Praha 6 nepostavila pomník ukrajinskému nacionalistickému vůdci Stěpanu Banderovi

Stovky uživatelů Facebooku sdílely v květnu zprávu o tom, že městská část Prahy 6 postavila pomník ukrajinskému nacionalistickému vůdci Stěpanu Banderovi. Není to pravda. Fotografie se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem byla zmanipulována. Na původním snímku, který Kolář zveřejnil na své facebookové stránce, žádný pomník nestojí a starosta později potvrdil, že se jedná o zmanipulovanou fotografii. Agentura AFP místo navštívila a osobně se přesvědčila, že žádný pomník tam není.

„Proč máte na Praze 6 sochu Bandery, jste snad na hlavu, nevíte, kdo byl Bandera?” stojí v tomto příspěvku z 19. května 2022, který na Facebooku sdílelo přes 360 uživatelů. „Dokonce i Němci se hrůzou oklepali před zvěrstvy, které dokázali provádět Ukrajinci pod velením Stěpana Bandery.” Příspěvek obviňuje starostu Koláře z toho, že „schvaluje válečné zločiny za 2. světové války” a že „ve vládě a na úřadech máme tedy fašisticky smýšlející lidi”.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 7. června 2022

Není to však pravda. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář žádný pomník pro Stěpana Banderu postavit nenechal. Jedná se o zmanipulovanou fotografii, na níž Kolář původně jen vyvěšoval ukrajinskou vlajku na stožár na pražském Vítězném náměstí.

Kdo byl Stěpan Bandera?

Stěpan Bandera byl kontroverzní vůdce hnutí ukrajinského národního obrození v letech 1941–1959, který bojoval za vytvoření nezávislého Ukrajinského státu. Zatímco pro mnoho Ukrajinců byl symbolem boje za nezávislost Ukrajiny, mnoho obyvatel Polska a Ruska jej považovalo za fašistu, teroristu a nebezpečného ultranacionalistu.

Ve snaze uhájit nezávislost Ukrajiny proti sovětským vojskům se Banderovi příznivci na nějakou dobu přidali na stranu nacistického Německa. Měli se mimo jiné podílet na tzv. Volyňském masakru, při kterém bylo zlikvidováno až 100 000 polských civilistů. Netajili se přitom ani svým antisemitismem.

Prokremelská propaganda často Banderu a jeho hnutí využívá k vykreslení Ukrajiny jako země, která chová sympatie k nacistické ideologii. Ruský prezident Vladimír Putin přímo uvedl „denacifikaci” jako důvod k napadení této země 24. února 2022.

Zmanipulovaná fotografie

AFP se pomocí zpětného vyhledávání obrázků rychle podařilo najít původní fotografii, kterou na svém facebookovém profilu zveřejnil starosta Prahy 6 Kolář již 22. února 2022, tedy ještě před ruským vpádem na Ukrajinu. Podle příspěvku chtěl vyvěšením ukrajinské vlajky ve své městské části „ukázat Rusku, že jeho politiku bezmezné expanze netolerujeme a Ukrajině dát najevo, že stojíme na její straně.”

Image
Snímek facebookového příspěvku Ondřeje Koláře pořízený 3. června 2022

Vedení Prahy 6, kde sídlí Velvyslanectví Ruské federace, je známo aktivním odporem režimu Vladimíra Putina. Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu zastupitelstvo této městské části schválilo změnu adresy u ruské ambasády z náměstí Pod kaštany na náměstí Borise Němcova, ruského opozičního liberálního politika a úhlavního kritika Putinova režimu, který byl v roce 2015 zastřelen v Moskvě.

Krátce po vpádu Ruska na Ukrajinu byla část ulice Korunovační, kde ruské velvyslanectví sídlí, přejmenována na Ukrajinských hrdinů.

Sám Kolář, který je zároveň poslancem za TOP 09 a místopředsedou sněmovního výboru pro evropské záležitosti, se na podporu Ukrajiny vyjádřil již mnohokrát ještě před invazí (zde, zde).

Není však známo, že by kdykoliv podpořil osobnost Stěpana Bandery. V reakci na příspěvky obsahující zmanipulovanou fotografii na svém facebookovém profilu napsal, že se jedná o „neuvěřitelně nepovedenou fotomontáž”.

O tom, že se zmanipulovaná fotografie šířila například prostřednictvím řetězových e-mailů, psal Deník N.

Ve skutečnosti se jedná o montáž fotografie Koláře zdvihajícího ukrajinskou vlajku a snímek Banderova pomníku stojícího ve Lvivě.

Image
Snímek ze stránky opendemocracy.net pořízený 3. června 2022

Agentura AFP se na místě přesvědčila, že na Vítězném náměstí na Praze 6 žádný pomník Stěpana Bandery nestojí.

Image
Fotografie Vítězného náměstí na Praze 6 pořízená 6. června 2022 ( LADKA MORTKOWITZ / AFP)
Image
Zmanipulovaná fotografie ze zavádějícího facebookového příspěvku

 

 

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu agentura AFP opakovaně vyvracela tvrzení obviňující ukrajinskou vládu a lid z propojení s nacisty či neonacistickou symbolikou (například zde, zde, zde či zde). Seznam všech našich článků souvisejících s válkou na Ukrajině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás