V centru Brna nevisí vánoční osvětlení v barvách ukrajinské vlajky

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Navzdory zprávám, které sdílely stovky uživatelů na Facebooku, nevyvěsilo Brno v centru vánoční osvětlení v barvách ukrajinské vlajky. Použitá fotografie je maketa z dílny českého kreativního studia Visualove, které začátkem března vyhrálo soutěž na návrh nových světelných girland. Světla však ještě nebyla instalována, což AFP potvrdil jak brněnský magistrát, tak studio Visualove. To nám navíc sdělilo, že světla budou 17. listopadu zářit v barvách české trikolóry.

„Masarykova ulice, Brno. Vánoční výzdoba, to snad né?” stojí v tomto příspěvku z 1. listopadu 2022, který na Facebooku sdílelo takřka 380 uživatelů.

Na fotografii je nejfrekventovanější pěší ulice v centru Brna ozdobená moderně vypadajícími světelnými garlandami ve žluté a modré barvě tak, aby připomínaly vlajku Ukrajiny.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 11. listopadu 2022

Z komentářů pod těmito příspěvky vyplývá, že mnoho ze stovek uživatelů, které je sdílely, věří, že se jedná o vánoční výzdobu. Často vyjadřují nespokojenost s mírou podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině.

Snímek komentářů z Facebooku pořízený 11. listopadu 2022

Žádná taková světla však v Masarykově ulici ani jinde v Brně zatím nevisí, a už vůbec se nejedná o vánoční výzdobu.

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se nám podařilo zjistit, že fotografie sdílená v zavádějících příspěvcích pochází z fotoalba sdíleného na Facebooku 3. března 2022 kreativním studiem Visualove. To vyhrálo v soutěži o novou podobu brněnských girland - nikoli vánoční výzdoby - a prezentovalo své vizualizace na sociálních sítích.

Girlandy v Masarykově ulici byly prezentovány hned v několika provedeních: v bílém světle, v barvách české vlajky a také v barvách vlajky Ukrajiny. Je třeba připomenout, že studio soutěž vyhrálo jen pár dnů po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Verze girland Visualove v bílé barvě
Verze girland Visualove v barvách české trikolóry

 

 

„Jedná se ve všech případech o vizualizace a nikdy takto nesvítily,” řekl nám 11. listopadu zástupce Visualove Jan Machát. „Ukrajinskou vlajku jsme udělali jako vizualizaci při začátku války, kdy jsme i vyhráli soutěž.”

To AFP potvrdil i mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

„Nejedná se o fotografii, která by zobrazovala skutečný stav. Nové girlandy totiž ještě nefungují. Jejich slavnostní rozsvícení je naplánováno na státní svátek 17. listopadu,” sdělil nám mluvčí prostřednictvím e-mailu 11. listopadu.

Plánovaná akce je v oficiálním kalendáři na webové stránce magistrátu. Girlandy se budou nasvěcovat v barvě české trikolóry, nikoliv v barvě ukrajinské vlajky, jak nám potvrdil Machát z Visualove.

AFP již vyvrátila celou řadu dezinformací spojených s válkou na Ukrajině. Seznam našich článků na toto téma v češtině najdete zde, v angličtině pak zde.

Ukrajinsko-ruský konflikt