Video italského lékaře tvrdícího, že koronavirus je „klinicky irelevantní”, je zastaralé

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Mezi uživateli sociálních sítí se šíří video italského lékaře, který tvrdí, že nový koronavirus je „klinicky irelevantní” a již nezpůsobuje tak závažná onemocnění jako na jaře. Rozhovor, který je označen datem 10. října 2020, však byl natočen již v červnu. Lékař od té doby svá prohlášení zmírnil. 

Videozáznam rozhovoru s Albertem Zangrillem, vrchním anesteziologem milánské fakultní nemocnice San Raffaele, sdílelo prostřednictvím tohoto postu ze 14. října 2020 přes 800 uživatelů. V horním levém rohu videa visí datum „10. 10. 2020” a doprovází jej komentář: „Ani Italové se už nenechají vodit za nos”. 

Snímek facebookového postu pořízený 20. října 2020

Je pravda, že profesor Alberto Zangrillo skutečně řekl, že nový koronavirus již není tak silný jako na jaře, kdy v Itálii zabil desítky tisíc lidí, což jej činí „klinicky irelevantním”. Prohlásil to však 1. června 2020, tj. v době, kdy v Itálii došlo ke zploštění křivky celkového počtu nakažených nemocí Covid-19 a kdy se rychle snižoval jak počet nových případů, tak i počet úmrtí. 

Graf ze stránky italského ministerstva zdravotnictví znázorňující celkový nárůst případů Covid-19; rozhovor byl pořízen kolem doby označené červeně
Graf ze stránky italského ministerstva zdravotnictví znázorňující denní počet nových případů Covid-19; rozhovor byl pořízen v době označené červeně

Původní rozhovor s novinářem televizní stanice TG5 je k dispozici zde či také zde. Na obou stránkách je zřetelné datum, že byl skutečně pořízen 1. června 2020. 

Profesor Zangrillo, který je mimo jiné osobním lékařem bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, od té doby své prohlášení částečně modifikoval, omluvil se za tón původního rozhovoru a vyzval lidi, aby se měli na pozoru, ovšem bez toho, aby propadali „virové psychóze”. Takto vystoupil 29. července 2020. Od té doby dorazila do Itálie, stejně jako do jiných zemí Evropy druhá vlna koronavirové nákazy, jak vyplývá z výše uvedených grafů. 

Příspěvek však prezentuje video tak, aby se zdálo, že bylo natočeno nedávno: 

Snímek facebookového postu s údajným datem videa označeným červeně

Z toho vyplývá, že příspěvek je zavádějící, neboť se snaží prezentovat rozhovor z doby, kdy byl Covid-19 v Itálii na ústupu, jako odraz aktuální situace. To vyplývá i z některých komentářů pod příspěvkem:

Snímek komentáře pod facebookovým postem pořízený 20. října 2020
COVID-19