Toto video nezachycuje člena Zelenského ochranky během rvačky v New Yorku
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 12/10/2023 v 17:32
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Nahiara S. ALONSO, AFP USA
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Jeden ze Zelenského stráží se dostal do skandální situace v New Yorku – píší o tom americká média. Ochranka se opila v jednom z barů a poté začala vyžadovat, aby přítomní křičeli ‚sláva Ukrajině‘. Američané odmítli – a on se dal do boje,“ tvrdí například tento příspěvek v češtině na Facebooku z 24. září 2023. Obsajuje video s logem USA Today obsahující sestříhané záběry Zelenského v během nedávné návštěvy New Yorku, záběry jakési bezpečností kamery z baru a poté pouliční potyčku několika mužů, jimž není vidět do obličeje. Video zhlédly tisíce uživatelů také na Telegramu.
Podobné příspěvky obsahující toto video se šířily i v mnoha dalších jazycích, včetně španělštiny, polštiny, francouzštiny či slovenštiny. Na síti X, dříve známé jako Twitter, toto video zveřejnilo ruské velvyslanectví v Jihoafrické republice 26. září 2023.
Zelenskyj přicestoval 18. září (odkaz na archiv) do New Yorku, kde se zúčastnil 78. zasedání Valného shromáždění OSN a vyzval Radu bezpečnosti, aby zbavila Rusko práva veta (odkaz na archiv).
Zesměšňování Zelenského nebo vytváření dojmu, že podpora Ukrajiny v západních zemích slábne, se stalo běžným jevem v informační válce provázející ruskou invazi na Ukrajinu. Agentura AFP v minulosti vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení tvářících se jako zpravodajství velkých mediálních domů, např. CNN, Euronews či Al Jazeera.
Úřad zástupce komisaře newyorské policie pro veřejné informace však 27. září 2023 agentuře AFP sdělil, že neexistuje „žádná policejní zpráva“ o incidentu, jehož by se zúčastnil některý člen Zelenského stráže.
Vyhledávání údajného incidentu na webu NYPD rovněž nepřineslo žádné výsledky.
USA Today o tom neinformoval
Ve videu trvajícím minutu a tři sekundy se střídají archivní záběry Zelenského, budovy OSN v New Yorku, interiéru baru a noční pouliční bitky. V pravém horním rohu je logo USA Today.
Deník USA Today však na svých webových stránkách potvrdil, že žádnou takovou zprávu ani video nikdy nezveřejnil (odkaz na archiv).
„Video, které se šíří na X a používá logo a značku USA Today, je falešné,“ řekl 28. září agentuře AFP mluvčí USA Today. Dodal, že zpravodajská organizace podala u platformy „stížnost na falešné informace s žádostí, aby okamžitě zastavila šíření dezinformací“.
Navzdory tomu bylo video k 12. říjnu 2023 na platformě X stále dostupné, jak vyplývá z archivovaného odkazu na příspěvek ruského velvyslanectví.
To, že se jedná o falešné video, vyplývá z různých detailů. Níže jej srovnáváme s pravým videem USA Today. Při bližším přezkoumání zjistíme, že deník používá jiný font; například v případě falešného videa je tečka nad „i“ čtvercová, zatímco ve videu z kanálu USA Today na YouTube (archivní odkaz) z 27. září 2023 je kruhová. Rozdíly jsou patrné také u písmen „g“ a „f“.
Žádný incident v baru The Campbell
Incident se podle falešných příspěvků odehrál v baru The Campbell (odkaz na archiv). Liv Meyers, manažerka digitálního marketingu společnosti Gerber Group, která bar vlastní, však 27. září agentuře AFP sdělila, že video je falešné a že „v baru The Campbell ani v jeho okolí k žádnému incidentu nedošlo“.
Bar se nachází na Vanderbilt Avenue 15 v budově Grand Central Train Terminal v New Yorku, což je necelý kilometr od sídla OSN. Jeho vnější vzhled - který si můžete prohlédnout zde - však neodpovídá záběrům na falešném videu.
Na videu je vidět několik výloh, včetně jedné patřící obchodu s oblečením SoHo Boutique. Vyhledáním tohoto názvu na Googlu spolu s klíčovým slovem „New York“ jsme zjistili, že záběry na falešném videu byly pořízeny v Brooklynu na adrese Quentin Road 1117 vzdálené asi 19 kilometrů od Campbellu.
I další prvky ve videu - například nápis New York School of Career and Applied Studies (odkaz na archiv) nebo markýza s nápisem „gift depot“ - umisťují záběry na tuto adresu v Brooklynu.
Agentura AFP nenašla žádné zprávy z poslední doby o potyčce na tomto místě a ani newyorská policie neposkytla žádné informace o nějaké takové bitce.
Dezinformační protiukrajinská kampaň za pomoci falešných médií
Toto falešné video vydávající se za reportáž USA Today není ojedinělým případem.
Terčem dezinformací se stala významná média jako Reuters, The Guardian, USA Today, Euronews, Al-Jazeera, Der Spiegel, Bild, Die Welt, Le Parisien, Le Figaro či Le Monde. Agentura AFP o tom informovala (odkaz na archiv) a vyvrátila řadu dezinformací tohoto typu v různých jazycích, například zde, zde či zde.
Články se objevily také na stránkách, které vypadaly jako autentická mainstreamová média, s podobným názvem domény, logem a titulní stránkou. Placená reklama nebo falešné účty pak články šířily zejména na Facebooku, Instagramu, Telegramu a Twitteru.
V roce 2022 zaregistovala podobnou akci evropská organizace pro analýzu dezinformací EU Disinfo Lab (odkaz na archiv) a společnost Meta, mateřská společnost Facebooku, jež oznámila (odkaz na archiv), že odstranila „rozsáhlou síť“ vydávající se za autentická média s cílem šířit prokremelskou propagandu. Naděje, že tím tato operace skončí, se bohužel nenaplnily; tento typ falešných informací se šíří i nadále.
Od začátku války jsme ověřili již celou řadu nepravdivých informací spojených s tímto konfliktem. Úplný seznam našich článků na toto téma najdete zde, v angličtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás