Ne, francouzská stíhací letka nenamalovala na oblohu ruskou vlajku při vítání olympijského ohně

Před letošními olympijskými hrami se 8. května v Marseille konal slavnostní ceremoniál, při němž byl olympijský oheň po dvanáctidenní cestě z Řecka oficiálně přivítán na francouzské půdě. Při této příležitosti přeletěla nad přístavem akrobatická letka Patrouille de France a vytvořila na obloze kouřovou stopu v barvách francouzské trikolóry. Podle několika příspěvků s videozáznamem, které se krátce po události začaly šířit na sociálních sítích v různých jazycích, měla letka barvy poplést a místo francouzské vlajky vytvořit na obloze ruskou. To však není pravda. Dotyčné video bylo pořízeno z takového úhlu, že se jednotlivé barevné pruhy zdají být v nesprávném pořadí, ale oficiální záběry z akce i fotografie AFP dokazují, že letouny skutečně vytvořily francouzskou trikolóru a piloti se nespletli.

„Oops: ruská trikolóra na obloze během přehlídky v Marseille: francouzský elitní akrobatický tým si spletl barvy vlajky,“ stojí například v tomto příspěvku z 9. května 2024. Jeho součástí je video, na němž formace osmi letounů vypouští červený, bílý a modrý kouř, přičemž z úhlu natáčení to vypadá, že je bílý pruh nahoře, modrý uprostřed a červený dole. 

Stejné video sdílely tisícovky uživatelů i v jiných jazycích včetně angličtiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny či slovenštiny

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 6. června 2024

Olympijský oheň dorazil do francouzské Marseille na palubě historické plachetnice Belém 8. května 2024, 79 dní před slavnostním zahájením olympiády v Paříži 26. července 2024.

Během akce, kterou na místě sledoval 150tisícový dav, přeletěla nad marseillským Starým přístavem letka elitního akrobatického týmu Patrouille de France. Na obloze nakreslila olympijské kruhy a poté zanechala modrý, bílý a červený pruh v barvách francouzské trikolóry. Svědčí o tom četné záběry z této události.

Image
Elitní akrobatický tým francouzského letectva Patrouille de France přelétá 8. května 2024 nad starým přístavem v Marseille během slavnostního příjezdu olympijského ohně do Francie před olympijskými hrami v Paříži (AFP / Sylvain THOMAS)

Optická iluze

Slavnostní uvítání olympijského ohně bylo živě přenášeno na oficiální stránce Mezinárodního olympijského výboru (archiv). Od času 19:40 je na záběrech vidět, jak Patrouille de France přelétá nad Marseille a zanechává za sebou modro-bílo-červenou stopu. Nikde na záznamu není vidět, že by stopa vytvářela ruskou vlajku. Virální video bylo natočeno pod jiným úhlem. 

Image
Snímky ze záznamu Mezinárodního olympijského výboru pořízené 17. května 2024

Další záběry, například video sdílené Emmanuelem Macronem na síti X (archiv) nebo na oficiální facebookové stránce OH v Paříži 2024 (archiv) potvrzují, že letka skutečně nakreslila francouzskou vlajku.

Podle fotografií agentury AFP některá letadla při jistých manévrech letěla o něco výše či níže. Zejména během druhého přeletu nad přístavem letadla ve středu formace, která vypouštěla bílý kouř, letěla o něco výše než letadla s modrou a červenou stopou:

Image
Elitní akrobatický tým francouzského letectva Patrouille de France přelétá 8. května 2024 nad starým přístavem v Marseille během slavnostního příjezdu olympijského ohně do Francie před olympijskými hrami v Paříži (AFP / LUDOVIC MARIN)
Image
Elitní akrobatický tým francouzského letectva Patrouille de France přelétá 8. května 2024 nad starým přístavem v Marseille během slavnostního příjezdu olympijského ohně do Francie před olympijskými hrami v Paříži (AFP / CHRISTOPHE SIMON)

Při pohledu ze strany, z profilu, to tudíž vypadá, že bílá a modrá barva byly prohozeny.

Na základě vizuálních prvků ve zmíněném videu, které koluje po sociálních sítích (budova v popředí, stěny na skále), můžeme vidět, že video bylo natočeno z přístavu na Frioulských ostrovech, několik kilometrů východně od zátoky Starého přístavu v Marseille. Upozornila na to i německá tisková agentura DPA.

Chyba v minulosti

Není to poprvé, co uživatelé internetu komentovali Patrouille de France a stopy, které zanechala na obloze. Během přehlídky 14. července 2018 skutečně došlo k pochybení. 

Image
Tryskáče letky Patrouille de France během vojenské přehlídky 14. července 2018 na pařížském bulváru Champs-Élysées. Jeden z letounů omylem vypustil červenou stopu místo modré (AFP / LUDOVIC MARIN)

Jedno z letadel přelétajících Champs-Elysées tehdy vypustilo červenou kouřovou stopu, nikoli modrou, jak bylo plánováno.

Francouzské letectvo se tenkrát za chybu omluvilo na síti X (tehdy Twitter).

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás