Podle polské policie se na šarvátce zachycené v tomto videu žádní Ukrajinci nepodíleli

Koncem srpna 2023 došlo ve Varšavě k násilné rvačce a video, na němž je natočena, je nyní zneužíváno k šíření dezinformací o Ukrajincích. Podle příspěvků na sociálních sítích toto video obsahuje záběry Ukrajinců, kteří bijí skupinu Poláků. Jak varšavská policie, tak prokurátor však potvrdili, že se žádní Ukrajinci zmíněné rvačky nezúčastnili.

Na videu je vidět, jak se skupina mladých mužů večer baví na břehu řeky a nakonec dojde ke rvačce. Jeden z mužů nese ukrajinskou vlajku.

Příspěvky na sociálních sítích tvrdí, že se jedná o Ukrajince, kteří ve Varšavě slavili Den nezávislosti Ukrajiny a nutili Poláky skandovat heslo „Sláva Ukrajině“. Poté, co to skupinka Poláků odmítla, je údajně zbili.

„Odmítli to a proto je Ukrajinci začali bít a kopat,“ tvrdí tento příspěvek, který na Facebooku sdílelo téměř 250 uživatelů. „Policie propustila pachatele, protože to byli Ukrajinci!“

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 7. září 2023

Každý rok slaví Ukrajina 24. srpna Den nezávislosti. Letos tento den připadl také na výročí 18 měsíců od invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Video však nezachycuje šarvátku mezi Poláky a Ukrajinci.

Policie tvrzení odmítá

Většína příspěvků uvádí, že k incidentu došlo 24. srpna 2023 večer ve Varšavě. Tyto údaje se shodují s prohlášením, které varšavská policie vydala 26. srpna 2023 na svých webových stránkách a také na X, dříve Twitteru (archivováno zde a zde). V něm policie potvrdila, že v noci z 24. na 25. srpna 2023 zasahovala na břehu řeky Visly.

Image
Snímek webové stránky policie s prohlášením z 26. srpna 2023, pořízeno 5. září 2023

Zásadní rozdíl však spočívá v tom, že podle policie nebyli do rvačky zapojeni žádní Ukrajinci. „Bylo vyslechnuto celkem 13 osob, včetně gruzínských občanů, kteří byli identifikováni jako útočníci. Mezi identifikovanými osobami nebyli žádní ukrajinští státní příslušníci,“ řekl Stanisław Żaryn, státní tajemník odpovědný za bezpečnost v polském informačním prostoru.

K videu se vyjádřil na síti X: „Neukazuje žádné události, které by se týkaly ukrajinských občanů, pouze Gruzínců. Policie identifikovala všechny účastníky incidentu a provádí další kroky. Případ je využíván k destabilizaci vnitřní situace Polska a k vyvolávání napětí v zemi. Jedná se o modus operandi odpovídající ruským operacím proti Polsku.“ Ke svému příspěvku přidal klip s videem a záznam policejního prohlášení.

Image
Prohlášení Stanisława Żaryna z 26. srpna 2023, snímek pořízen 5. září 2023

To, že se šarvátky zúčastnili občané Gruzie, nikoliv Ukrajiny, AFP potvrdil i varšavský prokurátor.

„Okresní prokuratura Warszawa Śródmieście-Północ ve Varšavě zahájila vyšetřování událostí, ke kterým došlo v noci z 24. na 25. srpna 2023. Řízení se týká trestného činu podle článku 158 § 1 trestního zákoníku, který spočívá ve zbití šesti polských občanů,“ sdělil nám úřad prokurátora v e-mailu 7. září 2023. „Podle předběžných zjištění a procesních úkonů provedených v této věci, včetně výslechů svědků incidentu a policistů účastnících se zásahu na místě, se zdá, že agresivní muži vystupující na záběrech zveřejněných na sociálních sítích byli občany Gruzínské republiky.“

Polská média (zde, zde) i mezinárodní organizace na ověřování faktů (zde, zde) tyto dezinformace spojené s virálním videem rovněž vyvrátily. Ani zpětné vyhledávání obrázků nepřivedlo agenturu AFP k informacím, které by naznačovaly jiný kontext nahrávky.

Podobná nepravdivá tvrzení o údajných násilnostech spáchaných Ukrajinci v Polsku kolovala i v minulosti, například když byl ukrajinský uprchlík falešně spojován s vraždou v Polsku nebo když začala kolovat smyšlená zpráva o rusky hovořící dívce, kterou měl údajně zabít Ukrajinec v Euskirchenu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Od začátku války na Ukrajině jsme ověřili již celou řadu nepravdivých informací spojených s tímto konfliktem. Úplný seznam našich článků na toto téma najdete zde, v angličtině pak zde.

11. září 2023 Opravili jsme popisek snímku Zarynova tweetu.
7. září 2023 Přidali jsme archivovaný odkaz na nepravdivý příspěvek.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás