Zeď s obrázky kyjevského starosty Vitalije Klička a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na budově v centru černohorského města Podgorica 9. března 2022 ( AFP / SAVO PRELEVIC)

Toto není dcera ukrajinského prezidenta nazývající svého otce vrahem a nacistou

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Od posledního dubnového týdne sdílely stovky uživatelů na Facebooku fotografii plačící mladé ženy s tím, že se jedná o dceru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, která mu měla nadávat a nazývat jej nacistou a vrahem ukrajinského lidu. Toto tvrzení je nepravdivé. Žena na snímku není Zelenského dcera a její rozrušení nemá nic společného s děním na Ukrajině. Snímek pochází z náhodného ruského videa, které na internetu koluje minimálně od roku 2017.

„Alexandra Zelenskyj, dcera Zelenského, nenávidí svého otce, nazývá ho nacistou a vrahem ukrajinského lidu. Sama utekla do Polska a odhaluje celou pravdu o svém otci,” stojí v tomto příspěvku z 24. dubna 2022, který sdílelo téměř 500 uživatelů. Je na něm fotografie plačící mladé ženy v autě.

Stejné příspěvky byly hojně sdíleny i ve slovenštině či španělštině.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 2. května 2022

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se na internetu šíří dezinformace o tom, že Zelenskij je nacista, což zapadá do ruského narativu, že cílem invaze je „denacifikace” Ukrajiny. AFP již vyvrátila na toto téma řadu falešných tvrzení, a to jak v češtině, tak ve slovenštině (zde, zde a zde).

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se AFP podařilo nalézt fotografii plačící mladé ženy v příspěvcích na ruské platformě Yandex. Zjistili jsme, že se shoduje s obrázkem z videa, které bylo rovněž sdíleno a komentováno na ruskojazyčné sociální síti VKontakte (zde, zde) a na dalších webových stránkách (zde, zde).

Nakonec se nám podařilo dohledat i původní video trvající zhruba minutu a půl, které bylo v srpnu 2017 zveřejněno na YouTube pod ruským názvem „Už jsem všem řekla, že mi koupíš iPhone”.

Pomocí softwaru Sonix pro automatický přepis mluveného slova do textu jsme zjistili, že mladá žena pláče kvůli tomu, že nedostala iPhone. Ten jí měla slíbit osoba natáčející video na svůj telefon.

V příspěvcích na Facebooku se také uvádí, že Zelenského dcera měla uprchnout do Polska a o Ukrajině nyní říká: „Rusko, Ukrajinci, chci vám říct, co se tam děje!” Příspěvky obsahují odkaz na soukromý kanál platformy Telegram s názvem "ФАКТОР", který je uzavřen pro širší veřejnost a nám se nepodařilo získat do něj přístup. Nemohli jsme tudíž ověřit jeho obsah, na který příspěvky odkazují.

Zelenského dcera

Při porovnání zveřejněných rodinných fotografií ukrajinského prezidenta se snímkem v zavádějících příspěvcích je okamžitě patrné, že se nejedná o jeho dceru. Volodymyr Zelenskij má dvě děti - dceru Oleksandru, narozenou v roce 2004, a syna Kirilla, narozeného v roce 2013.

Na platformě Instagram prezident a jeho manželka opakovaně sdíleli rodinné fotografie (zde, zde). Zelenskij 15. července 2019 zveřejnil fotografii své dcery v den jejích 15. narozenin.

Po zahájení ruské invaze se Zelenského rodina z bezpečnostních důvodů přestěhovala na neznámé místo, jak uvedla americká stanice CNN 10. března 2022. Prezident však uvedl, že jsou stále na Ukrajině.

Od propuknutí války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila celou řadu dezinformací o tomto konfliktu. Seznam našich článků na toto téma v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Článek preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt