Toto nejsou oficiální předvolební billboardy Roberta Fica na Slovensku, Smer je označil za „hoax“

Měsíc před slovenskými parlamentními volbami začali jak čeští, tak slovenští uživatelé sociálních sítí šířit fotografie údajných předvolebních poutačů strany Smer, na nichž figuruje její předseda a bývalý premiér Robert Fico. Jeden z nich nese heslo „Ukrajinský fašismus neprojde“, zatímco druhý vyzývá NATO, aby přestalo vyzbrojovat „kyjevský režim“. Agentuře AFP se však podařilo dohledat, že jeden z billboardů na obrázcích se nachází v ukrajinském hlavním městě Kyjevě a fotografie použitá na obou plakátech byla původně pořízena pro květnový rozhovor pro slovenská média. Majitelé práv na fotografii uvedli, že fotografie nebyla dále prodána k žádnému jinému účelu. Někteří uživatelé, kteří fotografie původně šířili, uvedli, že osvětlený nosič reklamy (tzv. citylight) se nachází v Bratislavě, ale magistrát města agentuře AFP sdělil, že typ citylightu ani dopravní patníky, které jsou na fotografiích vidět, nepoznává. Ačkoli se hesla na plakátech do jisté míry podobají výrokům Fica a dalších členů Smeru, strana popírá, že by takové billboardy instalovala, a označuje je za „hoax“.

Podle zjištění AFP se dvě fotografie s údajnou venkovní reklamou slovenské politické strany SMER-SSD poprvé objevily 30. srpna 2023 po 11:00 v telegramové skupině Українці в Словаччині (Ukrajinci na Slovensku, pozn. red.).

Na prvním z těchto obrázků je billboard s podobiznou Roberta Fica, který se zdá být pod sloupem elektrického vedení. Údajný billboard s logem strany Smer a heslem „Ukrajinský fašismus neprojde“ zveřejnil v telegramové skupině uživatel jménem „Лариса“ spolu s popisem v ruštině: „Lidi, nevadí někomu, že se kolem Bratislavy začaly objevovat takovéto billboardy? Existuje nějaká (oficiální instituce), na kterou by se šlo v této věci obrátit?“

Image
Snímek telegramového příspěvku pořízený AFP 6. září 2023

V reakci na příspěvek uživatele Laриса zveřejnil další uživatel, tentokrát pod přezdívkou „TrueMan“, druhou fotografii údajného billboardu s Ficem, který taktéž nese logo strany Smer a slogan „NATO, přestaň vyzbrojovat kyjevský režim!“. Popisek v ukrajinštině dodává: „A tady je mimochodem další. Viděl jsem ho poblíž centra.“

Image
Snímek telegramového příspěvku pořízený AFP 6. září 2023

Oba výše uvedení uživatelé Telegramu se ke skupině připojili ve stejný den, 30. srpna, a šlo o jediné jejich příspěvky v této skupině.

O několik hodin později se na sociální síti X (dříve známé jako Twitter) začaly šířit stejné fotografie z ukrajinských zdrojů spolu s tvrzením, že „podle očitých svědectví našich odběratelů se takovéto billboardy začaly objevovat i ve slovenském hlavním městě“. Podobná tvrzení se objevila také na ukrajinských zpravodajských webech (například zde).

Mezi českými uživateli se obrázek Fica se sloganem o NATO stal virálním zejména díky tomuto příspěvku na síti X na populárním účtu „Dárek pro Putina“, kde jej zhlédlo více než 180 tisíc lidí. Účet ovšem druhý den přiznal, že jde „podle všeho o fotomontáž“.

Image
Snímek příspěvku s falešným bilboardem na síti X pořízený 4. září 2023

Tvrzení o falešných poutačích se šířila i na Facebooku, a to nejen v češtině , ale i ve slovenštině a angličtině (zde, zde). Sdílel je například i český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Billboard není v Bratislavě

Podle několika zpráv a informací z médií se měly tyto plakáty strany Smer objevit v Bratislavě. Po prozkoumání slovenských sociálních sítí a médií se nám však nepodařilo najít žádné vizuální důkazy jako záběry z jiných úhlů pohledu či videozáznamy, které by naznačovaly, že poutače byly ve městě skutečně umístěny.

Ačkoli se nám nepodařilo dohledat fotografii většího billboardu pod sloupem elektrického vedení, fotografii menšího citylightu jsme podle několika vizuálních prvků na snímku lokalizovali do Kyjeva.

Při analýze prvků na pozadí snímku jsme si všimli dopravních sloupů pod ním, vozovky za ním, výrazného kruhového černého zábradlí, vysokého topolu a malé části fasády viditelné na pravé straně:

Image
Sloupky označené modře, černé zábradlí zeleně, fasáda hotelu Hilton žlutě a topol růžově. Pořízeno AFP 7. září 2023

Pomocí satelitních snímků, jakož i snímků Street View na Google Maps a Yandex Maps, a také zkoumáním videí nahraných uživateli na YouTube zde či zde (odkazy na archiv zde a zde) se nám podařilo identifikovat prvky shodné s těmi na snímku, a to před stanicí metra Univerzita (Унiверситет) na bulváru Tarase Ševčenka v Kyjevě (odkaz na archiv). Fasádu viditelnou vpravo jsme identifikovali jako patřící k jedné z budov hotelu Hilton:

Image
Snímky z Google Maps (oba obrázky nahoře), snímky z videí na YouTube (obrázky dole), barevná označení přidaná AFP, pořízeno 7. září 2023

Na stejné ulici o několik desítek metrů dál jsme našli velmi podobnou prázdnou maketu stejného citylightu, která byla určena pro prezentaci reklamních návrhů v jedné z onlinových fotobank. Na fotografii jsou například stejné dopravní patníky s červeným pruhem.

Při bližším pohledu na detaily fotografie údajného poutače strany Smer jsme si všimli nesrovnalostí v odrazech na skleněné tabuli. Například v tmavém rámečku a na bílém pozadí vidíme odrazy elektrického vedení a schodů (na obrázku níže označené zelenými šipkami), které však na Ficově tváři postupně mizí; na červeném poli obsahujícím slogan (označeném zelenými obdélníky) pak mizí zcela náhle. Tyto prvky naznačují, že obrázek byl vytvořen pomocí grafického editoru jako je Photoshop.

Image
Snímky zachycující nestrovnalosti v odrazech na fotografii poutače pořízené AFP 7. září 2023

Původní fotografii nikdo neodkoupil

Co se týče původní Ficovy fotografie použité na obou údajných poutačích, našli jsme ji na webu Pluska.sk v článku z 24. května 2023 (odkaz na archiv). Jak je vidět níže, Fico nejenže zaujímá totožnou pózu a má stejný výraz, ale i další detaily naznačují, že jde o stejnou fotografii - mimika kolem očí, zakřivení límce košile, tvar kapesníku, stíny vrhané sakem a záhyby na košili.

Image
Srovnání snímků z webu Pluska.sk (vlevo) a jednoho z falešných billboardů (vpravo), označení shodných prvků přidala AFP

Fotografie byla pořízena 23. května 2023 během natáčení diskuzního pořadu společnosti News and Media Holding „Karty na stůl“, potvrdil agentuře AFP v telefonickém rozhovoru 5. září 2023 vedoucí vizuálního oddělení této společnosti Martin Domok. Snímek pořídil fotograf Emil Vaško, jak vyplývá z metadat , která vydavatelství poskytlo agentuře AFP.

Image
Snímek fotografie a jejích metadat, které agentuře AFP poskytla společnost News and Media Holding

Fotografie byla pořízena před natáčením pořadu a v místnosti nebyl žádný jiný fotograf schopný pořídit totožné snímky, potvrdil Domok.

Vydavatelství snímek nabízí i prostřednictvím sítě Profimedia. Jeho zástupkyně pro Českou republiku a Slovensko Karolína Sýkorová v telefonickém rozhovoru s agenturou AFP 5. září 2023 potvrdila, že snímek nebyl nikomu prodán.

Image
Snímek webu Profimedia s portrétem Roberta Fica, ktorý agentuře AFP poskytla společnost Profimedia

K fotografii Roberta Fica na webu Profimedia mají přístup pouze zákazníci agentury. Ostatním návštěvníkům se zobrazí tato stránka.

Smer hovoří o „hoaxu“

Oslovili jsme také bratislavský magistrát s žádostí, zda by se mohl vyjádřit k prvkům na fotografii poutače a okolní ulice. Zuzana Stredanská z oddělení komunikace a marketingu napsala agentuře AFP v e-mailu z 5. září 2023, že „citylighty v Bratislavě vypadají trochu jinak“. „Parkovací patníky také nepoznáváme,“ uvedla.

Smer rovněž popřel, že by si objednal nebo rozmístil takovéto reklamní nosiče. „Ne, je to hoax,“ odpověděla na e-mailový dotaz agentury AFP Ľubica Končalová z tiskového oddělení strany.

Aktuální předvolební billboardy Smeru obsahují jiný typ písma, fotografie i slogany (příklady z fotogalerií Topky.sk a Pravda.sk) než ty, jejichž snímky kolují na sociálních sítích.

Co Fico a Smeru skutečně říkají o Ukrajině

Ačkoli Smer uvedl, že plakáty nejsou jeho dílem, hesla na nich víceméně odpovídají tomu, co Robert Fico říkal na předvolebních mítincích. Například na mítinku v Topoľčanech (video z facebookové stránky nitranské pobočky strany z 30. srpna 2023 archivované zde) lídr strany slíbil, že pokud bude Smer po volbách součástí nové vlády, nepošle na Ukrajinu žádné zbraně.

„Smer v prípadě účasti ve vládě nebude vyzbrojovat Ukrajinu, nebudeme tam posíla žádné zbraně. Jsme připraveni Ukrajině pomáhat humanitárně. Zároveň oznamujeme, že nebudeme souhlasit s členstvím Ukrajiny v NATO,“ řekl Fico na mítinku (na záznamu od 20:21).

Slovensko bylo jednou z prvních zemí, která darovala ukrajinským ozbrojeným silám systém protivzdušné obrany i stíhačky. V současné době je Slovensko jedním z největších podporovatelů Ukrajiny (přepočteno na HDP) v Evropě a za spolehlivého partnera Ukrajiny je považují i jeho spojenci a medzinárodní média.

V čase 22:45 na záznamu mítinku Fico zopakoval ruský narativ prohlášením, že „válka začala v roce 2014, kdy ukrajinští nacisté a fašisté začali zabíjet ruské občany na Donbasu a v Luhansku“. „Můžeme celému světu ukázat povražděné děti, povražděné rodiny, povražděné civilisty. Ano, přišla nějaká odpověď, my s ní nesouhlasíme. Věci by se měly řešit diplomaticky, proto jsme odsoudili vojenský zásah. My však nevnímáme svět černobíle, chceme, aby Slovensko mělo do budoucna dobré vztahy s Ukrajinou i s Ruskou federací,“ řekl Fico.

Během svého projevu v Topolčanech Fico také prohlásil, že jeho strana nepodpoří žádné ekonomické sankce vůči Rusku, ale podle dřívějších vyjádření (například zde) Smer podporuje vstup Ukrajiny do Evropské unie.

V srpnovém průzkumu agentury Focus se Smer umístil na prvním místě s 20 procenty hlasů nerozhodnutých voličů.

Nepravdivá tvrzení o Ukrajině

Fico není jediným členem strany, který se takto vyjádřil. Například místopředseda Smeru Juraj Blanár v diskuzi na RTVS v červnu 2023 (odkaz na archiv) uvedl, že „ukrajinská armáda zavraždila na Donbase 14 000 lidí, což se dělo v letech 2014 až 2022“. Toto tvrzení v minulosti vyvrátila agentúra AFP a následně i web Demagog.sk. Podle oficiálních údajů OSN bylo v období od 14. dubna 2014 do 31. prosince 2021 na Donbasu v důsledku ozbrojeného konfliktu zabito 14 200 až 14 400 lidí. Mezi nimi je 3 404 civilistů, 4 400 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil a přibližně 6 500 členů milicí, které bojovaly na straně proruských separatistů.

Tvrzení, že ruskojazyčná menšina je na Ukrajině dlouhodobě utlačována, zpochybňuje vláda i mnoho rusky mluvících Ukrajinců, jak krátce před zahájením ruské vojenské invaze napsala agentura AFP. O podobných nepravdivých tvrzeních informovala agentura AFP již dříve. Sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má ruštinu jako mateřský jazyk.

Od začátku války na Ukrajině jsme ověřili již celou řadu nepravdivých informací spojených s tímto konfliktem. Úplný seznam našich článků na toto téma najdete zde, v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás