Rumunská novinářka na tomto videu nepředstírá, že se skrývá před raketovým útokem

V rámci probíhající války mezi Izraelem a Hamásem, v níž od 7. října přišly o život již tisíce lidí, se mezi českými uživateli sociálních sítí síří záběry novinářky ležící na zemi v zákrytu s tvrzením, že nebezpečnou situaci pouze předstírala. Toto video však neobsahuje začátek jejího živého vstupu, v němž jsou jasně slyšet sirény a výbuchy. Aktuální bezpečnostní opatření v Izraeli vyžadují, aby si novináři při spuštění sirén lehli na zem a v zájmu vlastní ochrany se kryli. Podle organizace monitorující média přišly za tři týdny konfliktu o život již dvě desítky novinářů.

Ozbrojenci Hamásu zahájili 7. října bezprecedentní útok na Izrael a podle izraelských představitelů zabili nejméně 1 400 lidí, většinou civilistů. Ti byli zabiti na ulicích, ve svých domovech a také během hudebního festivalu. Ozbrojenci Hamásu dále zajali více než 220 lidí - převážně Izraelce, ale také občany s dvojím občanstvím a cizince. Podle Ministerstva zdravotnictví v pásmu Gazy, které je pod kontrolou Hamásu, bylo při odvetném bombardování k 1. listopadu zabito téměř 8,800 Palestinců.

V tomto kontextu se na sociálních sítích rozšířilo video rumunské novinářky natáčející v Izraeli, která popisuje situaci během údajného raketového útoku. Zatímco žena leží na zemi a mluví na kameru, v pozadí jsou vidět chodci a cyklisté.

To vedlo na sociálních sítích ke spekulacím o tom, že novinářka nebezpečnou situaci pouze předstírala, aby svůj vstup zdramatizovala.

„Rumunská novinářka v Izraeli předstírala, že se nachází pod palbou a lehla si na zem. V pozadí se však v klidu procházejí lidé a projíždějí cyklisté,“ tvrdí tento příspěvek z 23. října 2023, který na Facebooku sdílelo přes 90 uživatelů.

Podobný příspěvek se šířil také na síti Telegram, kde jej zhlédlo přes 10 000 uživatelů.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 1. listopadu 2023

Podobná tvrzení se objevila i v jiných jazycích, například ve slovenštině, rumunštině, francouzštině, angličtině nebo španělštině. Všechny tyto příspěvky kritizovaly rumunskou novinářku za to, že během živého vstupu údajně předstírala nebezpečí.

Tato tvrzení jsou však zavádějící: část videa je šířena bez kontextu, který je vidět na původní reportáži rumunské televize Digi24. Z kompletního videa je patrné, že novinářka reagovala na poplašné sirény. Bezpečnostní pravidla v zemi od novinářů vyžadují, aby se v podobných situacích takto zachovali.

Letecké sirény a bombardování v celém videu

Přímý přenos byl natočen 22. října krátce po jedenácté hodině dopoledne v izraelském městě Aškelon severně od pásma Gazy, jak je vidět na webových stránkách Digi24 (archiv). Záznam byl později znovu odvysílán kolem půlnoci.

V záznamu vystupuje reportérka Cristina Cileacu, kterou televize Digi24 vyslala do Izraele.

Po několika minutách živého vstupu je v čase 5:13 zřetelně slyšet zvuk sirén. Ihned poté, co reportérka ve vysílání upozorní, že „znovu slyší“ sirény, požádá svého kolegu, aby se ukryl za autem, což oba následně udělají.

Jakmile si lehnou, Cileacu promluví do kamery: „V případě, že není kam utéct, nám doporučují zůstat ležet, což právě teď děláme. Je slyšet bombardování, poplach stále zní, to je vše, co můžete dělat, ležet a čekat, až bombardování ustane.“ Bombardování je slyšet v čase 5:33.

Tato část byla byla z virálního videa vystřižena. Záznam začíná až ve chvíli, kdy je reportérka již na zemi a říká: „Právě teď jsou docela blízko u nás.... A zdá se, že se zastavili. Určitě je tam i izraelská pěchota, která všechny tyto bomby zachycuje. Chvíli takhle zůstaneme, protože nikdy přesně nevíte, kdy to bombardování přestane... A teď už je klid, zkusíme vstát.“

Není jasné, proč novinářka zmiňuje „pěchotu“ zachycující rakety. Izraelské civilní obyvatelstvo je před nepřátelskými raketami chráněno známým systémem protivzdušné obrany Železná kopule (Iron Dome).

Na zavádějícím videu sdíleném na sociálních sítích je v čase 0:04 za ležící novinářkou vidět muž, který vstává krátce poté, co se ukryl za lavičkou.

Image
Snímek ze zavádějícího videa šířeného na Telegramu. Pořízeno 31. října 2023, barevné označení přidala AFP

Poté odejde a kolem projede první cyklista.

Image
Snímek ze zavádějícího videa šířeného na Telegramu. Pořízeno 31. října 2023, barevné označení přidala AFP

V čase 0:15 je vidět dalšího cyklistu.

Image
Snímek ze zavádějícího videa šířeného na Telegramu. Pořízeno 31. října 2023, barevné označení přidala AFP

Bezpečnostní postupy

Televize Digi24 zveřejnila 23. října na svých webových stránkách článek (archiv), v němž vysvětluje: „V Izraeli existuje protokol, který říká, že každou sirénu musíte brát jako skutečnou rizikovou situaci a v závislosti na tom, kde se nacházíte, musíte jednat do určitého počtu sekund. Pokud jste na otevřeném prostranství, musíte si lehnout na zem. Takto postupovali naši kolegové, když je siréna překvapila. Totéž udělali novináři ze všech televizních stanic světa a členové oficiálních delegací.“

V článku, který 23. října zveřejnily rumunské noviny Libertatea, čtyři rumunští novináři specializující se na zpravodajství z ozbrojených konfliktů napsali, že způsob, jakým se novinářka po zaznění sirén zachovala, byl profesionální.

„Jde o to nezůstat stát - to je pravidlo, které tu všichni respektují a novináři ho musí respektovat také,“ řekl Laurentiu Radulescu ze zpravodajské televize CNN Antena 3.

Zavádějící záběry zesměšňující Cileacu sdílel v Rumunsku také bývalý premiér Victor Ponta, nyní poradce premiéra Marcela Ciolaca, který novinářku napadl ve svém příspevku na Facebooku.

Novinářka jej v příspěvku na LinkedIn obvinila z šíření „falešných zpráv o mé práci a zejména ze zesměšňování války v Izraeli“.

O tom, že dodržování těchto postupů je běžné, svědčí záběry z Tel Avivu ze 17. října (archiv), na nichž je vidět německého kancléře Olafa Scholze a členy jeho delegace ležící během leteckého poplachu na zemi.

Snaha zdiskreditovat média

V podobném kontextu - tedy se záměrem zdiskreditovat práci médií - byla sdílena reportáž CNN z 9. října 2023, která ukazovala novináře v Izraeli ležící na zemi, jak se chrání před raketovou palbou. Obsahovala zmanipulovanou zvukovou stopu, která měla vzbudit dojem, že novináři svou reakci na poplach pouze hráli.

Zpochybňování práce profesionálních novinářů v terénu je častým tématem dezinformací. Například v březnu 2022 byl novinář BBC nařčen z falšování reportáže o ostřelování na Ukrajině.

Podle Výboru na ochranu novinářů bylo od vypuknutí války mezi Hamásem a Izraelem 7. října do 30. října zabito nejméně 29 novinářů, většina z nich při izraelských útocích na pásmo Gazy.

AFP již vyvrátila dezinformace týkající se izraelsko-palestinského konfliktu zde, zde a zde. Seznam našich článků o tomto konfliktu v angličtině najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás