Neexistuje důkaz o tom, že by Zelenskyj při kondolenci po zemětřesení zmínil tureckou pomoc Ukrajině

Krátce po ničivém zemětřesení, které 6. února zasáhlo Turecko a Sýrii, vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj svému tureckému protějšku soustrast a veřejně oznámil, že Ukrajina vyšle na pomoc při odstraňování následků přírodní katastrofy skupinu záchranářů a vybavení. Uživatelé sociálních sítí však v mnoha jazycích šířili nepodložená tvrzení o tom, že ukrajinský prezident využil své veřejné kondolence na Twitteru k tomu, aby Erdoganovi připomněl závazek Turecka k pomoci Ukrajině. Podle zjištění agentury AFP jsou tato tvrzení nepodložená. Na Zelenského twitterovém účtu ani v jeho archivu není po údajném příspěvku ani stopa a žádná spolehlivá média o něm neinformovala.

V časných ranních hodinách 6. února 2023 zasáhlo jihovýchodní Turecko a sousední Sýrii silné zemětřesení, které zničilo města a vyžádalo si tisíce mrtvých a zraněných. K prvnímu zemětřesení o síle 7,8 stupně došlo v 04:17 místního času (01:17 SEČ) v hloubce asi 18 kilometrů poblíž tureckého města Gaziantep, uvedla americká geologická služba USGS. Následoval o něco slabší otřes o síle 7,5 stupně a několik dalších následných otřesů.

Celkový počet obětí v Turecku a Sýrii přesáhl 47 000 a podle WHO bude 26 milionů lidí potřebovat pomoc. Jedná se tak o největší zemětřesení v Turecku od roku 1939. Dalších 6 obětí si navíc vyžádalo další zemětřesení 20. února o síle 6,4 stupně.

Image
Rodiny obětí hledí na záchranáře pátrající v troskách zřícených budov ve městě Kahramanmaras 9. února 2023, tři dny po zemětřesení o síle 7,8 Richterovy stupnice, které zasáhlo jihovýchod Turecka. ( AFP / OZAN KOSE)

Od 7. února uživatelé sociálních médií sdíleli nepodložená tvrzení o tom, že Zelenskyj při vyjádření soustrasti tureckému lidu na Twitteru zároveň jedním dechem zmínil nutnost pokračování turecké pomoci Ukrajině v boji proti ruské agresi. První takové příspěvky se objevily v ruském jazyce na síti VKontakte a na Telegramu.

V češtině se snímek údajného Zelenského tweetu šířil například prostřednictvím tohoto příspěvku, podle kterého měl ukrajinský prezident napsat: „Upřímnou soustrast všem tureckým lidem. Jsem si jistý, že se jim podaří vše překonat a dodávky pomoci Ukrajině se nezastaví.“

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 21. února 2023

Podobné příspěvky obsahující snímek údajného tweetu byly hojně sdíleny i v jiných jazycích, například ve slovenštině, rumunštině, bulharštině, polštině, angličtině nebo němčině.

Po příspěvku není ani stopy

Při prohledávání Zelenského účtu na Twitteru jsme žádný podobný příspěvek nenašli.

Krátce po zemětřesení přišly kondolenční zprávy a nabídky pomoci z Evropské unie, OSN, NATO, Washingtonu, Číny, Ruska či Ukrajiny.

V pondělí ráno (6. února) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj veřejně kondoloval tureckému prezidentovi na Twitteru, ale jeho příspěvek byl formulován zcela jinak než zavádějící příspěvky: „Vyjadřuji upřímnou soustrast prezidentovi @RTErdogan, lidem a rodinám obětí zemětřesení na jihovýchodě Turecka. Přeji brzké uzdravení všem zraněným. Budeme stát při tureckém lidu v tomto těžkém období. Jsme připraveni poskytnout potřebnou pomoc k překonání následků katastrofy.“

Jak vidno, Zelenského tweet neobsahuje zmínku o turecké pomoci Ukranině. Podobný příspěvek jsme nenašli ani nikde jinde na jeho twitterovém účtu.

Image
Mesut Hancer drží za ruku svou patnáctiletou dceru Irmak, která zahynula při zemětřesení ve měste Kahramanmaras. Fotografie byla pořízena 7. února 2023, den po zemětřesení o síle 7,8 na jihovýchodě Turecka ( AFP / Adem ALTAN)

Turecko udržuje úzký vztah jak s Kyjevem, tak s Moskvou. Od loňského února, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, působí mezi oběma stranami jako prostředník.

Ve stejný den Zelenskyj prostřednitvím tweetů v ukrajinštině a v angličtině prohlásil, že Ukrajina do poškodených oblastí vyšle skupinu záchranářů. S tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem si i telefonoval.

Image
Snímek skutečného tweetu, který Zelenskyj zveřejnil 7. února 2023

Podle Státní služby pro mimořádné události Ukrajiny dorazil tým 87 záchranářů na letiště v Gaziantepu již ve středu 8. února.

Údajný Zelenského tweet, jehož snímek se šířil na sociálních sítích, jsme bezúspěšně hledali v archivních verzích jeho twitterového účtu. Nepodařilo se nám však nalézt žádný důkaz toho, že by takový příspěvek byl skutečně zveřejněn.

Zkontrolovali jsme archivní verze jeho účtu, které jsou dostupné na Wayback Machine (způsob, jak najít zastaralé verze, najdete v tomto návodu agentury AFP). Od zemětřesení v jižním Turecku a Sýrii byl Zelenského účet na Twitteru mnohokrát archivován prostřednictvím Wayback Machine, ale v žádném z dostupných archivů jsme takové tweety nenašli.

Žádnou stopu po tomto tweetu nelze nalézt ani ve verzi jeho účtu v Google cache (typ záznamu nebo kopie dané webové stránky), ani v databázi jeho tweetů na serveru Polititweet.org.

Ani vyhledáváním klíčových slov ze sdíleného obrázku na Googlu v angličtině, ukrajinštině a turečtině se nám nepodařilo najít žádné relevantní mediální zprávy, přičemž něčeho takového by si novináři jistě všimli.

Sporná chronologie

Ačkoli Zelenského účet teoreticky mohl takový tweet zveřejnit a poté jej okamžitě smazat, podle dalších indicií se to zdá být velmi nepravděpodobné.

Podívejme se blíže na dva konkrétní archivy dostupné na Wayback Machine z rána 6. února. Jak je vidět, na prvním archívním snímku účtu (v 1:47 GMT) nejsou žádné nové tweety z toho dne. Poslední viditelný tweet zveřejněný 4. února se týká rozhovoru s britským premiérem Rishim Sunakem o výcviku ukrajinských jednotek na tancích Challenger.

Na druhém archívním snímku účtu z 7:34 GMT vidíme Zelenského kondolence po zemětřesení zveřejněné nejprve v turečtině v 6:30 GMT a poté v ukrajinštině v 7:07 GMT.

Na zavádějícím obrázku sdíleném na sociálních sítích je časové razítko „4ч“ naznačující, že údajný Zelenského tweet byl zveřejněn 4 hodiny předtím, než jej autor snímku zachytil.

Image
Snímek údajného Zelenského tweetu s časovou značkou vyznačenou červeně, snímek pořízen 9. února 2023

Na základě všech výše uvedených skutečností lze usoudit, že Zelenskyj mohl hypoteticky zveřejnit takový tweet mezi 1:47 a 2:30 GMT, tedy krátce po prvních zaznamenaných otřesech u Gaziantepu v 1:17 GMT.

Pro srovnání, sám Erdogan zveřejnil první zprávu o zemětřesení a kondolenci na Twitteru ve 2:34 GMT. Ostatní významní představitelé o něm poprvé tweetovali až později. Například Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Bidena pro národní bezpečnost, o události informoval ve 4:41 GMT a Janez Lenaric, evropský komisař pro krizové řízení, zveřejnil svou zprávu o nasazení záchranných týmů z Evropy v 7:07 GMT. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil soustrast v 8:10 GMT a arménský prezident Nikola Pašinjan v 8:57 GMT.

Pokud by Zelenskyj takový tweet skutečně zveřejnil, musel by to býval udělat mnohem dříve než kterýkoli jiný světový lídr, dokonce i turecký prezident, a také více než čtyři hodiny před svým skutečným tweetem zveřejněným v 6:30 GMT.

Některé zavádějící příspěvky na Facebooku (například tento) naznačují, že údajný tweet mohl být po zveřejnění upraven. Twitter od loňského roku poskytuje limitovanou možnost úpravy pomocí funkce Edit Tweet, která je ovšem k dispozici pouze pro uživatele ověřených účtů Twitter Blue. Těmto uživatelům poskytuje omezený počet oprav po dobu 30 minut od zveřejnění původního tweetu. To znamená, že i kdyby Zelenskyj chtěl svůj tweet po čtyřech hodinách změnit, nebylo by to již možné. Takto upravené tweety se navíc zobrazují s ikonou tužky pod textem, která čtenářům ukazuje, jak byl text upraven, například zde. Zelenského tweet v ukrajinštině nic takového nemá.

Neobvyklý font

Agentura AFP také porovnala font údajného tweetu ze zavádějících snímků se skutečným Zelenského tweetem a zjistila, že neodpovídá fontu používaném na Twitteru, které jsme měli možnost dohledat. Jinými slovy, font použité pro ukrajinskou cyrilici na sdíleném snímku neodpovídá tomu, jak je ukrajinská cyrilice zobrazována na Twitteru.

Identifikovali jsme několik slov, která byla použita jak ve sdíleném obrázku, tak ve skutečném kondolenčním tweetu Zelenského, např. slova „допомога“ (pomoc), „народ" (národ) a „співчуття“ (lítost nebo soustrast).

Image
Shodná slova označená agenturou AFP červeně na sdíleném snímku (vlevo) a na snímku skutečného Zelenského tweetu (vpravo). Oba snímky pořízeny 10. února 2023

Při pohledu na konkrétní písmena, jako je e, я, л, м nebo dvojité т, můžeme vidět rozdíly v typografii a fontu, které naznačují, že snímek sdílený na sociálních sítích mohl být padělaný.

Image
Srovnání slov a znaků ze sdíleného snímku (vlevo) a ze skutečného tweetu Zelenského (vpravo). Pořízeno 9. února 2023

Agentura AFP ověřila podobu tweetů na různých prohlížečích, různých zařízeních a různých operačních systémech, ale nenašla na Twitteru takovou verzi ukrajinského písma, která by odpovídala písmu na zavádějícím snímku sdíleném na sociálních sítích.

AFP vyvrátila již mnoho nepravdivých a zavádějících tvrzení týkajících se rusko-ukrajinské války a prezidenta Zelenského, například zde, zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás