
Zmanipulované video a snímky vytváří mylný dojem, že rumunští fanoušci skandovali ‚Putin‘ a drželi vlajku DLR při fotbalovém zápase proti Ukrajině na Euro 2024
- Zveřejněno 25/06/2024 v 12:22
- Aktualizováno 25/06/2024 v 16:59
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: Ede ZABORSZKY, Rossen BOSSEV, AFP Maďarsko, AFP Bulharsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
V Německu probíhá od 14. června do 14. července 2024 fotbalový šampionát UEFA EURO 2024. Tisíce uživatelů sociálních médií sdílely v uplynulých dnech v různých jazycích video, na němž je údajně vidět, jak rumunští fanoušci během zápasu Rumunsko-Ukrajina v mnichovské Allianz Aréně skandují jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. V češtině se video šířilo na Facebooku například zde či zde.
Falešnou informaci o tom, že rumunští fanoušci skandovali Putinovo jméno, však publikoval i web Sport.cz patřící portálu Seznam. Ten později článek smazal. Napálit se nechal i francouzský deník Le Parisien nebo bulharský web Sportal.bg. Některé příspěvky (zde v angličtině) sdílely také snímek z téhož zápasu, který měl dokazovat, že rumunští fanoušci během zápasu vyvěsili vlajku samozvané Doněcké lidové republiky.
Evropská fotbalová asociace Rusku po jeho invazi na Ukrajinu pozastavila činnost (archiv).

Falešné video se rozšířilo v mnoha jazycích, od francouzštiny přes bulharštinu, ruštinu, slovenštinu, němčinu, thajštinu, vietnamštinu, arabštinu či řečtinu. Mnohé verze odkazovaly na příspěvek uživatele X s názvem „Lord Bebo“, který pravidelně šíří dezinformace (viz příklad zde a zde ).

Video je však zmanipulované: ukazuje sice skutečné rumunské fanoušky (ve žlutých dresech s modro-žluto-červeným lemováním na rukávech) během zápasu Rumunsko-Ukrajina 2024 v Mnichově, ale zdá se, že do něj byla přidána zvuková stopa z jiného videa z roku 2021. Toto starší video původně ukazovalo ukrajinské fanoušky (také ve žlutém), kteří během zápasu v Bukurešti uráželi ruského prezidenta. V přímém přenosu zápasu z roku 2024 není po podobném skandování pro nebo proti Putinovi ani stopy. Ani fotografové a reportéři agentury AFP, kteří o zápasu informovali, takové skandování neslyšeli. Pořadatel UEFA agentuře AFP sdělil, že video šířící se po internetu je podvrh.
Původ zvukového záznamu
Zmanipulované video vyvolalo debatu poté, co proukrajinské účty na síti X tvrdily, že fanoušci ve skutečnosti skandovali urážky na adresu ruského prezidenta. Ani toto tvrzení však zřejmě není pravdivé: na druhém videu přiloženém jako důkaz totiž není Allianz Aréna v německém Mnichově, kde ukrajinský tým hrál 17. června 2024 proti Rumunsku (archiv).
Vyhledáváním pomocí různých klíčových slov se agentuře AFP podařilo nalézt na YouTube video z roku 2021 zveřejněné na kanálu „Ultras Dynamo Kyiv TV“ (archiv) obsahující stejné záběry a zvuky jako výše zmíněné video prezentované jako důkaz.
Toto video zachycuje utkání šampionátu EURO 2020 mezi Rakouskem a Ukrajinou (archiv) z 21. června 2021 (šampionát byl o rok odložen kvůli koronavirové pandemii), které proběhlo v Národní aréně v Bukurešti. Na tomto videu z roku 2021 jsou zachyceni ukrajinští fanoušci ve žlutých dresech, jak urážejí Putina.
Ze zvuku videa šířícího se v současnosti na internetu to vypadá, že byla použita část zvukové stopy videa z roku 2021, přičemž byla vystřižena urážlivá část a ponecháno pouze jméno ruského prezidenta. Skandování a bubnování jsou ale totožné, jak vyplývá z této montáže agentury AFP:
Podle zprávy týdeníku Newsweek (archiv) má toto skandování se stejným rytmem a melodií původ v roce 2014, kdy různé skupiny ukrajinských fotbalových fanoušků začaly v souvislosti s hnutím Euromajdan a rusko-ukrajinskou válkou v roce 2014 skandovat „Путін - хуйлo“ („Putin chujlo“, což lze přibližně přeložit jako „Putin je ko**t“).
Žádný záznam takového skandování během letošního zápasu Rumunsko-Ukrajina
Kvalita zmanipulovaného videa, které se v současné době šíří, je sice nízká, ale přesto z něj lze odhadnout přibližný čas záznamu podle stínu, který na hřiště vrhají stěny stadionu Allianz Areny v Mnichově. Z této indicie lze odvodit, že video bylo natočeno kolem 34. minuty zápasu Rumunsko-Ukrajina 2024. Během oficiálního přenosu zápasu však žádné takové skandování slyšet nebylo.
Ani přítomní fotografové a reportéři agentury AFP žádné podobné skandování neslyšeli.
Pořadatel mistrovství Evropy ve fotbale (UEFA ) pravidelně vyšetřuje problematické chování fanoušků, ke kterému dochází během zápasů, jako tomu bylo v případě zápasu Srbska s Anglií 16. června 2024 kvůli „provokativnímu vyjadřování nevhodnému pro sportovní událost“ (archiv).
Jak informovala agentura AFP (archiv), UEFA zahájila vyšetřování kvůli tomu, že srbští fanoušci ukazovali vlajky zpochybňující nezávislost Kosova. V souvislosti s utkáním Rumunsko-Ukrajina ze 17. června však neexistuje žádný záznam o oficiální stížnosti nebo vyšetřování tohoto druhu.
UEFA agentuře AFP 18. června 2024 potvrdila, že video je „podvrh“.

Během přenosu zápasu nebyla po prvním gólu vidět žádná vlajka DLR
Kromě zmanipulovaného videa se v některých příspěvcích a článcích objevil také snímek ze stejného zápasu s tvrzením, že fanoušci vyvěsili vlajku samozvané Doněcké lidové republiky.
Agentura AFP zjistila, že záběr byl pořízen po prvním gólu Rumunska, který vstřelil Nicolae Stanciu (29' minuta), a ukazuje hráče, jak se radují. Sdílený snímek jsme tedy porovnali se záběrem z přímého televizního přenosu zápasu a zjistili jsme, že na televizním záznamu žádná taková vlajka není:

Video s gólem z jiného úhlu pohledu je k dispozici na webových stránkách UEFA (archiv). Ani na něm není vidět vlajka DLR:

Fotografie zachycující stejné okamžiky zápasu je k dispozici také na stránkách fotobanky Getty Images. Ani na ní nelze spatřit vlajku DPR (archiv):

Podle agentury AP před zápasem UEFA nařídila ochrance, aby během zápasu s Ukrajinou nevpouštěla na stadion ruské vlajky. To potvrdil i zástupce UEFA, který 20. června pro AFP uvedl, že „ruské vlajky nejsou povoleny při zápasech, ve kterých hraje ukrajinská reprezentace. Toto rozhodnutí bylo přijato před prvním zápasem Ukrajiny, a to především z bezpečnostních důvodů.“
Několik dní před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu Putin uznal dvě separatistické oblasti na východě Ukrajiny - Doněck a Luhansk.
Kromě fotbalového šampionátu jsou terčem dezinformací i nadcházející Olympijské hry v Paříži. AFP již v této souvislosti vyvrátila falešná tvrzení zde a zde.
Opraven překlep v titulku25. června 2024 Opraven překlep v titulku
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás