Zasněžené letadlo na mnichovském letišti nemělo naplánované žádné lety

V Dubaji se ve dnech 30. listopadu až 13. prosince konala světová konference OSN o změně klimatu, známá také jako COP28. V době jejího konání se to na internetu hemžilo dezinformacemi o klimatických změnách. Podle některých jsou silné sněžení či nízké teploty důkazem toho, že globální oteplování neexistuje, nebo že se jeho dopad přehání. Na sociálních sítích se mimo jiné šířily záběry zasněženého letadla na mnichovském letišti spolu s nepravdivým tvrzením, že letadlo před plánovaným letem do Dubaje „zamrzlo“ na ranveji. Provoz na mnichovském letišti byl sice začátkem prosince kvůli počasí přerušen, ale letadlo zachycené na videu bylo v té době jen zaparkované. Jeho zadní část se pod tíhou napadaného sněhu převážila, ale hasiči příď letadla později postavili zpět na zem. Podle letecké společnosti, která letadlo provozuje, nemělo letět do Dubaje, a podle stránek monitorujících lety bylo letadlo v Mnichově zaparkováno ještě před začátkem summitu COP28. Mezi vědci panuje jasná shoda, že ke změně klimatu skutečně dochází a že je způsobena lidskou činností. Navzdory dílčím změnám počasí či sezónním výkyvům existují jasné důkazy o celkovém trendu zvyšování teplot po celém světě.

„Letadlo, které mělo letět do Dubaje na summit o globálním oteplování, zamrzlo na mnichovském letišti na ranveji,“ tvrdí tento příspěvek z 2. prosince 2023, který na Facebooku sdílelo přes 4 800 uživatelů. Další tisícovky uživatelů video s podobným komentářem zhlédly na síti Telegram, například zde či zde.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 14. prosince 2023

Video s podobnými tvrzeními kolovalo i v dalších jazycích včetně slovenštiny, němčiny, angličtiny a čínštiny.

Světová konference o klimatu (COP28) v Dubaji byla zahájena 30. listopadu. Původně měla trvat do 12. prosince, ale nakonec byla ukončena až 13. prosince uzavřením celosvětové dohody o odklonu od fosilních paliv. Podle zemí, které měnící se klima ohrožuje nejvíc, je však třeba přijmout mnohem širší opatření.

Konferenci provázela záplava falešných informací na sociálních sítích, ale také kritika na adresu hostitelské země, lobbingu ropných společností a uhlíkové stopy setkání, zejména pokud jde o dopravu a využívání soukromých letadel.

Jak ukázali naši němečtí kolegové z agentury AFP, Německo bylo sice začátkem prosince zasaženo silným sněžením, ale neexistují žádné důkazy o tom, že se letadlo na videu chystalo letět do Dubaje.

Navzdory tomu, co se píše v některých příspěvcích na sociálních sítích, prosincové sněžení nedokazuje, že globální oteplování neexistuje. O probíhajících klimatických změnách panuje jasný konsenzus a vědci z celého světa se shodují na tom, že za tento problém je zodpovědný člověk.

Část Německa zasáhla v prosinci sněhová kalamita

Začátkem prosince 2023 zasáhla jižní část Německa sněhová kalamita, která způsobila četné komplikace v silniční, železniční a letecké dopravě a výpadky v dodávkách elektřiny. Postižen byl zejména Mnichov, kde dokonce musel být odložen fotbalový zápas mezi Bayernem a Unionem Berlín. O dopravním chaosu informovala také agentura AFP. Zmíněné video, sdílené na sociálních sítích, se objevuje také v následující videoreportáži AFP (v němčině):

Provoz na mnichovském letišti byl 1. prosince 2023 večer nejprve omezen a poté zcela zastaven až do rána 3. prosince, jak letiště uvedlo na svém účtu na X. Podle místních zpráv bylo jen v tento den zrušeno 560 z přibližně 880 plánovaných letů, včetně letů do Dubaje. Přerušení provozu potvrdil mluvčí letiště v telefonickém rozhovoru s agenturou AFP dne 4. prosince 2023. Provoz byl kvůli počasí znovu pozastaven také 5. prosince. Ráno 6. prosince 2023 letiště oznámilo, že letový provoz je opět v provozu, ale stále může docházet k omezením.

Video sdílela rakouská webová stránka „Exxpress“, kterou jsme v AFP opakovaně zmiňovali v souvislosti se zveřejňováním nepravdivých zpráv (zde, zde). Článek na webu cituje vyjádření mluvčího letiště Hennera Eutinga pro bavorský deník Münchner Merkur. V článku Münchner Merkur se však výslovně uvádí, že spekulace o soukromém letadle směřujícím do Dubaje nebyly potvrzeny.

Agentura AFP Eutinga požádala o další informace o videu. Bylo pořízeno na mnichovském letišti v noci z 1. na 2. prosince, uvedl Euting v telefonickém rozhovoru 4. prosince. Letadlo však nebylo přimrzlé k zemi, jak uváděly falešné příspěvky na sociálních sítích: „Letadlo se převážilo kvůli množství sněhu v ocasní části letadla. Hasiči však letadlo narovnali a nedošlo k jeho poškození,“ řekl. V dalším telefonátu 7. prosince 2023 Florian Steuer z tiskového oddělení letiště upřesnil, že letadlo na videu se nenachází u terminálu, ale na parkovací ploše.

Letadlo bylo zaparkované, v letovém plánu nebyly žádné cesty

Vyhledáváním pomocí klíčových slov jsme na německém portálu „Aerotelegraph“ našli článek z 2. prosince 2023, který se zabývá tématy souvisejícími s letectvím. Podle tohoto článku měl letoun, jehož příď se zvedla pod tíhou sněhu, registrační kód „OE-HUB“. Uvádí se v něm, že se jednalo o letoun Cessna Citation X patřící salcburské charterové letecké společnosti Bairline.

Na internetových stránkách této letecké společnosti jsou k dispozici fotografie letounu Citation X, které odpovídají letadlu ve sdíleném videu.

Agentura AFP kontaktovala přímo společnost Bairline. V telefonickém rozhovoru ze dne 4. prosince 2023 nám její pilot a obchodní manažer Nico Just potvrdil, že letadlo patří této letecké společnosti a že „informace o Světové klimatické konferenci nejsou správné“.

„Letadlo se v Mnichově nachází od 15. listopadu 2023, ale je tam pouze zaparkované. Nebylo v plánu, že by letělo na klimatickou konferenci v Dubaji,“ řekl Just agentuře AFP. Uvedl také, že stroj nebyl zamrzlý, ale jedna část se jednoduše zvedla pod tíhou sněhu. Letadlo bylo později postaveno zpět na zem.

Vyhledáním registračního kódu letadla na několika leteckých portálech jsme zjistili, že letadlo je v Mnichově od 15. listopadu 2023. Toho dne odletělo z belgických Antverp a na mnichovském letišti Franze Josefa Strausse přistálo po sedmé hodině večer. Agentuře AFP se nepodařilo najít žádné důkazy o plánovaném nebo dokonce zrušeném letu do Dubaje. Na tuto skutečnost upozornili i uživatelé sítě X.

Z údajů dostupných platícím uživatelům portálu FlightRadar24, který sbírá data a historii jednotlivých letů po celém světě v reálném čase, vyplývá, že dotyčné letadlo mělo 20. listopadu zrušený plánovaný let z Mnichova do Lomé, hlavního města afrického státu Togo. Agentura AFP nenašla žádný záznam o tom, že by dotyčné letadlo v období od 15. listopadu do 13. prosince letělo do jiné destinace.

Image
Snímka zo stránky FlightRadar24 vyhotovená 4. decembra 2023

Klimatická změna je reálná a je způsobena lidskou činností

V době, kdy se na Světové konferenci o klimatu diskutovalo o různých opatřeních na zpomalení globálního oteplování (archiv), uživatelé sociálních sítí v komentářích pod videem nešetřili sarkasmem. Nechyběly komentáře typu „ukázka globálního oteplování v přímém přenosu“ nebo „můžou o oteplování rozjímat doma“.

Četné metastudie, které systematicky shrnují mezinárodní výzkumné studie, dospěly k závěru, že za globální oteplování je zodpovědný člověk. Jedna taková studie z roku 2013 přezkoumala 11 944 studií o globálním oteplování publikovaných v letech 1991 až 2011. Plných 97% zkoumaných studií se shodlo na tom, že klimatické změny způsobuje člověk (archiv).

Jiná metastudie z roku 2016 (archiv) dokonce shrnuje různé metastudie o konsenzu ve vědě a dochází k závěru, že v této otázce existuje „konsenzus o konsenzu“. Autoři docházejí k závěru: „Úroveň vědeckého konsenzu o globálním oteplování způsobeném člověkem je extrémně vysoká, protože důkazy o něm jsou extrémně silné.“ Vědecká komunita se tedy shoduje na tom, že globální oteplování existuje a je způsobeno člověkem.

Pravidelné zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) jsou vědeckou komunitou považovány za spolehlivý a uznávaný zdroj informací o globálním oteplování (archiv).

Služba Copernicus Climate Change Service, která monitoruje změny teplot povrchového vzduchu a mořské vody v rámci Evropské unie, minulý týden oznámila, že listopad a celý rok 2023 byl „nejteplejší v historii celého světa“ (archiv).

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás