Americký investor maďarského původu George Soros během výročního setkání Světového ekonomického fóra (WEF) 23. ledna 2020 ve švýcarském Davosu (AFP / Fabrice Coffrini)

Hoax: George Soros nebyl zatčen kvůli zasahování do amerických voleb

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se začala šířit informace o tom, že americký miliardář maďarského původu George Soros byl zatčen ve Filadelfii a je držen ve vazbě pro podezření z manipulace s výsledky tamních voleb. Článek obsahuje fotografii údajné Sorosovy obžaloby vydané v Pensylvánii. Není to pravda. Fotografie je zmanipulovaná a mluvčí Sorosovy filantropické organizace zprávu označila za „naprostý nesmysl”.

Původní článek v angličtině nejdříve vyšel 23. listopadu 2020 zde na kanadském webu Conservative Beaver, z něhož byl později stažen. Mezitím se ale informace začala šířit například prostřednictvím tohoto článku, který v uplynulých třech dnech sdílely stovky českých uživatelů na Facebooku.

„George Soros byl zatčen a v současné době je držen ve federální vazbě ve Filadelfii,” píše se v tomto příspěvku z 23. listopadu 2020, který sdílelo přes 200 lidí. “Podle neuzavřené obžaloby podané v západním okrese Pensylvánie byl Soros obviněn z řady závažných trestných činů souvisejících s americkými volbami.”

Autor textu dále tvrdí, že Soros před listopadovými volbami v USA spáchal spoustu trestných činů včetně „podvodů, krádeží identity, napomáhání a navádění a poškození počítačů”. Příspěvek uzavírá tím, že „Soros je v současné době vyslýchán FBI” a jediný důvod, proč se o jeho zatčení nemluví, je prý to, že soudce jeho zveřejnění zakázal.

Snímek facebookového postu pořízený 26. listopadu 2020

Článek obsahuje nyní již nefunkční link na fotografii údajného Sorosova obvinění, které měl vydat soud v Pensylvánii. Tento oficiálně vypadající dokument nesoucí miliardářovo jméno se šířil i na Twitteru, například zde.

Snímek dokumentu z Twitteru pořízený 26. listopadu 2020

Žádné z těchto tvrzení se nezakládá na pravdě. Laura Silber, mluvčí Sorosovy nadace Open Society Foundation, AFP v e-mailu z 25. listopadu 2020 sdělila, že údajné Sorosovo zatčení je „naprostý nesmysl”.

Při bližším hledání se podařilo zjistit, že dokument s údajným Sorosovým obviněním byl zmanipulován. Původně se totiž jednalo o federální obvinění šesti osob ruské národnosti z kybernetických zločinů, jak vyplývá z tohoto dokumentu na stránkách amerického Ministerstva spravedlnosti. 

Následuje srovnání falešného Sorosova obvinění (vlevo) s původním dokumentem ze stránky Ministerstva spravedlnosti USA (vpravo):

Screenshot comparison of the indictment seen in the hoax article (L) and the original Justice Department indictment (R)

Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo původní obvinění 19. října 2020 v tomto prohlášení začínajícím slovy: „Šest důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU bylo obviněno v souvislosti s celosvětovým šířením škodlivého softwaru a dalšími záškodnickými akcemi v kyberprostoru.” 

O tom, že bylo obvinění zmanipulované, již psala i další média, například FactCheck.org, USA Today, Philadelphia Inquirer či PolitiFact.

Soros, miliardář maďarského původu známý pro svou filantropii, je již dlouho terčem ultrapravicových a antisemitských konspiračních teorií. AFP o některých z nich psala anglicky zde, zde či zde, česky pak zde. Nepravdivé informace šířené o amerických volbách jsme vyvraceli například zde, zde, zde či zde.

Článek preložil/-a
AMERICKÉ VOLBY George Soros