Viceprezidentka USA Kamala Harris během akce v Bílém domě ve Washingtonu, 22. července 2024 ( AFP / Brendan SMIALOWSKI)

Video s Kamalou Harris hovořící o válce na Ukrajině jednoduchými slovy je vytržené z kontextu

Poté, co se viceprezidentka USA Kamala Harrisová stala po odstoupení Joea Bidena hlavní kandidátkou Demokratické strany, se okamžitě stala terčem dezinformací a sexistických komentářů. Koncem července 2024 začali uživatelé sociálních sítí šířit klip, v němž velmi zjednodušeně popisovala válku na Ukrajině. Toto video, které se šířilo v mnoha jazycích včetně češtiny, má za účel ukázat její neznalost konfliktu. Klip byl však vytržen z kontextu: Harris v něm odpovídá rozhlasovému moderátorovi, který ji výslovně požádal, aby situaci vysvětlila co nejjednoduššími slovy.

„Kamala Harris už všem vysvětlila svůj postoj k Ukrajině jednoduchými slovy: Ukrajina je země v Evropě. Je vedle další země jménem Rusko. Rusko je velká země. Rusko je mocná země. Rusko se rozhodlo napadnout menší zemi jménem Ukrajina. Takže v zásadě je to špatně,“ stojí v tomto příspěvku z 22. července 2024. Text doprovázejí posměšné smajlíky.

Součástí příspěvku 18sekundový úryvek z epizody televizního pořadu moderátora Fox News Seana Hannityho z 10. července 2024 a charakterizuje výroky Kamaly Harris o Ukrajině jako jeden z jejích „nejbizarnějších momentů“. Video je opatřeno ruskými titulky.

Podobné příspěvky kolovaly v angličtině na X. Příspěvek pochází z konspiračního účtu s názvem „Znepokojený občan“, o němž agentura Agence France-Presse (AFP) opakovaně psala v souvislosti s šířením dezinformací na internetu.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 25. července 2024

Viceprezidentka USA v klipu skutečně pronáší jednoduché věty o Ukrajině a Rusku zmíněné v příspěvcích. Jsou však vytržené z kontextu.

Pronesla je totiž během telefonického rozhovoru pro rozhlasový pořad „The Morning Hustle“ 1. března 2022, tedy necelý týden poté, co Rusko napadlo Ukrajinu (archiv).

Jak vyplývá z plného záznamu rozhovoru, moderátor zmínil Ukrajinu a poté Harris výslovně požádal, aby situaci „vysvětlila přístupným jazykem pro lidi, kteří nerozumějí tomu, co se děje, a proč to může přímo ovlivnit lidi ve Spojených státech“.

Viceprezidentka, která se se Zelenským setkala několik dní před invazí, pronesla slova zmíněná v příspěvcích a poté dodala, že ruská ofenziva „jde proti všemu, za čím si stojíme“.

Dále vysvětlila pojem suverenity a uvedla, že Spojené státy se postavily proti rozhodnutí Ruska vtrhnout „na Ukrajinu s vojenskou silou, bez provokace, bez jakéhokoli jiného důvodu než uplatnění své moci k ovládnutí jiné země“.

Zmínila se také o sankcích, jež definovala jako „donucení Ruska zaplatit finanční cenu v takové míře, aby to mělo skutečný dopad, aby to skutečně poškodilo jejich ekonomiku jako trest za jejich špatné chování, které způsobuje umírání nevinných lidí“.

Harris během svého působení ve funkci viceprezidentky hovořila o Ukrajině podrobněji, a to i během několika setkání se Zelenským (archiv).

Například v projevu z 15. června před setkáním s ukrajinským vůdcem viceprezidentka potvrdila americkou podporu válkou zmítané Ukrajině a probírala nedávné události jako ruskou ofenzívu u Charkova či útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu (archiv).

„Sexistické“ dezinformace namířené proti Kamale Harris po Bidenově odchodu

Joe Biden 21. července 2024 oznámil, že se vzdává kandidatury, a podpořil Kamalu Harris - první ženu tmavé pleti původem z jižní Asie v dějinách USA. Toto rozhodnutí spustilo lavinu misogynních a sexistických útoků, o nichž agentura AFP psala v tomto článku (archiv),

Některé příspěvky na sociálních sítích opakovaně naznačovaly, že Harris za svou politickou kariéru vděčí krátkému vztahu s bývalým starostou San Franciska Williem Brownem v 90. letech.

Mezitím se na Platformě X znovu objevila zmanipulovaná fotografie, na které Harris pózuje s nechvalně známým finančníkem a usvědčeným sexuálním predátorem Jeffreym Epsteinem. Fotografie, kterou agentura AFP před lety vyvrátila pomocí zpětného vyhledávání obrázků, byla zmanipulována tak, že obličej manžela Harris Douglase Emhoffa byl vyměněn za Epsteinův.

Jiné útoky s rasistickým nádechem tvrdily, že Harris „nemá právo“ kandidovat, protože oba její rodiče byli přistěhovalci. Jiné zas trvaly na tom, že „zveličuje“ svou rasovou identitu, aby z ní vytěžila politické body.

„Je důležité nazývat tyto narativy a lži pravým jménem: podkopat veřejnou službu mocné ženy kvůli jejímu pohlaví, původu a barvě pleti,“ uvedla Nina Jankowicz, spoluzakladatelka organizace American Sunlight Project, která sleduje dezinformace.

Seznam článků agentury AFP týkajících se letošních voleb v USA v angličtině najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás