Muži potetovaní nacistickými symboly na pláži v Chorvatsku jsou z Maďarska, nikoliv z Ukrajiny
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 28/07/2022 v 17:25
- Článek přečtete za 7 min
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Bělehrad
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Od poloviny července se mezi českými uživateli Facebooku šířily fotografie s dvěma muži potetovanými celou řadou nacistických symbolů včetně hákových křížů a portrétů Hitlera. Příspěvky tvrdily, že se jedná o uprchlíky z Ukrajiny v Chorvatsku.
„Chudáčci Ukrajinští uprchlíci v Chorvatsku,” uvádí ironicky tento příspěvek z 23. července 2022, který sdílelo téměř 60 uživatelů. Stejná tvrzení se šířila také například zde či zde.
Stejné příspěvky se šířily také ve slovenštině (zde, zde, zde) či v srbštině.
Naše kolegy z Bělehradu na tato tvrzení upozornil skeptický čtenář a také novinář Michael Colborne píšící pro Bellingcat, který se specializuje na ukrajinské krajně pravicové hnutí Azov. Ten také poukázal na tweet a zprávu zveřejněnou 16. července 2022 chorvatskými antifašistickými novinami (Antifasistički Vjesnik), podle nichž oba muži ve skutečnosti pocházejí z Maďarska.
AFP se podařilo zjistit, že vyšší muž na fotografii je maďarský hudebník, který již několik let hraje v krajně pravicové kapele Fehér Törvény. Podle příspěvků na Telegramu hrála tato skupina 2. července 2022 v Chorvatsku. Menší muž z fotografií na Facebooku je taktéž spojován s maďarskou neonacistickou hudební scénou.
Nacistická tetování na chorvatském pobřeží v Rijece
Podle zprávy listu Antifašistički vjesnik byli oba muži vyfotografováni v plážovém baru Morski Prasac v chorvatské Rijece. Porovnali jsme fotografie baru zveřejněné na Google Maps s fotografiemi sdílenými na sociálních sítích. Agentura AFP označila červeně stejné žluté slunečníky:
Po zveřejnění fotografií na Twitteru místní policie chorvatskému Dnevniku sdělila, že 13. července 2022 obdržela online zprávu o dvou mužích a ve zmíněném baru provedla kontrolu. Tuto skutečnost potvrdila také v e-mailu zaslaném agentuře AFP dne 20. července 2022.
„Ihned po oznámení byli na pláž vysláni policisté, kteří se během rozhovoru s personálem restaurace dozvěděli, že se dotyční muži na této pláži sice vyskytovali, ale již před deseti dny,” napsal mluvčí policejního sboru Přímořsko-gorskokotarské župy a dodal, že „policie zatím nemá žádné informace o jejich totožnosti”.
Oba muži z fotografie pocházejí z maďarské neonacistické hudební scény
Antifašistický deník našel fotografie vyššího muže na webové stránce maďarské pobočky neonacistické skupiny Blood and Honour. Na fotografii, která byla zřejmě pořízena v roce 2018, má muž na obličeji méně tetování a hraje na basovou kytaru. Na sobě má tričko s nápisem Blood and Honour.
Blood and Honour je krajně pravicová neonacistická skupina, která byla založena v roce 1987 ve Velké Británii a má pobočky v různých zemích včetně Maďarska a Chorvatska, přičemž její chorvatská „divize” sídlí v Rijece, kde byli oba muži vyfotografováni.
Americká organizace Southern Poverty Law Center, která monitoruje extremistická hnutí, definuje skupinu jako „blíže nespecifikovanou mezinárodní koalici rasistických skinheadských gangů”. Podle iniciativy Counter Extremism Project „skupina propaguje ideologii white-power (nadvláda bílé rasy) prostřednictvím pořádání hudebních festivalů a distribuce nahrávek”.
Podle zprávy, kterou 3. července 2022 zveřejnila maďarská organizace Blood and Honour na Telegramu, uspořádaly den předtím v Chorvatsku koncert tři kapely, včetně jedné s maďarským názvem Fehér Törvény („Bílé právo”, pozn. red.). To se shoduje s výše uvedenými informacemi od policie.
Podle předchozích zpráv v telegramové skupině se tato akce koná v Chorvatsku každoročně.
Agentura AFP našla řadu videí, na nichž je vyšší muž z příspěvků na FB s portrétem Hitlera na zádech zachycen jako člen hudební skupiny (například zde). Objevuje se také na obalu alba vydaného v roce 2020. Na těchto snímcích má na obličeji méně tetování než na fotografii z Chorvatska z letošního roku, ale tetování nad obočím a na krku a symbol černého slunce na pravém lokti jsou rozpoznatelné.
Na fotografii z roku 2022 má na pravé noze vytetovaný tzv. šípový kříž. Podle Anti-Defamation League, organizace bojující proti antisemitismu, má tento symbol původ v „maďarské fašistické politické straně známé jako Strana šípových křížů, která působila v letech 1935-1945”.
Agentura AFP našla facebookový profil s novějšími fotografiemi téhož muže se stejným tetováním na obličeji pod jménem Kristóf Anka. Na této fotografii má na sobě tričko s názvem skupiny Fehér Törvény. Sdílel také propagační plakát koncertu této skupiny v Maďarsku. Podle dohledaných informací je také členem další extremistické skupiny Hunnia.
Na jeho veřejně dostupném profilu není žádná zmínka o Ukrajině ani o tom, že by používal ukrajinštinu, pouze maďarštinu.
Podle dohledaných informací je Anka již několik let členem skupiny Fehér Törvény. Podle videí na YouTube hrál v roce 2017 také s kapelou Fehér Vihar. Podle specializovaných hudebních webů, například zde či zde, vydaly tyto dvě kapely písně pouze v maďarštině a příležitostně v angličtině.
Menšího muže z fotografií ve falešných facebookových příspěvcích jsme našli pod jménem Ádám Tóth, kterého měl Kristóf Anka v přátelích. Na této fotografii zveřejněné 24. června 2022 se objevil na pódiu před nápisem Fehér Törvény. Na další fotografii je zachycen v tričku s nápisem „Fehér“.
Několik tetování, včetně toho na pravé noze (červeně označené), pavučiny na pravém lokti (zeleně) a černé čepice (modře), se shoduje s tetováním muže na fotografii z Chorvatska:
Veřejně přístupná část jeho facebookového profilu je rovněž pouze v maďarštině a o Ukrajině v ní není ani zmínka. V komentářích píše Tóth maďarsky, nikoli ukrajinsky.
Oba muži se společně objevují na fotografiích zveřejněných na telegramovém kanálu „Aryan Straight Edge Brigade“, který se v popisu označuje jako „nacionalistické hnutí Straight Edge z Maďarska“.
„Hate Edge“ (známý také jako NS nebo National Socialist Straight Edge), který propaguje rasistickou myšlenku nadřazenosti bílé rasy, je podle Anti-Defamation League „malou odnoží jinak nerasistického hnutí straight edge, které vzniklo z punkové subkultury 80. let“. Jedním z jeho nejčastějších symbolů je „XXX“, což je také název účtu, z něhož byly zprávy o shromáždění v Chorvatsku sdíleny na kanálu Blood and Honour Hungary Telegram, a objevuje se i na facebookových profilech obou mužů.
Ádám Tóth, kterého lze identifikovat podle brýlí a tetování na temeni hlavy, se objevuje i v tomto videu, které bylo v roce 2020 zveřejněno na YouTube kanálu SxE. Na sobě má tričko s nápisem „Árijská straight edge brigáda Maďarsko“.
Podle neformální skupiny AntifaInfo Budapešť jde i v tomto případě o Maďary, nikoli o ukrajinské uprchlíky.
Skupina Fehér Törvény se 1. července 2022 zúčastnila ultrapravicového festivalu v maďarském městě Velence. Obec později reagovala a akci odsoudila s tím, že organizátoři nepožádali o povolení k pořádání festivalu. „Na hudebním festivalu, který se konal minulý víkend, zazněly nepřijatelné, nenávistné a protikomunitní texty (...) vyvolává oprávněné pobouření, když v našem městě zaznívají rasistické a nacistické texty. Nenávistné projevy vůči veřejnosti a podněcování k násilí vůči společenským skupinám se v naší zemi postihují podle trestního zákoníku,“ uvedla obec na své facebookové stránce.
Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 kolují na sociálních sítích nepravdivé informace, které vykreslují Ukrajince a jejich politické představitele jako nacisty (zde, zde či zde), což se shoduje s oficiálním odůvodněním války ze strany Moskvy. Podle červencové zprávy European Digital Media Observatory jsou ukrajinští uprchlíci, kteří utekli před válečným konfliktem, jedním z hlavních cílů dezinformačních narativů v Evropě. AFP o tomto fenoménu psala také zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás