Video brutálního pobodání v parku bylo natočeno v roce 2019 v Moskvě, nikoliv nedávno v Bratislavě

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí v České republice a na Slovensku sdílely násilné video z roku 2019, které zachycuje pobodání muže v moskevském parku. Většina příspěvků však tvrdí, že k incidentu došlo v Bratislavě v únoru 2023. Je to lež; podle slovenské policie k ničemu takovému v Bratislavě nedošlo a agentura AFP našla totožné video v ruských médiích, podle kterých se násilný incident odehrál v roce 2019 v Moskvě.

Od poloviny února 2023 na sociálních sítích koluje brutální video (zde, zde), které zachycuje rvačku mezi několika muži končící pobodáním jednoho z nich na lavičce v parku. Většinu příspěvků doprovází text jako „Včera v Bratislavě“ či „Jedná se o napadení Ukrajincema v Bratislavě na Slovensku“. Najdou se však i příspěvky naznačující, že k násilnému napadení došlo v České republice.

Video se hojně šířilo i na Slovensku (například zde) se slovy „Ukrajinec dopichal v Bratislave cloveka. Media mlcia“, „V Bratislave zabili Rusa Ukrajinci“ nebo „Včera okolo 18-tej v Sade Janka Krála v BA“.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 23. února 2023

Video však nebylo natočeno nedávno v Bratislavě, ale v červenci 2019 v parku na okraji Moskvy. O jeho původu již psala i slovenská policie a český factcheckingový web Demagog.cz.

Pomocí zpětného vyhledávání jednoho ze záběrů z videa sdíleného na Facebooku se AFP podařilo dohledat zprávy v ruských médiích z července 2019 obsahující totéž video (další příklady zde a zde).

Další hledání nás navedlo na zprávu Moskevské městské tiskové agentury, podle které se incident odehrál 13. července 2019 v parku 60. výročí Října ve čtvrti Solncevo v západní části Moskvy.

Agentura AFP našla přesné místo incidentu v tomto parku pomocí Google Maps:

Srovnání záběru z videa (vlevo) a snímek z Google Maps (vpravo), červené označení přidala AFP. Pořízeno 22. února 2023

V době incidentu informoval o pobodání v parku také Vyšetřovací výbor Ruské federace pro město Moskvu, jehož zpráva odpovídá popisu události v médiích. Výbor uvedl, že tento trestní případ převzal od policie k dalšímu vyšetřování.

Podle následných zpráv Moskevské městské tiskové agentury (zde, zde) 35letá oběť útok nožem přežila a dva útočníci byli zadrženi, přičemž jeden z nich byl obviněn.

Na videu sdíleném na Facebooku je slyšet, jak jeden z mužů hovoří rusky. Nic nenasvědčuje tomu, že by některý z účastníků incidentu byl Ukrajinec.

K incidentu se vyjádřil také mluvčí Krajského ředitelství policie v Bratislavě Michal Szeiff: „Po prověření na útvarech spadajících pod Krajské ředitelství policie v Bratislavě bylo zjištěno, že žádný z těchto útvarů nedisponuje oznámením o předmětném incidentu, a zároveň bylo zjištěno, že předmětné video nebylo pořízeno na území Bratislavského kraje.“

AFP již v minulosti vyvrátila podobná nepravdivá tvrzení o údajném ukrajinském pašerákovi a obchodníkovi se zbraněmi, který měl být zadržen v Bratislavě. Kompletní seznam našich článků vyvracejících dezinformace spojené s válkou na Ukrajině je k dispozici zde.

Článek preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt