Deepfake videa s tančícím Zelenským pocházejí z ruského účtu na TikToku
- Zveřejněno 13/06/2024 v 17:36
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Koncem dubna a v průběhu května 2024 sdíleli čeští a slovenští uživatelé Facebooku videa tančících žen nesoucích tvář prezidenta Zelenského. Český příspěvek byl od svého zveřejnění sdílen více než 1200krát.
Ukrajinský vůdce je na sociálních sítích pravidelně terčem falešných příspěvků, které se ho snaží zesměšnit nebo očernit. Agentura AFP v minulosti vyvrátila řadu podobně zfalšovaných fotografií a videí (zde, zde, zde), z nichž některá rovněž využívala technologii deepfake.
Mnohé komentáře pod videem sdíleným jak v češtině, tak ve slovenštině ukazují, že je uživatelé skutečně považovali za autentické záběry prezidenta Zelenského. „Jak je to krásné mít za prezidenta umělce!“ napsal jeden uživatel. „Už tenkrát inklinoval k té vojenské zelené,“ odpověděl další.
Jak vysvětlujeme níže, tato videa pocházejí ze satirického účtu na TikToku, který zveřejnil celou řadu podobných deepfake videí, které ve skutečnosti nezachycují prezidenta Zelenského.
Ruské deepfake videa z TikToku
Ve slovenském videu se ženou v černém kostýmu jsme si nejprve všimli vodoznaku „voloboy1“. Zpětným vyhledáváním jsme zjistili, že toto video bylo zveřejněno 25. května 2024 na tiktokovém účtu s názvem „VoloБой“. V době psaní tohoto článku nasbíralo toto video na platformě více než 3,2 miliony zhlédnutí.
Na tomto profilu jsme našli i druhé video šířené českým uživatelem Facebooku, na němž tančí žena s tváří Zelenského oblečená do zeleného svetru. To bylo na TikToku bylo zveřejněno 19. dubna 2024 a od té doby nasbíralo téměř 240 tisíc zhlédnutí. Přístup k němu je zřejmě omezen na určité regiony, ale stejný výjev je k vidění i na začátku tohoto videa (archiv).
Žádné dřívější verze těchto dvou videí jsme nenašli.
Uživatel VoloБой má na svém profilu na TikToku také následující popis v ruštině: „Vtípky pro vaše přátele, kamarády, přítelkyně, příbuzné, dělám videomontáže.“
Jeho videa jsou příkladem takzvaného deepfake. Jedná se o video zmanipulované tak, že původní obličej je nahrazen obličejem jiné osoby, aby vznikl dojem, že tato dělá něco, co ve skutečnosti nikdy nedělala.
Na tomto profilu je mnoho podobných deepfake videí tančících lidí, jejichž tváře byly nahrazeny tvářemi západních politických lídrů, jako je Joe Biden (viditelně zmanipulovaný), Olaf Scholz či Emmanuel Macron.
Profil se opakovaně zaměřuje na prezidenta Zelenského (zde, zde):
Na tomto profilu najdeme také deepfake videa s tvářemi dalších ukrajinských představitelů, například bývalého vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného, který se stal velvyslancem ve Velké Británii, nebo starosty Kyjeva Vitalije Klička.
Veřejný taneční parket v Moskvě
VoloБой v minulosti na svém tiktokovém účtu zveřejnil i jiné, na první pohled neupravené záběry ze stejného tanečního prostoru (zde, zde, zde).
Při pohledu na vizuální prvky přítomné v těchto videích, jako jsou ruská slova "Веранда танцев" (Veranda tance) v pozadí tohoto videa, jsme při vyhledávání klíčových slov zjistili, že videa tanečníků byla pořízena na stejnojmenném veřejném tanečním parketu v parku Sokolniki v Moskvě.
Podle místních médií je taneční parket otevřen veřejnosti a nabízí volný vstup důchodcům, kteří si mohou „zatančit na čerstvém vzduchu za doprovodu známých melodií“.
Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás