Manželka obviněného z atentátu na Fica je Slovenka, ruské kanály šíří dezinformace o „ukrajinské stopě“

Krátce po pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica ve středu 15. května 2024 se na sociálních sítích začaly šířit příspěvky, podle nichž byla manželka 71letého obžalovaného Ukrajinka a „horlivá zastánkyně agresivní politiky Kyjevského režimu“. Ruské kanály navíc ve dnech následujících po atentátu šířily také tvrzení, že Cintulova manželka byla „zadržena na bratislavském letišti při pokusu o útěk“. Agentura AFP kontaktovala školu, kde žena více než 25 let pracovala jako učitelka, a ta potvrdila, že v Levicích působila od roku 1979. Z katastru nemovitostí dále vyplývá, že manželka obviněného před 20 lety zdědila menší pozemky u Levic. Slovenská Generální prokuratura rovněž odmítla tvrzení, že žena byla Ukrajinka a že byla zadržena na letišti. 

Robert Fico je od středy 15. května 2024 hospitalizován poté, co byl v Handlové čtyřikrát postřelen z bezprostřední blízkosti při pokusu o atentát. V sobotu poslal Specializovaný trestní soud podezřelého, 71letého básníka a obyvatele Levic, který byl identifikován jako Juraj Cintula, do vyšetřovací vazby. 

Bezprostředně po útoku zaplavilo sociální sítě velké množství nepravdivých příspěvků o útoku, a to jak ve slovenštině, tak v češtině i v jiných jazycích. Agentura AFP již vyvrátila nepravdivé tvrzení spojující střelbu s Martinem M. Šimečkou, spisovatelem, komentátorem a otcem opozičního předáka Michala Šimečky.

Den po útoku, 16. května, se na slovenském Telegramu a Facebooku objevily nepodložené příspěvky, které tvrdily, že Cintulova manželka byla Ukrajinka. O pár dní později se tato tvrzení začala šířit i v češtině, například prostřednictvím tohoto příspěvku z 20. května, který sdílelo téměř 80 uživatelů.

„Ukrajinská manželka teroristy, který zastřelil Fica, se pokusila o útěk,“ stojí v příspěvku. „Tato žena je ukrajinskou občankou, aktivistkou na Majdanu a horlivou zastánkyní agresivní politiky kyjevského režimu.“

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 24. května 2024

„Ukrajinka pravděpodobně věděla o chystaném pokusu o atentát na Fica a dokonce se této  ‚operace‘ přímo účastnila. Je dost možné, že to byla právě ona, kdo na svého manžela dohlížel a rozhodoval, kdy a v jaké chvíli má politika zastřelit,“ píše se dále v příspěvku, podle kterého se sám Cintula „opakovaně účastnil proukrajinských shromáždění na Slovensku“.

Je pravda, že tři týdny před atentátem byl Cintula zajat při protestu proti vládě a její politice vůči Ukrajině během výjezdního zasedání vlády v Dolní Krupé. Na videozáznamu z místa je vidět, jak stojí ve skupině protestujících a vykřikuje několik hesel, včetně „Ať žije Ukrajina“ (archiv) . 

Tvrzení týkající se střelcovy manželky jsou však podle zjištění agentury AFP nepravdivá. Některá z těchto tvrzení vyvrátil i server Demagog.sk.

Ruské zdroje a „ukrajinská stopa“

Krátce po střelbě zveřejnila šéfredaktorka prokremelského média Russia Today Margarita Simonyan na svém kanálu na Telegramu příspěvek, v němž naznačila, že za útok je zodpovědná Ukrajina: „Slovenský premiér je zraněný. Ten, který řekl, že válka začala v důsledku řádění ukrajinských neonacistů a že Putin neměl jinou možnost. Takhle oni fungují.“

Podobné spekulace o „ukrajinské stopě“ se krátce po střelbě objevily na populárním ruském telegramovém účtu „Rybar“.

V následujících dnech se z ruských kanálů začaly šířit další příspěvky založené na tvrzení, že Cintulova manželka je „ukrajinská uprchlice“, přičemž někteří uživatelé tuto myšlenku dále rozvíjely.

Různé zdroje a anonymní účty například tvrdily, že slovenské úřady „oficiálně sledují ukrajinskou stopu“ spojenou s Cintulovou manželkou nebo že „slovenská policie obdržela screenshoty korespondence mezi Cintulovou a ukrajinskými tajnými službami. Podle korespondence se ukázalo, že byla úzce napojena na ukrajinské zpravodajské služby“ (zde, zde).

Podobné nepravdivé zprávy zveřejnil portál „Pravda“ v angličtině i ve slovenštině. Podle francouzské vládní agentury Viginum, která bojuje proti hybridním hrozbám, jsou tyto stránky součástí organizované vícejazyčné sítě šířící ruskou propagandu v Evropě a ve Spojených státech (archiv). O činnosti této dezinformační sítě jsme v minulosti informovali v souvislosti s dalšími prokremelskými hoaxy (zde, zde).

Ruský web „novorosinform.org“, který funguje pod prokremelskou mediální skupinou Tsargrad založenou ruským oligarchou Konstantinem Malofejevem (zde, zde), zveřejnil 19. května 2024, čtyři dny po střelbě, článek s titulkem „Navaděčka a zprostředkovatelka? Ukrajinská manželka teroristy, který postřelil Fica, se pokusila o útěk“.

„Ukrajinská manželka střelce Juraje Cintuly, který se pokusil zavraždit šéfa slovenské vlády Roberta Fica, se pokusila o útěk, ale byla zadržena na bratislavském letišti. Žena chtěla odletět do Varšavy, ale orgány činné v trestním řízení jí v tom zabránily a zadržely ji na 72 hodin,“ pokračoval ruský článek.

Stejný text byl následně přeložen přímo do slovenštiny a zveřejněn na webu cz24.news, který AFP v minulosti opakovaně hodnotila pro jeho nepravdivý obsah (zde, zde). Článek měl více než 170 sdílení na Facebooku a byl také přímo zkopírován na několika slovenských facebookových stránkách (zde, zde).

Image
Snímek stránky novorosinform.org automaticky přeložené prohlížečem Google Chrome do angličtiny (vlevo), snímek obrazovky cz24.news (vpravo). Ze srovnání vyplývá, že se jedná o přímý překlad. Pořízeno 21. května 2024

Stejná tvrzení se ve slovenštině virálně šířila také na TikToku, kde je prostřednictvím tohoto příspěvku vidělo více než 45 tisíc uživatelů.

To, jak se ruské propagandistické kanály snažily spojit útok na Fica s Ukrajinou, popsal také časopis Wired a Deník N.

Manželku hned po střelbě odvedla policie

Podle slovenského tisku (zde, zde, zde, zde) se policejní vyšetřovatelé krátce po středeční střelbě vydali do bytu útočníka v Levicích a kolem 21. hodiny odvedli k výslechu pachatelovu manželku.

Střelcova manželka si při odchodu z bytového domu v Levicích zakrývala obličej novinami.

O útěku nebo zatčení Cintulové na bratislavském letišti ani jinde média neinformovala.

Úřady tvrzení popírají: Cintulová má slovenské občanství 

Bezprostředně po střelbě v Handlové slovenské úřady informovaly slovenské úřady média a veřejnost o stavu Roberta Fica a o trestním případu podezřelého střelce.

Ve čtvrtek, tj. den po útoku, facebooková stránka „Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR“, kterou provozuje slovenské Centrum boje proti hybridním hrozbám, vyzvala občany, aby „uváděli pouze fakta“ a „nešířili neověřené informace“.

Image
Kolona policejních vozidel, která pravděpodobně převáží Juraje Cintulu obviněného z pokusu o úkladnou vraždu slovenského premiéra Roberta Fica, opouští 18. května 2024 Specializovaný trestní soud v Pezinku. (AFP / VLADIMIR SIMICEK)

„Narativ o tom, že manželka podezřelého má být uprchlice z Ukrajiny, není pravdivý. Tuto informaci policie vyvrátila,“ píše se v příspěvku slovenského Ministerstva vnitra.

Agentura AFP tuto informaci ověřila u slovenské generální prokuratury. Mluvčí Zuzana Drobová agentuře AFP 21. května 2024 e-mailem sdělila, že Cintulova manželka „má slovenské občanství“. Ukrajinská ústava dvojí občanství neumožňuje (zde, zde).

Drobová také odmítla tvrzení, že Cintulová byla údajně zadržena na letišti. „Dotyčná osoba nebyla zadržena na bratislavském letišti při pokusu o útěk ze země,“ uvedla 22. května s tím, že další okolnosti jsou předmětem přípravného řízení, které je neveřejné, takže více informací poskytnout nemůže.

Ačkoli není jasné, kdy přesně byla Cintulova manželka propuštěna z výslechu ani kde se v současné době nachází, policie, ministerstvo vnitra ani prokuratura nevydaly žádné zprávy o tom, že by byla obviněna nebo že by byla v „domácím vězení“, jak to tvrdily ruské zdroje.

Slovenské úřady doposud neinformovaly o žádné „ukrajinské stopě“ v tomto případě. Žádná zmínka o ní nepadla ani v neděli 19. května během hodinu dlouhé tiskové konference za účasti místopředsedy vlády Roberta Kaliňáka, ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka či policejního prezidenta Ľubomíra Soláka, ani na společné tiskové konferenci s generálním prokurátorem Marošem Žilinkou ve středu 22. května (archiv). Policejní prezident Solák v neděli uvedl, že policie od zadržení podezřelého monitorovala jeho byt.

Manželé žili v Levicích několik desítek let

Večer 15. května zveřejnila televize Markíza videorozhovor s Ondrejem Szabo, sousedem a správcem domu, kde manželé žili. Ten uvedl, že Cintulu a jeho ženu dobře znal. Podle něj dnes již důchodkyně Cintulová učila na místním gymnáziu.

Image
Policista před domem v Levicích, kde žil podezřelý střelec Roberta Fica. Pořízeno 16. května 2024 (AFP / Alex HALADA)

Agentura AFP kontaktovala Szaba telefonicky 20. května. Řekl, že neví o tom, že by Cintulová byla Ukrajinka. Podle něj manželé žili ve svém bytě „asi 40 let“, což je v rozporu s tvrzením proruských zdrojů, že z Ukrajiny utekla teprve nedávno.

Agentura AFP kontaktovala také Vieroslavu Potočárovou, zástupkyni ředitele Gymnázia Andreje Vrábela v Levicích, kde Cintulová učila zeměpis. Potočárová nahlédla do školních záznamů a agentuře AFP sdělila, že Cintulová na škole působila od roku 1979 do roku 2005, kdy odešla do důchodu.

„V 80. letech učila zeměpis i mě,“ uvedla Potočárová a dodala, že si nepamatuje, že by Cintulová mluvila ukrajinsky.

Chata jako dědictví

Agentura AFP zná křestní jméno manželky obviněného střelce i její příjmení za svobodna, ale rozhodla se je z důvodu ochrany osobních údajů nezveřejnit.

Na základě zpráv, že policie kromě bytu v Levicích prohledala i chalupu v obci Jabloňovce (zde, zde), AFP vypátrala dotyčný pozemek a list vlastnictví. Chatu částečně vlastní právě Cintulová. 

Kromě chaty Cintulová částečně vlastní i menší pozemky orné půdy rovněž v okrese Jabloňovce. Tvrzení, že „nedávno emigrovala z Ukrajiny“, odporuje i to, že podle listu vlastnictví nabyla svůj podíl dědictvím v roce 2004, resp. 2011. Podle listu vlastnictví je Cintulové 75 let.

Image
Snímek z webových stránek katastru nemovitostí kataster.skgeodesy.sk pořízený 23. května 2024. Osobní údaje rozmazala agentura AFP

Některé příspěvky v češtině zmiňují kromě nepravdivých tvrzení o Cintulově ženě také nehodu íránského prezidenta Ebráhíma Raísího. Tvrdily, že Ráísí přežil nehodu vrtulníku, ve kterém se vracel do Teheránu po schůzce s šéfem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem. Poté, co byly některé z těchto příspěvků publikovány, však íránská státní média 20. května oznámila jeho smrt. Jeho pohřbu 23. května se zúčastnily desítky tisíc lidí

Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás