Ne, jedna erupce sopky Etna nevypustí do ovzduší více oxidu uhličitého než „lidstvo za celou svou historii“
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 08/08/2023 v 14:08
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: Nathan GALLO, AFP Francie
- Článek preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Etna vyfoukne do vzduchu za 12 hodin více CO2, než lidstvo vyprodukovalo od počátku historie... ať žije #GreenDeal!“ stojí v češtině u fotografie Etny v příspěvku soukromého FB profilu z 5. června 2023, který sdílelo více než 1300 uživatelů.
Stejné tvrzení se šířilo i prostřednictvím dalších příspěvků na Facebooku (zde, zde) i na Telegramu (zde, zde).
Obdobná tvrzení se šířila zhruba ve stejnou dobu i ve slovenštině, angličtině, němčině či francouzštině - krátce poté, co došlo v květnu 2023 k poslední větší erupci sopky Etna.
Tato tvrzení však nejsou pravdivá.
Na ilustrační fotografii použité v českých příspěvcích je skutečně zachycena sopka Etna, a to během výbuchu v únoru 2021, jak zjistila agentura AFP pomocí zpětného vyhledávání. Předmětnou fotografii jsme dohledali ve fotobance Getty Images.
Odborníci však pro AFP vysvětlili, že bez ohledu na aktivitu Etny je celosvětový roční objem emisí CO2 pocházející ze sopek řádově nižší než objem antropogenních emisí, tzn. emisí vyprodukovaných člověkem.
Podobné nepravdy o vlivu CO2 uvolněného sopkami kolují na sociálních sítích již léta, přičemž AFP se jim opakovaně věnovala. Obdobná tvrzení týkající se přímo Etny v souvislosti s její poslední větší erupcí v květnu tohoto roku jsme vyvrátili již v němčině i francouzštině .
Průměrné roční emise způsobené lidskou aktivitou jsou „40 až 100krát vyšší než všechny sopečné emise“
„Roční emise CO2 spojené s fosilními palivy a lesními požáry jsou 40 až 100krát vyšší (v závislosti na daném roce) než všechny emise ze sopek dohromady,“ uvedla 26. května 2023 pro agenturu AFP Cathy Clerbaux, ředitelka výzkumu v Národním centru pro vědecký výzkum (CNRS) v Paříži.
Výzkumníci oslovení agenturou AFP čerpali z údajů Deep Carbon Observatory (DCO), týmu 500 vědců specializujících se na globální emise CO2, kteří podrobně popisují, jak se uhlík ukládá, uvolňuje a reabsorbuje v přírodních nebo lidských procesech.
Ve studii z roku 2019 DCO uvádí, že sopky sice přispívají ke globálním emisím CO2, ale sopečné emise jsou mnohem nižší než emise způsobené člověkem.
Roční objem emisí CO2 uvolněných sopkami (aktivními i spícími) představuje podle těchto dat v průměru 280 až 360 milionů tun CO2 ročně.
Podle projektu Global Carbon Project bylo v roce 2022 v důsledku činnosti člověka (například doprava, průmysl, zemědělství, vytápění) uvolněno 40,6 gigatun CO2 (1 gigatuna = 1 miliarda tun, pozn. red.).
Podle jiného zdroje, Mezinárodní agentury pro energii, lidstvo svou činností v roce 2021 vyprodukovalo 36,3 miliard CO2. Jedná se tedy o značný rozdíl až několika řádů.
Tato srovnání jsou v souladu s tím, co uvádějí americké vládní výzkumné agentury NOAA či NASA. „Lidské činnosti způsobují ročně vypuštění 60krát tolik (nebo ještě více) oxidu uhličitého než všechny sopky světa,“ píše se v článku NOAA.
„Vše, co uvolňuje CO2 – případně metan nebo mnoho jiných skleníkových plynů – může přispět ke globálnímu oteplování,“ uvedl v březnu 2023 pro AFP Jacob Lowenstern, ředitel programu USGS-USAID Volcano Disaster Assistance Programme. „I velké sopečné erupce jsou však z hlediska emitovaného oxidu uhličitého jen kapkou v moři oproti tomu, co představuje lidská průmyslová činnost.“
„Klimatičtí skeptici útočí na sopky a označují je za možná největšího emitenta CO2, ale nemají pravdu,“ řekla pro AFP již v roce 2019 Marie Edmonds, spoluautorka studie DCO a ředitelka výzkumu na Katedře věd o Zemi na Cambridge University.
Vědci také zkoumali emise CO2 Etny, jedné z nejaktivnějších sopek na světě. „Sopka jako Etna vypouští v průměru asi 5000 tun CO2 za den,“ uvedl 26. května 2023 Patrick Allard, ředitel výzkumu CNRS v Pařížském institutu fyziky Země (IPGP) a spoluautor studie DCO z roku 2019. Emise CO2 však během erupce prudce stoupnou, uvedl.
Během poslední větší erupce v květnu 2023 italský Národní ústav geofyziky a vulkanologie (INGV) zodpovědný za pozorování Etny nebyl schopen shromáždit údaje o úrovních emisí CO2. Důvodem byly, jak vysvětlil Allard, špatné povětrnostní podmínky. I proto byl podle vlastních slov překvapen z příspěvků na sociálních sítích souvisejících s touto erupcí.
Odborník, který Etnu opakovaně zkoumal, pro AFP v květnu uvedl, že „erupce tohoto typu v případě sopky jako Etna s magmatem mimořádně bohatým na CO2 může vyprodukovat přibližně 30 000 tun denně“. Erupce navíc podle něj nemusí trvat dlouho, dodal. Takový objem je mnohem nižší než 40 miliard tun CO2 ročně, tj. více než 110 milionů tun CO2 denně, které vyprodukuje člověk svou činností.
Agentura AFP v minulosti v češtině opakovaně vyvracela i jiná virální tvrzení zpochybňující vliv člověka na klimatickou změnu, například zde nebo zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás