kontextu fotografie vlastně žádnou injekci nedostává. Podle příspěvku mu zdravotník jen přitiskl k rameni jakousi „ampulku”.

Na fotografii není jehla injekce viditelná, neboť se již nachází v těle, takže je vidět pouze vnější skleněná část.

Tvar stříkačky se jasně shoduje s chřipkovou vakcínou Vaxigrip, která je v České republice již několik let běžně podávána proti chřipce. Z fotografií je jasně vidět její zaoblený konec připomínající „ampulku”, ale vakcína pochopitelně obsahuje i jehlu, pomocí níž se do těla zavádí roztok vakcíny.

Fotografie vakcíny proti chřipce Vaxigrip pořízená 14. listopadu 2003 v Caenu ( AFP / Mychele Daniau)

Adam Vojtěch prostřednictvím své kanceláře AFP potvrdil, že již obdržel dvě dávky vakcíny proti covidu. První dávku dostal 13. června v očkovacím centru v Ústí nad Labem, jak vyplývá z tohoto videozáznamu, který Vojtěch umístil na svou facebookovou stránku. Druhou dávku obdržel ministr „v souladu s nastaveným postupem pro podání druhé dávky” tamtéž, jak AFP sdělila Martina Čovbanová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví v e-mailu 7. prosince.

Končící vláda Andreje Babiše od počátku jasně podporovala očkování proti covidu, a nový premiér Petr Fiala tuto politiku během společné tiskové konference podpořil. Neexistuje sice žádný oficiální požadavek na to, aby byli všichni ministři očkováni, ale kromě dvou ministrů byli všichni členové Babišovy vlády již v polovině června očkováni alespoň první dávkou. Zbylí dva členové vlády - ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr životního prostředí Richard Brabec - v té době řekli, že se k tomu již brzy chystají.

Autor facebookového příspěvku pochyboval o údajném „mírném průběhu” Vojtěchovy nemoci, o níž se ministr zmiňuje v svém tweetu 28. listopadu. Podle lékařů ovšem vakcína i přesto, že neposkytuje stoprocentní ochranu proti nákaze, skutečně výrazně redukuje nemezpečí hospitalizace či dokonce úmrtí.

„Základní výhodou očkovaných oproti neočkovaným je jejich ochrana před onemocněním covid-19, zejména před jeho závažným průběhem, případně před hospitalizací," potvrzují lékaři na oficiální informační stránce města Prahy o covidu v sekci „Jaké výhody přináší očkování proti covid-19?".

AFP již dříve vyvrátila podobné nepravdivé tvrzení o tom, že se proti covidu nedal naočkovat premiér Andrej Babiš.

COVID-19 VAKCÍNY