Údajné prezidentské „dekrety“ nedokazují, že Ukrajina jednala se Sorosovým synem o převodu půdy na západní korporace

Na sociální sítí X se objevily zavádějící dokumenty, které zveřejnil podezřelý uživatel vydávající se za francouzského novináře. Podle něj měly být důkazem toho, že západní nadnárodní korporace získaly na Ukrajině práva na užívání 400 km2 půdy díky údajné dohodě vyjednané Alexandrem Sorosem a  vedoucím kanceláře ukrajinského prezidenta Andrijem Jermakem. Tato tvrzení šířila také ruská média a maďarská provládní tisková agentura. AFP však odhalila pochybnosti o důvěryhodnosti údajného novináře, který za tímto „vyšetřováním“ stojí. Prezidentské dekrety, které jsou v článcích citovány, navíc nemají s převodem pozemků nic společného.

Začátkem prosince 2023 se na českých sociálních sítích objevily příspěvky, podle nichž se vedoucí prezidentské kanceláře Volodymyra Zelenského Andrij Jermak dohodl se synem George Sorose Alexandrem o „vyčlenění 400 kilometrů čtverečných půdy pro likvidaci nebezpečného odpadu“. Příspěvky měly tisíce zhlédnutí na Telegramu a desítky sdílení na Facebooku.

Podle této dohody údajně „Ukrajina na neurčito a bezplatně poskytne půdu americkým společnostem k likvidaci nebezpečných odpadů z chemické, farmaceutické a ropné výroby“. Podle příspěvku se dohoda měla týkat společností Dow Chemical, DuPont, BASF, Evonik Industries, Vitol a Sanofi.

Image
Snímek zavádějícího příspěvku na Telegramu pořízený 18. ledna 2024

Příspěvky odkazují na údajné „vyšetřování“ zveřejněné 28. listopadu ve formě videa na síti X prostřednictvím účtu, který se vydával za profil francouzského novináře jménem „Jules Vincent“.  Většina příspěvků obsahuje dokument, který „Jules Vincent“ zveřejnil ve svém videu jako údajný důkaz oficiální dohody.

Podobná tvrzení se šířila také ve slovenštiněangličtině, francouzštiněšpanělštiněněmčině či bulharštině.

Agentura AFP již v minulosti vyvracela nepravdivá tvrzení týkající se ukrajinské půdy, například že Zelenskyj měl prodat rozsáhlé pozemky zahraničním společnostem nebo že Ukrajina údajně vyváží svou úrodnou černozem.

Tvrzení o údajné smlouvě vyjednané Alexandrem Sorosem šířily také dvě ruské státní tiskové agentury, TASS a RIA Novosti, a také několik ruských zpravodajských webů (zde, zde, zde). Šírila jej i provládní maďarská tisková agentura V4NA, ačkoli ta ve svém článku přiznala, že nemůže ověřit pravdivost informací.

Podezřelý účet na X 

Nejprve jsme prozkoumali účet na platformě X, který stojí za tzv. vyšetřováním. Má uživatelské jméno „@VincentVinxent1“ a jméno profilu je uvedeno jako „Jules Vincent“. V popisu se dále uvádí, že má být „novinářem na volné noze“, který píše o tématech jako „planeta, ekologie, klima, voda, mezinárodní solidarita, společnost“. Tvrdí, že je členem národního sdružení francouzských nezávislých novinářů „Profession : Pigiste“.

Jisté rysy tohoto účtu a chování samotného uživatele však vyvolávají pochybnosti o jeho důvěryhodnosti.

Za prvé, účet byl založen v září 2018, ale z jeho historie vyplývá, že je aktivní teprve od poloviny listopadu 2023, tedy několik dní před zveřejněním zmíněných „zjištění“. Zatímco skuteční novináři rutinně používají sociální sítě k propagaci své vlastní práce, Vincent sdílel především retweety na environmentální témata a jeho kanál neobsahoval žádnou vlastní novinářskou práci. Zpětné vyhledání jeho profilové fotografie také nepřineslo žádné jiné výsledky.

Některé prvky textu a videa z jeho „šetření“ také vyvolávají pochybnosti, zda je autor skutečně francouzským novinářem. Na začátku videa to vypadá, že si spletl vlastní jméno a představuje se jako „Vincent Jules“. Ve francouzštině není zvykem začínat při představování příjmením.

Stejné video zveřejnil 27. listopadu účet nazvaný „Vincent Jules“ také na YouTube. Tento účet byl vytvořen v listopadu 2022, ale zveřejnil pouze toto jediné video, což rovněž vyvolává pochybnosti o jeho pravosti.

Kromě toho se v příspěvcích tohoto uživatele objevuje řada jazykových chyb a nepřirozených výrazů. Například ve větě „bude to mít následky“ používá údajný francouzský novinář nesprávný člen a místo slov „aura des conséquences“ říká „aura de conséquences“. Ve svém příspěvku na X také píše „intégrité de l'enquête“ (celistvost vyšetřování), přičemž pravděpodobně chtěl říci „intégralité de l'enquête“ (celé vyšetřování).

Vyhledávání pomocí klíčových slov „Jules Vincent“ nás přivedlo k několika článkům ve francouzských novinách Libération (zdezde) napsaným osobou stejného jména v roce 2019. Objevili jsme také krátký životopis s fotografií na blogu Horizons Stratégiques (HS) (archiv). Stránka obsahovala také e-mailovou adresu a uživatelské jméno profilu na X - jiného než toho, který šířil tvrzení o Ukrajině.

Jules Vincent, autor článků v Libération, nám 6. prosince po telefonu sdělil, že články napsal během své dvouměsíční studentské stáže v Libération v roce 2019. Dále uvedl, že s údajným „investigativním článkem“ o Ukrajině nemá nic společného. 

„Ani s tímto uživatelem, ani s vyšetřováním na Ukrajině nemám nic společného,“ řekl. „Tento účet není můj. Nejsem osobou na fotografii. Je to čirá náhoda.“  To zopakoval i na svém profilu.

Jeho fotografii nalezenou na webu Horizons Stratégiques (vpravo) jsme srovnali s fotografií z videa z podezřelého účtu na X (vlevo). Je zřejmé, že se nejedná o jednu a tu samou osobu.

Image
Snímek z videa na síti X (vlevo) a snímek z webu horizonsstrategiques.com. Srovnání provedla agentura AFP 13. prosince

Sdružení nezávislých novinářů Profession : Pigiste se rovněž vyjádřilo k účtu, který šířil tvrzení o ukrajinské půdě. V příspěvku ze 4. prosince sdružení na síti X uvedlo: „Účet @VincentVinxent1 je falešný, tato osoba není členem Profession : Pigiste a přivlastnila si identitu bývalého nezávislého novináře.“

Dekrety se netýkají pozemků

Tvrzení o údajném převodu ukrajinské půdy na mezinárodní společnosti se začala šířit na internetu poté, co prezident Open Society Foundations Alexander Soros navštívil 7. listopadu Kyjev (archiv). Během této návštěvy se skutečně setkal s šéfem kanceláře ukrajinské prezidentské kanceláře Andrijem Jermakem, aby s ním projednal otázky „rekonstrukce infrastruktury a investic do ukrajinské ekonomiky“ (archiv).

Součástí videa domnělého frrancouzského novináře je nahrávka údajného anonymního zdroje z ukrajinského ministerstva životního prostředí. Ten zmiňuje dohodu mezi Sorosem a Jermakem o převodu 400 km2 úrodné zemědělské půdy „na zahraniční společnosti k blíže nespecifikovanému a bezplatnému využití za účelem skladování chemického odpadu“.

„Jules Vincent“ tvrdí, že mu zdroj z ministerstva zaslal i příslušné dokumenty jako důkaz na podporu jeho tvrzení. Tyto dokumenty však obsahují řadu nesrovnalostí a domněnku o převodu půdy nijak nepotvrzují.

Prvním předloženým dokumentem je údajný dekret prezidenta Zelenského ze 13. listopadu 2023 nesoucí číslo 603/2023.

Image
Snímek z X pořízený agenturou AFP dne 11. prosince 2023

Druhý dokument je ve formě údajného memoranda, které měli Jermak a Alexander Soros podepsat 7. listopadu 2023. Je v něm také zmínka o druhém prezidentském dekretu číslo 107/2023:

Image
Snímek z X pořízený agenturou AFP dne 11. prosince 2023

Oba dekrety s výše uvedenými čísly lze skutečně nalézt na oficiálních internetových stránkách prezidenta, ale ani jeden z nich se netýká nákupu, prodeje nebo pronájmu pozemků.

Dekret 603/2023 byl zveřejněn 28. září 2023, nikoli 13. listopadu 2023, jak tvrdí video. Ve skutečnosti se týká udělování státních vyznamenání (archiv). Jediný dekret zveřejněný 13. listopadu měl číslo 749/2023 a rovněž se týkal udělování státních vyznamenání (archiv).

Dekret 107/2023 je datován 23. února 2023 (archiv). Opět se týká udělení státního vyznamenání (tentokrát posmrtně) a nemá nic společného s převodem pozemků.

Zahraniční účast na vlastnictví půdy na Ukrajině

V prvním údajném dekretu na videu stojí, že Zelenského úřad převádí pozemky na několik velkých mezinárodních společností jako „věčné... koncesní vlastnictví“.

Otázka zahraniční účasti na vlastnictví půdy na Ukrajině je složitá a politicky kontroverzní.

„Nevím o žádném zákoně, který by prezidentovi dával přímou pravomoc poskytnout pozemky jakékoli společnosti,“ uvedl 11. prosince v e-mailu pro agenturu AFP Frédéric Mousseau, programový ředitel think tanku Oakland Institute. Institut zveřejnil několik zpráv o pozemkové reformě na Ukrajině a dopadu ruské invaze (archivní odkazy zde a zde). 

V roce 2020 přijala Verchovna rada (ukrajinský parlament, pozn. red.) zákon, který uvolnil obchod se zemědělskou půdou a zrušil dlouholeté moratorium na její prodej. „Dlouhodobý zákaz nabývání zemědělské půdy na Ukrajině cizinci a zahraničními subjekty bude platit i nadále, zahraniční společnosti však mají právo si půdu pronajmout,“ uvedl Mousseau.

Pravidla pro pronájem zemědělské půdy jsou stanovena v ukrajinském zákoně o půdě.

„Korporace, ať už domácí či zahraniční, zpravidla pozemky, které využívají, nekupují, ale pronajímají si je,“ dodal a zdůraznil, že „společnosti registrované na Ukrajině mohou mít zahraniční akcionáře nebo finančníky“. 

Podle Ihora Lisetského, koordinátora pozemkového výboru Ukrajinského agrárního klubu, mohou společnosti založené cizinci získat půdu formou koncese za předpokladu, že ve vlastnické struktuře společnosti figuruje i ukrajinský rezident.

Pravidla pro převod půdy formou koncese jsou stanovena v koncesním zákoně.

Zpráva Oakland Institute z února 2023 k tomuto tématu uvádí, že „otázka, kdo je vlastníkem pozemku, je již mnoho let nejasná, neboť fenomén útěku do daňových rájů a netransparentní systém vlastnictví komplikoval určení vlastníka“. Podle zprávy „výzkumy ukazují, že velkou část půdy v zemi ovládají ukrajinští oligarchové a zahraniční agropodnikatelé“.

Soros i Jermak existenci dohody popřeli

Mluvčí Open Society Foundations sdělil AFP 6. prosince v e-mailu, že tato tvrzení jsou „zcela nepravdivá“.

„Někdo zfalšoval dokumenty za zcela smyšleným účelem,“ dodal mluvčí.

Daria Zarivna, tisková tajemnice Andrije Jermaka, ve zprávě z 11. prosince označila tato tvrzení za „nepravdivá“ a „směšná“.

„Jedná se o ruskou propagandu, a to dost primitivní,“ uvedla Zarivna.

Fotografie průmyslového odpadu z roku 2022

Ve videu zveřejněném údajným francouzským novinářem na síti X se v čase 6:07 objeví snímek se stovkami bílých pytlů poházených po zemi, zatímco doprovodný hlas hovoří o „místě, kde se skladuje chemický odpad“. To má v divákovi vyvolat dojem, že fotografie pochází z Ukrajiny.

Fotografii jsme našli pomocí zpětného vyhledávání obrázků na serveru Yandex, které ukázalo, že pochází nejpozději z ledna 2022. Snímek byl součástí ruského článku jako ilustrace skládky průmyslového odpadu u města Novouralsk ve středním Rusku (archiv).

Image
Snímek příspěvku na síti X (vlevo) a snímek webu news.rambler.ru (vpravo). Srovnání provedla agentura AFP 13. prosince 2023

George Soros a jeho rodina jsou častým terčem dezinformací. Některé z nich jsme již v minulosti vyvraceli (zde, zde). Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás