Tato fotografie byla pořízena na festivalu Glastonbury v roce 2015, ne letos po projevu Grety Thunberg

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Krátce poté, co ekologická aktivistka Greta Thunberg vystoupila v červnu na britském festivalu Glastonbury s výzvou k záchraně planety, se na sociálních sítích začaly šířit fotografie obřího prostranství plného odpadků s tvrzením, že byly pořízeny po jejím projevu. Není to pravda. Fotografie sice byly pořízeny v Glastonbury, ale už v roce 2015. Podle pořadatelů festivalu byla v posledních letech učiněna opatření ke snížení množství odpadků vzniklých během této kulturní akce.

„Na obrázku v pozadí vidíte, jak dopadl plac po festivalu v Glastonbury, kde promluvila i opěvovaná švédská ekologická aktivistka Greta Thunberg ,“ stojí v tomto příspěvku z 28. června 2022. „Jako vždy horovala za žádné plasty, žádné CO2 a záchranu planety před klimatickou katastrofou.“

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 12. července 2022

Toto tvrzení sdílely na Facebooku desítky uživatelů, mimo jiné také prostřednictvím tohoto webu.

Podobné příspěvky s jinými fotografiemi rozházených odpadků se virálně šířily v mnoha jazycích, například v angličtině, španělštině, portugalštině, francouzštině či němčině.

Na fotomontáži sdílené na Facebooku je obrázek Grety Thunberg a na pozadí je fotografie muže sedícího na kempingovém sedátku uprostřed prostranství posetého odpadky a plastem. Nápis nad fotografií hlásá: „Zachráníme planetu. Ale až zejtra.”

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se nám podařilo dohledat původní fotografii muže odpočívajícího uprostřed odpadků. Podle mezinárodní fotobanky Alamy byl snímek pořízen v Glastonbury v roce 2015 a jeho autorem je Ben Birchall z britské agentury PA Images.

Snímek databáze Alamy pořízený 12. července 2022. Datum a místo fotografie zdůrazněno červeně.

Ze srovnání zavádějícího facebookového příspěvku a původní fotografie z roku 2015 jasně vyplývá, že se jedná o jeden a ten samý snímek:

Porovnání původní fotografie z databáze Alamy (vlevo) se snímkem z Facebooku (vpravo)

Devatenáctiletá aktivistka Greta Thunberg skutečně vystoupila na letošním ročníku festivalu Glastonbury s varováním, že se svět řítí do „totální přírodní katastrofy”. Napsala o tom i na Twitteru:

Agentura AFP již psala o tom, že letošní ročník festivalu v Glastonbury byl prvním po dvouleté přestávce způsobené koronavirovou pandemií. Zúčastnilo se ho 100 000 diváků a na pódiu vystoupili kromě řady dalších například sir Paul McCartney či Billie Eilish. Podle pořadatelů má festival „hluboké kořeny v aktivismu”, podporuje řadu ekologických cílů a součástí jeho programu jsou často politické projevy a diskuse.

Fotografie AFP z 27. června, tj. dne, kdy festival skončil, ukazují, že pláň byla poseta odpadky i tentokrát:

Konec festivalu Glastonbury poblíž vesnice Pilton in Somersetu v jihozápadní Anglii 27. června 2022 ( AFP / ANDY BUCHANAN)
Odcházející účastníci festivalu Glastonbury poblíž vesnice Pilton in Somersetu v jihozápadní Anglii 27. června 2022 ( AFP / Andy BUCHANAN)

 

 

Stejně jako v předchozích letech proběhla i letos po skončení festivalu úklidová akce:

Účastníci festivalu Glastonbury pomáhají s úklidem 27. června 2022 ( AFP / ANDY BUCHANAN)
Účastníci festivalu Glastonbury pomáhají s úklidem 27. června 2022 ( AFP / ANDY BUCHANAN)

 

 

V posledních několika letech organizátoři podnikli kroky ke snížení dopadu festivalu na životní prostředí. Například v roce 2019 zakázali prodej nápojů v jednorázových plastových lahvích a ten samý rok naistalovali anaerobní fermentor zachycující skleníkové plyny ze zemědělského odpadu za účelem výroby čisté energie.

Článek preložil/-a
Změna klimatu