EU čelí před parlamentními volbami protiukrajinské propagandě
- Zveřejněno 02/04/2024 v 16:07
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Válka na Ukrajině byla k 2. dubnu 2024 nejčastěji citovaným tématem článků v databázi Elections24Check, která shromažďuje a kategorizuje ověřené informace pro občany před letošními volbami do Evropského parlamentu.
Proruské účty na Facebooku, X, TikToku a Telegramu chrlily příspěvky zobrazující ukrajinské uprchlíky jako násilné zločince nebo tvrdily, že kyjevští vládní představitelé odčerpávají finanční pomoc zasílanou Západem, aby si mohli kupovat luxusní jachty a vily.
Dalším silným tématem v zemích poblíž zóny konfliktu bylo tvrzení, že uprchlíci dostávají od státu vyšší dávky než místní obyvatelé.
Agentura AFP vyvrátila například příspěvky tvrdící, že ukrajinské matky dostávají na přídavcích na děti dvakrát více peněz než jejich české protějšky nebo že český stát měl Ukrajincům přispívat na hypotéky.
Podle Jakuba Kalenského, analytika Evropského centra excelence pro boj s hybridními hrozbami (Hybrid CoE) v Helsinkách, je cílem této propagandy oslabit odhodlání EU pomáhat Ukrajině a posílit protiimigrační strany, jako je německá AfD, francouzské Národní shromáždění či nizozemská Strana pro svobodu.
Takové dezinformace „určitě sehrají roli“ při volbách 6.-9. června (archiv), ve kterých si více než 400 milionů Evropanů zvolí na dalších pět let nový parlament, uvedl.
„Bezpochyby to pomůže těm partajím, které mají nejsilnější antimigrantskou rétoriku. Když budete přehánět riziko, jaké ukrajinští migranti představují, tak naboostujete protiimigrační strany,“ řekl Kalenský.
Memy vytržené z kontextu
Začátkem roku 2024 se na Facebooku a Telegramu šířilo video sdílené v několika jazycích - například ve slovenštině, češtině, angličtině či francouzštině. Toto a další podobná videa tvrdila, že zobrazují rodinné příslušníky bohatých ukrajinských elit, kteří před válkou uprchli do exotických zemí, kde si užívají luxusu, místo aby bojovali za svou zemi.
V těchto videích (například zde nebo zde) figurují různí bohatě vyhlížející muži, často v doprovodu partnerek, zatímco hlas v ruštině říká: „Batalión Monako, lidi, syn známého ukrajinského prokurátora se v Evropě chlubí drahými auty, zatímco jeho otec pracuje. Tady to máte.“
Jak AFP zjistila, tato videa jsou ve skutečnosti součástí trendu na platformě TikTok, kde se stovky uživatelů natáčejí s drahými auty a přidávají stejnou zvukovou stopu. Jedná se o vtip, který má vyvolat dojem, že oni sami jsou „synem známého ukrajinského prokurátora“ - výraz, kterým Ukrajinci ironicky označují osoby těšící se ochraně svých vysoce postavených příbuzných.
Podle Oleny Churanové z ukrajinské organizace pro ověřování faktů StopFake.org se těchto satirických videí chopila ruská propaganda, aby vytvořila falešný narativ o dětech ukrajinských elit, které se vyhýbají vojenské službě, zatímco místo nich bojují „obyčejní Ukrajinci z venkova“.
Hnůj v Paříži?
Šiřitelé dezinformací také často zneužívají skutečné, s válkou však nijak nesouvisející protesty, aby vytvořili dojem, že Ukrajinci již nejsou v evropských zemích vítáni, jak ukazují články v databázi Elections24Check.
Agentura AFP například ověřila video, které bylo falešně připsáno organizaci Euronews s tím, že mělo údajně zachycovat francouzské zemědělce házející hnůj na ukrajinské velvyslanectví v Paříži. Ve skutečnosti neměly protesty s Ukrajinou nic společného. Demonstrace se odehrála ve francouzském městě Dijon v prosinci 2023 a video nepochází z dílny Euronews, což ověřila i španělská organizace Newtral (archiv) a litevský factcheckingový web Delfi (archiv).
Podle Dietmara Pichlera, analytika z Centra pro digitální mediální gramotnost ve Vídni, se před červnovým hlasováním pravděpodobně protiukrajinské dezinformace zintenzivní, protože Rusko se snaží propagovat evropské strany nakloněné politice Kremlu.
Pichler identifikoval dvě hlavní témata, která se již v eurovolebních kampaních objevila: sankce proti Rusku a finanční pomoc Ukrajině.
„Aktéři, jejichž cílem je tuto podporu Ukrajině zastavit, svůj protiukrajinský postoj ‚ospravedlňují‘ pomocí dezinformací a ruské propagandy,“ uvedl.
Příkladem takové propagandy je nepravdivé tvrzení, že francouzský stát plánuje ze spořicích účtů „každého desátého Francouze“ vybrat „500 eur“ na pomoc Ukrajině. Agentura AFP toto tvrzení vyvrátila zde.
Podle analytika proruské narativy ovlivňují i politiku mainstreamových stran a někdy umlčují ty, kteří by jinak mohli Ukrajinu podpořit.
„Někteří politici se nyní bojí témata jako Ukrajina nebo Rusko vůbec řešit, protože se obávají útoků ruských trollů, botů a proruských aktérů na domácí půdě,“ uvedl Pichler.
Úrodná půda
Podle Kalenského může prokremelská dezinformační kampaň nalézt obzvláště úrodnou půdu v zemích, jako je Maďarsko a Slovensko, jejichž vlády aktivně podněcují protiimigrační nálady a vyzývají Brusel k uzavření míru s Ruskem.
Slovenský premiér Fico, jenž v minulosti opakovaně přirovnal Ukrajince k nacistům, u příležitosti druhého výročí ruské invaze obvinil EU z „nenávisti k Ruské federaci“ a vyzval ji, aby „přišla s mírovým plánem pro obě země“.
Maďarská státní média zas často straší, že konflikt na Ukrajině může vést ke třetí světové válce, a šíří nepodložená tvrzení o tom, jak jsou ukrajinští muži násilně verbováni na bojiště.
Vůči propagandě, která zaplavuje internet od ruského vpádu na Ukrajinu v únoru 2022, již nejsou imunní ani nejvěrnější spojenci Kyjeva, jako je Polsko.
Na polských sociálních sítích se šíří příspěvky o tom, jak uprchlíci zaplavují pracovní trhy, snižují mzdy nebo pobírají sociální dávky, o jakých si místní obyvatelé mohou nechat jen zdát.
Jeden takový falešný narativ tvrdí, že Ukrajinci žijící v Polsku se budou moci účastnit polských voleb, aniž by museli získat občanství země, uvedl polský portál Demagog (archiv).
Další tvrdí, že Ukrajinci v Lotyšsku mohou beztrestně kritizovat stát a dostanou potravinovou pomoc bez jakýchkoli dokladů, zatímco ruskojazyčná menšina v Lotyšsku má zakázáno mluvit rusky, uvádí lotyšská organizace Rebaltica, která se zabývá ověřováním faktů (archiv).
„Poselství zní: ‚toto je ukrajinský vděk za vaši pomoc‘, ‚využívají nás‘ a ‚nerespektují nás‘,“ řekl Andrzej Kozlowski, odborník na kybernetickou bezpečnost a dezinformace z Lodžské univerzity v Polsku.
‚Ruská dezinformační mašinérie‘
Proputinovská hesla se objevila také během nedávných demonstrací polských zemědělců proti dovozu ukrajinského obilí.
Protesty zemědělců v Evropě na počátku roku 2024 se staly zbraní ruských propagandistů a krajně pravicových stran v mnoha evropských zemích.
Tyto protesty „se staly hlavní prioritou ruské dezinformační mašinérie“ před blížícími se dubnovými volbami v Polsku a červnovým hlasováním v EU, uvedl Kozlowski.
Podle průzkumu agentury Ipsos z února 2024 (archiv) získává nejrychleji podporu krajně pravicová Konfederace - jediná strana v polském parlamentu, která jednoznačně neodsoudila ruskou invazi - a v komunálních volbách 7. dubna by mohla získat 12% hlasů.
„Na začátku jsme se ruským dezinformacím smáli, ale statistiky ukazují, že podpora ukrajinských uprchlíků a imigrantů v Polsku je stále nižší, stejně jako podpora pro posílání munice a zbraní na Ukrajinu,“ řekl Kozlowski.
Podle Kalenského z Hybrid CoE bude pro Evropu největší výzvou to, abyl zůstala jednotná a odolala záplavě dezinformací.
„Rusové hrají dlouhou hru,“ řekl Kalenský. „Oni fakt vědí, že pokud budou stokrát opakovat tu lež, tak po čase se z ní opravdu může stát pravda.“
Tento článek je součástí společného projektu více než 40 organizací, včetně AFP, který vede organizace European Fact-Checking Standards Network (EFCSN). Cílem projektu je bojovat proti dezinformacím o evropských volbách v roce 2024. Více informací se dozvíte na adrese elections24.efcsn.com.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás