K incidentu s ukrajinským diplomatem došlo před rokem, s probíhající válkou nemá nic společného

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Od začátku dubna sdílely tisíce českých uživatelů sociálních sítí příspěvek tvrdící, že se jeden z ukrajinských diplomatů pokusil uprchnout před válkou do EU s velkým množstvím zlata a hotovosti. Toto tvrzení je však zavádějící. K incidentu sice došlo, ale odehrál se již v únoru 2021 a nijak tudíž nesouvisí s ruskou invazí na Ukrajinu z 24. února 2022.

„Na hranici byl zatčen ukrajinský diplomat při pokusu opustit Ukrajinu se 140 000 dolarů, 68 000 eur, 12 kg zlatých prutů a 13,8 kg zlatých šperků,” stojí v tomto příspěvku z 5. dubna 2022, který na Facebooku sdílelo přes 1 600 uživatelů. Příspěvek obsahuje několik fotografií zobrazujících zlaté cihly, stohy bankovek různých měn a auto naložené zavazadly.

„Nabízí se neodbytná otázka proč utíkal, když údajně podle českých médií Ukrajina vyhrává a Rusko prohrává jako zmoklá slepice. Spíše se asi hodí přísloví o krysách opouštějících loď,” stojí v textu.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvků pořízený 5. května 2022

Podobný příspěvek sdílelo přes 12 000 uživatelů také na sousedním Slovensku. V angličtině byla tato tvrzení sdílena od poloviny března 2022 například zde či zde.

Tyto příspěvky a fotografie se začaly šířit tři týdny po ruské invazi na Ukrajinu, takže byly prezentovány v kontextu probíhající války. To je však zavádějící. K pašování došlo již v únoru 2021, kdy o něm informovala ukrajinská, mezinárodní i slovenská média.

Co se vlastně stalo?

AFP našla informace z původních ukrajinských zdrojů vyhledáváním pomocí klíčových slov („pašeráci diplomaté”) v ukrajinštině.

Tímto způsobem se nám podařilo nalézt tiskovou zprávu ukrajinského Státního vyšetřovacího úřadu (DBR) z 1. března 2021. Podle ní vyšetřovatelé DBR ve Lvivě odhalili organizovanou skupinu pašeráků, mezi nimiž byli i pracovníci ukrajinského velvyslanectví v Polsku.

Podle zprávy byli konzulární atašé Velvyslanectví Ukrajiny v Polské republice a jeho řidič zadrženi v neděli 28. února 2021 na jednom z hraničních přechodů při pokusu o převoz nelegálního nákladu přes hranice do EU ve služebním mikrobusu. Podle zprávy byli do organizované skupiny zapojeni i další zaměstnanci ukrajinské státní správy.

Ve fotogalerii, která je součástí této zprávy DBR z roku 2021, lze vidět také fotografie menších příručních zavazadel a hromádek bankovek, které figurují i ve virálních příspěvcích na sociálních sítích. Například interiér kufru v příspěvcích se jasně shoduje s kufrem vyfoceným ve zprávě DBR.

O stejném incidentu informovala 1. března 2021 také ukrajinská Státní bezpečnostní služba SBU. Podle zprávy SBU byli na hraničním přechodu Jahodin zadrženi zaměstnanci ministerstva zahraničí, kteří pašované zboží vydávali za oficiální diplomatickou poštu.

Podle obou zpráv měli pracovníci převážet 140 tisíc amerických dolarů, 67,2 tisíce eur, 11,6 tisíce polských zlotých, téměř 16 kg zlata a zlatých výrobků v odhadované hodnotě 15 milionů ukrajinských hřiven a 8 826 krabiček cigaret v hodnotě 1,5 milionu hřiven.

Příslušné ukrajinské státní orgány a bezpečnostní složky o incidentu informovaly na sociálních sítích, například zde nebo zde. SBU o něm informovala také prostřednictvím videa na YouTube:

O incidentu informovala počátkem března 2021 česká, slovenská i zahraniční média.

Kromě toho incident veřejně odsoudil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který 1. března 2021 na své facebookové stránce napsal, že „už nebude mlčet k takovým hanebným případům a krýt jejich účastníky” a naopak prohlásil za důležité „takovéto případy zveřejňovat”.

„Oba zaměstnance jsem okamžitě odvolal z jejich dlouhodobých zahraničních misí,” napsal Kuleba ve svém příspěvku. Informoval také, že ministerstvo zahraničí proti zmíněným zaměstnancům okamžitě zahájilo disciplinární řízení a že bude při vyšetřování plně spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.

Diplomatický pašerák dostal pokutu

AFP dohledala články o tomto případu v ukrajinském věstníku „Судовий Репортер” (Soudní zpravodaj, pozn. red.), který se zabývá různými případy a soudními rozhodnutími na Ukrajině.

V článku ze 17. prosince 2021 se píše, že soud v Ljubomli uložil stíhanému muži pokutu ve výši 100% pašované částky, tj. 26,8 milionu hřiven.

Navazující článek ze 7. ledna 2022 upřesňuje, že šofér, který spolu s konzulárním atašé převážel náklad služebním mikrobusem, byl 1. dubna 2021 propuštěn ze zaměstnání.

Podle tohoto článku se příslušný soud případem dále zabývá, přičemž v přípravném řízení zkoumá porušení odstavce 3 článku 240-1 trestního zákoníku o nezákonné přepravě jantaru, odstavce 4 článku 426-1 trestního zákoníku o zneužití pravomoci veřejného nebo vojenského činitele a článku 204 trestního zákoníku o nezákonné výrobě, skladování, prodeji nebo přepravě za účelem prodeje zboží podléhajícího spotřební dani.

Byly zabavené prostředky použity pro ukrajinskou armádu?

16. března 2022, tři týdny po zahájení ruské invaze, zveřejnil Státní úřad pro vyšetřování zprávu, v níž uvedl, že finanční prostředky a zlato zabavené při incidentu přesahující hodnotu 1 milionu dolarů „byly převedeny do státního rozpočtu a mohou být použity pro potřeby ozbrojených sil Ukrajiny”.

Je zřejmé, že stejné fotografie, které jsou přiloženy ke zprávě, byly použity i v zavádějících příspěvcích na Facebooku (a to dokonce s vodoznakem DBR):

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku; vodoznak DBR označen červeně
Snímek zprávy Státního vyšetřovacího úřadu DBR; vodoznak DBR označen červeně

 

 

Zpráva DBR rovněž uvádí, že zástupci velvyslanectví (atašé) byla uložena pokuta podle odstavce 1 článku 483 ukrajinského trestního zákoníku.

Od propuknutí války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila celou řadu dezinformací o tomto konfliktu. Seznam našich článků na toto téma v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Článek preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt