Toto video zachycuje ohňostroj v Alžírsku, nikoliv izraelský raketový útok na Pásmo Gazy

Palestinská militantní skupina Hamás zaútočila počátkem října 2023 na Izrael a rozpoutala krvavou válku, která si vyžádala tisíce mrtvých a zraněných. Na sociálních sítích koluje spousta videí tvrdících, že zachycují útok Izraele na Pásmo Gazy, například to, na němž je panorama města zbarveného výbuchy do ruda. Nejedná se však o záběry útoků na Gazu, nýbrž o ohňostroje v Alžírsku, a bylo natočeno ještě před současným konfliktem.

„Izraelská armáda pokračuje v bombardování cílů Hamásu - takhle teď vypadá pásmo Gazy,“ tvrdí tento příspěvěk z 8. října 2023, který na Facebooku sdílely desítky uživatelů. „V ulicích hoří obrovské ohně a k plamenům z příletů se přidává kouř z ohňostrojů - pravděpodobně se tímto způsobem bojovníci Hamásu snaží dezorientovat bojové letouny IDF při jejich úderech.“

Příspěvek obsahuje video, na kterém je vidět panorama města zalité rudou září a na obloze jsou vidět světelné záblesky. Stejné video s tvrzením, že se jedná o aktuální záběry z Gazy, zhlédly stovky lidí také na Telegramu.

Image
Snímek nepravdivého falešného příspěvku pořízený 17. října 2023

Stejné video kolovalo na sociálních sítích i v mnoha dalších jazycích, například ve slovenštině, angličtině, španělštině, němčině, portugalštině nebo malajštině.

Ozbrojenci Hamásu prolomili 7. října 2023 silně militarizovanou hranici kolem Pásma Gazy a zabili více než 1 400 lidí, z nichž většina byli civilisté. Úřad izraelského premiéra 15. října 2023 uvedl , že šlo o nejkrvavější útok od vzniku státu Izrael před více než 75 lety. Více než 120 Izraelců bylo uneseno do Gazy.

Po útoku Hamásu Izrael následující den oficiálně vyhlásil válku. Podle ministerstva zdravotnictví palestinské enklávy si k 16. říjnu 2023 odvetné raketové útoky na Pásmo Gazy vyžádaly přibližně 2 750 mrtvých a zhruba 9700 zraněných - opět převážně civilistů.

Původ videa

Na některých verzích videa sdíleného na platformě X (dříve známé jako Twitter) se objevilo jméno uživatele platformy TikTok „ramiguerfi41“. Ačkoli se klip na profilu tohoto uživatele v Evropě neobjevuje (odkaz na archiv), vyhledávání podle klíčových slov naznačuje, že jej na platformě skutečně zveřejnil.

Image
Snímek z Googlu pořízený 10. října 2023, prvky vyznačené agenturou AFP

Novináři agentury AFP v Brazílii však potvrdili, že video bylo na profilu daného uživatele přístupné, přičemž bylo zveřejněno již 27. září 2023, t.j. více než týden před útokem Hamásu.

Image
Snímek příspěvku na TikToku pořízený 10. října 2023, prvky vyznačené agenturou AFP

Záběry z Alžírska

Mnozí z uživatelů, kteří komentovali příspěvky s těmito záběry, poukázali na to, že původ videa neodpovídá tvrzení v příspěvcích.

„Toto video bylo pořízeno v Alžírsku po vítězství klubu Belouizdad na fotbalovém šampionátu,“ stojí v příspěvku z 8. října na X (odkaz na archiv).

Vyhledávání pomocí klíčových slov odhalilo několik videí podobných tomu, které bylo sdíleno ve falešných příspěvcích (odkazy na archiv zde a zde). Jsou na nich zachyceni fotbaloví fanoušci odpalující v alžírském hlavním městě ohňostroje a světlice poté, co CR Belouizdad v srpnu 2020 vyhrál alžírský šampionát (odkaz na archiv).

Podobné oslavy a ohňostroje se konaly také v červenci 2023, kdy klub z hlavního města získal mistrovský titul znovu (archivní odkazy zde a zde).

Agentře AFP sa podařilo geolokalizovat dané video na základě konkrétních prvků, například kruhového objezdu nebo billboardu s osvětleným okrajem.

Image
Snímek příspěvku na TikToku pořízený 10. října 2023, prvky zvýrazněné agenturou AFP
Image
Snímek z Google Maps pořízený 10. října 2023, prvky zvýrazněné agenturou AFP

 

 

Image
Snímek příspěvku na TikToku pořízený 10. října 2023, prvky zvýrazněné agenturou AFP

 

 

Agentuře AFP se nepodařilo zjistit, kdy přesně bylo toto video původně natočeno, ale podařilo se nám prokázat, že bylo natočeno před útokem Hamásu na Izrael. Zjistili jsme také, že video bylo natočeno v Alžírsku, a nikoli v pásmu Gazy.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem vyvolal vlnu falešných zpráv na sociálních sítích, včetně mnoha fotografií nebo videí vytržených z kontextu. Další zprávy agentury AFP na toto téma naleznete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás