Protest u improvizovaného památníku pro George Floyda ve městě Minneapolis v americkém státě Minnesota 4. června 2020 (AFP / Chandan Khanna)

Policejní ředitel Richmondu neobvinil hnutí Antifa z toho, že zablokovalo požárníkům přístup do hořícího domu plného dětí

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů Facebooku sdílely článek, podle kterého měl policejní ředitel města Richmond ve Virginii obvinit aktivisty ultralevicové skupiny Antifa a hnutí Black Lives Matter z toho, že zapálili dům s dětmi a poté k němu blokovali přístup požárníkům. Není to pravda. Policejní šéf sice v emotivním projevu popsal, jak se někteří demonstranti snažili zabránit hasičům v přístupu do hořícího domu, ale ani jednou je neoznačil za členy zmíněných hnutí. Naopak řekl, že policie jejich identitu teprve vyšetřuje.

Článek s titulkem „Policejní šéf se zhroutil poté, co popsal, jak Antifa zapálila dům s dětmi a poté blokovala hasiče” byl publikován 5. června 2020 na webu AC24 a poté sdílen na Facebooku téměř 900 uživateli, například zde zde

Snímek facebookového postu ze 4. června 2020

Šéf policejního oddělení v Richmondu ve Virginii nedělním novinářům řekl, že Black Lives Matter a Antifa vzbouřenci zapálili domek s více rodinami s dětmi uvnitř a poté zablokovali přístup hasičům, aby se dostali k záchraně dětí,” píše se v článku. Následuje videozáznam tiskové konference, kde šéf richmondské policie William Smith popisuje, co se stalo 31. května večer, a stěží při tom potlačuje emoce. 

Podobný post šířily tisícovky uživatelů Facebooku například v angličtině zde, ve španělštině zde či v portugalštině zde

Z videa ovšem vyplývá, že Smith ani jednou nezmínil hnutí Antifa a Black Lives Matter. Řekl pouze, že blíže neidentifikovaní vzbouřenci zapálili budovu a někteří z nich se pokusili zabránit požárníkům do hořícího domu vstoupit. Zároveň se zmínil pouze o jednom dítěti. 

Smrt George Floyda

Protesty ve Virginii jsou součástí vlny demonstrací, která zachvátila Spojené státy po násilné smrti 46tiletého černocha George Floyda, který zemřel 25. května 2020 po zásahu policie ve městě Minneapolis. Floyd se udusil poté, co mu bílý policista Derek Chauvin klečel téměř 9 minut na krku a ignoroval jeho prosby o možnost se nadechnout. Neozbrojený Floyd byl zatčen kvůli podezření, že v nedalekém obchodě zaplatil falešnou dvacetidolarovou bankovkou. Kromě USA proběhly nenásilné prostesty i v mnoha zemích světa, například ve Velké Británii, v Německu či na Novém Zélandu. 

Antifa, neboli Antifašistická akce, je decentralizované politické hnutí, jehož aktivisté se hlásí ke krajně levicovým ideologiím jako anarchismus, komunismus a marxismus. Příležitostně se uchylují k násilí, a to především k ničení majetku a potyčkám s příslušníky krajní pravice.  

Black Lives Matter je hnutí bojující za práva černochů. Poukazuje na násilí páchané na Afroameričanech a na institucionální rasismus v americké společnosti. Hnutí vzniklo v roce 2013 poté, co muž jménem George Zimmerman zastřelil černého mladíka Trayvona Martina a posléze byl osvobozen. Hnutí od té doby neustále sílí a poukazuje na neustále narůstající počet úmrtí amerických černochů rukama policie.

Co richmondský policejní šéf skutečně řekl?

„Včera v noci demonstranti schválně zapálili obydlenou budovu na Broad Street,” řekl Smith při tiskové konferenci na videu. „Nejedná se o jedinou obydlenou budovu, která byla v posledních dvou dnech zapálena, ale tentokrát nám bránili v přístupu. Byli jsme nuceni násilím vyklidit scénu, aby mohli hasiči přijet. Protestující zablokovali hasičský vůz o několik bloků dál pomocí aut a bránili mu v přístupu k požáru. V hořícím domě bylo jedno dítě.”

„Nakonec se hasičům podařilo…” snažil se Smith pokračovat, ale byl nucen se na chvíli odmlčet, protože jej přemohly emoce. „Nakonec se hasičům podařilo dostat ty lidi z domu ven. Podařilo se nám dostat hasiče bezpečně na místo.” 

Šéf richmondské policie poté řekl, že mnoho z protestujících vůbec nebylo z Virginie: 

„Máme tu lidi z různých koutů USA, kteří překročili hranice několika států, aby se sem dostali. Víme, že jsou organizováni. Snažíme se ze všech sil zjistit, kdo za tím stojí. A děláme vše proto, aby se nám podařilo zatknout ty, kteří páchají násilí na naší komunitě, na našem městě a na našich občanech,” řekl. 

Celý projev je k dispozici zde:

Vzhledem k chaotické a občas i násilné povaze protestů si informace z demonstrací často protiřečí. Podle této reportáže našli požárníci při příjezdu k hořící budově otce a syna již před domem, takže je nemuseli nijak zachraňovat. Velitel richmondského požárního sboru Chris Armstrong navíc řekl, že požární vůz byl sice na chvíli zablokován, ale jen několika hořícími popelnicemi a jedním jediným demonstrantem, který se odmítal pohnout. 

Zároveň se začaly objevovat i články informující o falešných zprávách, podle nichž měla Antifa údajně šířit násilí a chaos v malých amerických městech. Twitter a Facebook 2. června 2020 smazaly několik účtů, které tyto falešné zprávy šířily. Jedním z nich byl například účet ultrapravicového uskupení Identity Evropa, které tvrdilo, že Antifa „přichází do bělošských obytných čtvrtí.” ​

„Tato skupina porušovala pravidla naší platformy týkající se manipulace, a to konkrétně vytvářením falešných účtů. Zareagovali jsme poté, co jeden z účtů poslal tweet podporující násilí a tím porušil naše pravidla,” uvádí Twitter v prohlášení v tomto článku.  

Americký prezident Donald Trump prostřednictvím Twitteru 31. května 2020 oznámil, že se chystá označit hnutí Antifa za teroristickou organizaci: 

Podle expertů ovšem něco takového není možné, protože dle amerických zákonů lze označit za teroristy pouze zahraniční uskupení.

George Floyd BLACK LIVES MATTER