Česká televize omylem použila snímek se škodami po moravském tornádu jako ilustraci k reportáži o válce na Ukrajině

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Desítky tisíc uživatelů sociálních sítí sdílely záběry z vysílání zpráv České televize, při kterých byla během reportáže o ukrajinských uprchlících použita fotografie z tornádem zničeného moravského městečka Mikulčice. Podle mnohých uživatelů byla fotografie důkazem toho, že veřejnoprávní média záměrně klamou veřejnost o válce na Ukrajině. Do reportáže se však dostala kvůli technické chybě. ČT sice snímek z Mikulčic skutečně odvysílala jako ilustrační foto při reportáži o Ukrajině, ale vzápětí se za pochybení omluvila. Mluvčí České televize AFP řekla, že došlo k režijní chybě, neboť fotografie byla připravena pro pozdější reportáž o podvodné sbírce pro oběti loňského tornáda.

„Evakuace z Ukrajiny a použité záběry z tornáda v České republice? Jedná paní poznala svoje auto? Tak to už si ale Česká televize dělá úplně srandu,” stojí v tomto příspěvku z 29. dubna 2022, který sdílelo přes 27 000 uživatelů.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 4. května 2022

Podobné příspěvky byly hojně sdíleny také ve slovenštině, například zde, zde či zde.

Česká televize přiznala „chybu v režii”

Česká televize skutečně 28. dubna ve 12:47 použila snímek z Mikulčic jako ilustrační foto zatímco moderátorka hovořila na téma jednání o evakuaci civilistů z oblasti bojů na Ukrajině (zde v čase od 15:19). Autorem snímku z Mikulčic je fotograf Jan Handrejch z deníku Právo. Vrak auta s poničenými budovami vinařství Dvořáček v pozadí se objevil i na fotografiích v dalších médiích, například zde.

Chyby si okamžitě všimla spousta lidí, kteří incident komentovali na sociálních sítích. O jejich rozhořčení následně psala i média.

Česká televize se následující den na Twitteru omluvila a uvedla, že šlo o „chybu v odbavení, ne úmysl”.

To pro AFP potvrdila i mluvčí ČT Karolína Blinková, která nám v e-mailu 2. května 2022 sdělila, že „u tornáda se jednalo o ilustrační obrázek k případu falešné sbírky, za kterou padl v daný den rozsudek.”

Podle Blinkové odvysílala ČT na téma podvodů ve sbírkách kvůli tomuto rozsudku více příspěvků. „Proto k nim byly obrazovým editorem předem připraveny ilustrační obrázky,” dodala mluvčí.

Dne 28. dubna byl skutečně vynesen rozsudek nad mužem, který loni u humanitární sbírky na oběti tornáda zfalšoval QR kód tak, aby obsahoval číslo k jeho vlastnímu účtu. Byl mu uložen podmíněný trest.

„Taková chyba je samozřejmě velmi nepříjemná pro jakékoliv médium, chytnou se jí kritici i dezinformátoři,” řekla AFP vedoucí katedry žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze Alice Němcová Tejkalová v e-mailu 4. května 2022.

I přes velký počet virálních příspěvků o chybné fotografii by podle Tejkalové toto pochybení nemělo mít dlouhodobý dopad na důvěryhodnost ČT.

„V médiích pracují jen lidé,” řekla. „Chybovat je lidské a chyb musí být v dobrém médiu minimálně, ale nelze se jim zcela vyhnout.”

Od propuknutí války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila celou řadu dezinformací o tomto konfliktu. Seznam našich článků na toto téma v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Ukrajinsko-ruský konflikt