Na tomto videu nejsou ukrajinští demonstranti blokující dopravu v Itálii, ale ekologičtí aktivisté

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce českých uživatelů sociálních sítí od poloviny července sdílely nepravdivý příspěvek tvrdící, že video, na kterém lidé blokují provoz na italské dálnici, jsou ukrajinští aktivisté. Video bylo skutečně natočeno v Itálii, ale protest organizovala ekologická skupina Ultima Generazione, která agentuře AFP potvrdila, že demonstrace nemá nic společného s válkou na Ukrajině a žádní Ukrajinci se jí nezúčastnili.

Zhruba půlminutové video ukazuje rozzlobené řidiče, kteří vytrhávají aktivistům v žlutých vestách z rukou transparenty a táhnou je ke krajnici. „Řidiči v Itálii si nenechají ničit život ukrajinskými aktivisty!” tvrdí tento příspěvek z 18. července, který sdílelo více než 3 300 uživatelů.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 27. července 2022

Pomocí zpětného vyhledávání videí našla agentura AFP články a videa zachycující ekologickou demonstraci, která se odehrála 16. června 2022 na dálnici na předměstí Říma. Toto 45 minutové video, které ten samý den pověsil na YouTubu italský uživatel Local Team, obsahuje záběry sdílené ve falešném příspěvku na Facebooku, a to v čase 5:50 minut a znovu pak v čase 41:50.

Protestující na videu drží transparenty s nápisem „Ultima Generazione - No Gaz, No Carbone” (italsky Poslední generace - žádný plyn, žádné uhlí).

Některé články, jako například tento, mylně uváděly, že protest organizovala ekologická skupina Extinction Rebellion. Agentura AFP kontaktovala italskou pobočku tohoto hnutí, jejíž zástupce potvrdil, že protest nemá nic společného s Ukrajinou, ale upozornil, že demonstraci ve skutečnosti zorganizovala Ultima Generazione, která sice byla původně součástí Extinction Rebellion, ale před několika měsíci se oddělila a vytvořila samostatné hnutí.

Agentura AFP se tedy obrátila přímo na hnutí Ultima Generazione, jejíž tiskový zástupce 27. července prostřednictvím messengeru potvrdil, že záběry z falešného příspěvku na Facebooku byly natočeny během jejich protestu 16. června.

„Žádní aktivisté v tomto zátarasu nejsou Ukrajinci ani nemají ukrajinské příbuzné,” uvedl tiskový mluvčí ve zprávě. „Jednalo se o upozornění na ekoklimatický kolaps, nikoli na válku na Ukrajině.”

Ultima Generazione zveřejnila článek o tomto protestu z 16. června na svých stránkách zde. Na krátkém záznamu pořízeném italským deníkem Corriere Della Sera je vidět stejný starší vousatý muž ve slunečních brýlích, zelené košili a světlých šortkách, který se snaží aktivisty odtáhnout ke krajnici, i stejná žena v tmavých kalhotech s červenou taškou.

Snímek videa ze stránky Ultima Generazione pořízený 27. července 2022

Ultima Generazione je italské hnutí volající po občanské neposlušnosti, které bylo původně součástí hnutí Extinction Rebellion, ale nyní je nezávislé. Jeho členové sami sebe popisují jako „prosté občany”, kterým „záleží na naší vlastní budoucnosti a na budoucnosti těch, kteří přijdou po nás”. Vedou kampaň proti znovuotevření uhelných elektráren a těžbě zemního plynu a upozorňují na svou věc prostřednictvím dopravních blokád a dalších happeningů.

Ukrajinsko-ruský konflikt Změna klimatu