
Stránka popisující Hitlera jako „osvoboditele“ nepochází z ukrajinské učebnice pro střední školy
- Zveřejněno 30/07/2024 v 18:02
- Článek přečtete za 7 min
- Autor: Alexis ORSINI, Rossen BOSSEV, AFP Francie, AFP Bulharsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Ukrajina to myslí s výchovou k nacismu vážně. Toto je z nové učebnice dějepisu: ‚V historii Ukrajiny sehrál Hitler jednu z rozhodujících rolí, když se snažil osvobodit naši zemi od sovětských okupantů. Západní část byla osvobozena německou armádou. (Lvovská oblast byla osvobozena od okupace v roce 1941)‘,“ píše se v tomto příspěvku ze 7. července 2024. Jeho součástí je snímek stránky z údajné učebnice obsahující fotografii Hitlera. Text doprovází snímek papírové stránky nesoucí nadpis „Історія“ (ukrajinsky historie, pozn. red.), portrét Adolfa Hitlera a krátký text v ukrajinštině.
Podobné příspěvky kolovaly i v dalších jazycích, například ve slovenštině, bulharštině, francouzštině, angličtině, srbštině či ruštině.

V ukrajinském textu na snímku se píše: „V dějinách Ukrajiny sehrál Hitler jednu z rozhodujících rolí, když se snažil osvobodit naši zemi od sovětských okupantů. Západní Ukrajinu osvobodila německá armáda. Lvovská oblast byla osvobozena od okupace v roce 1941.“
Agentura AFP prozkoumala současné ukrajinské učebnice dějepisu a nenašla žádnou, která by takovou stránku obsahovala. Ukrajinské zákony navíc zakazují glorifikaci nacismu nebo nacistické ideologie.
V oficiálních učebnicích není po podezřelé stránce ani stopy
Podle oficiálních učebních osnov dostupných na stránce ministerstva školství (archiv), se předmět „Úvod do dějin a občanské výchovy na Ukrajině“ začíná studovat v páté třídě. S podrobnostmi ukrajinské historie se žáci začínají seznamovat od 7. ročníku, zatímco druhá světová válka je podrobně probírána až v 10. ročníku, který navštěvují žáci ve věku 15-16 let.
To nám potvrdila také Julija Topolnycka, expertka ukrajinské nevládní organizace pro modernizaci školního vzdělávání „Smart Osvita“ a docentka moderních ukrajinských dějin na Univerzitě Tarase Ševčenka v Kyjevě. Ta agentuře AFP 18. července 2024 řekla, že „školní osnovy a oficiální učebnice se aktualizují každých pět let“ a „poslední aktualizace proběhla v roce 2022“.
Všechny učebnice schválené pro jednotlivé ročníky ukrajinských škol si můžete prohlédnout (archiv) na stránce učebních zdrojů Ukrajinského institutu pro modernizaci vzdělávacího obsahu (archiv).
Agentura AFP zkontrolovala všechny učebnice ukrajinského i světového dějepisu od 5. do 11. třídy a nikde nenašla dotyčnou stránku, která by Hitlera prezentovala jako „osvoboditele“. Naopak pro období, kdy nacisté ovládali území Ukrajiny, jsou používána slova jako „okupace“, „tragédie“ nebo „masové vyhlazování“.
V některých učebnicích dějepisu pro 5. ročník základní školy (například zde či zde) poskytujících všeobecný přehled světových a ukrajinských dějin je zmíněno, že rasistická nacistická ideologie a Hitler mají na Ukrajině na svědomí miliony mrtvých.
Observatoř pro výuku dějepisu v Evropě (OHTE), evropský orgán zodpovědný za přehled vyučování dějepisu v Evropě, vysvětlila agentuře AFP, že v učebnicích pro 5. ročník ZŠ je druhá světová válka „pouze nastíněna“. V podstatě je v nich zmíněno pouze několik klíčových dat, jako je začátek války v roce 1939 a příchod Rudé armády na Ukrajinu, německá agrese proti Ukrajině v roce 1941, ukrajinský odboj v letech 1941-1945 - tj. sovětský odboj proti nacistům a nacionalistický odboj proti nacistům i Sovětům - a nakonec osvobození země v letech 1944-1945.
„V těchto učebnicích není přítomná sebemenší glorifikace či dokonce normalizace Hitlera a jeho politiky, ani sebemenší pozitivní ocenění jeho role pro Ukrajinu,“ uvedla OHTE.
V následujících úryvcích týkajících se druhé světové války, které AFP dohledala v oficiální ukrajinské učebnici dějepisu pro pátou třídu (archiv), jsou Sověti i nacisté prezentováni jako okupanti. Kromě zmínky o holokaustu a odsouzení nacistického režimu se v textu uvádí, že cílem ukrajinského osvobozeneckého hnutí bylo „osvobodit Ukrajinu od německých i bolševických okupantů“ a vytvořit nezávislý ukrajinský stát.

Jedná se o stručné shrnutí složitého období ukrajinských dějin. „Během druhé světové války byla Ukrajina dvojnásobně okupovaným územím, a to jak nacisty, tak Sověty. [...] Nyní existuje snaha připomínat tyto dvě hrůzy z obou stran, jak ze sovětské, tak z nacistické,“ vysvětlil 16. července 2024 agentuře AFP Bertrand de Franqueville, doktorand na Katedře ukrajinistiky na University of Ottawa.
Franqueville zmiňuje specifický kontext doby, kdy se „Ukrajina vzpamatovávala z hladomoru zorganizovaného sovětským režimem, který zabil miliony lidí, a následného teroru sovětské okupace. Takže v té době byli okupanty na [ukrajinském] území Sověti“.
Představa, že příchodem německých vojsk se situace zlepší, se však „ukázala jako mylná, protože Ukrajinci brzy zjistili, že Němci byli strašná armáda, která prováděla masové pogromy, zejména ve Lvově, ale také v Kyjevě, nebo masakr v rokli Babí Jar. Na Ukrajině docházelo k pogromům a intenzivní kolaboraci, to je fakt, který nelze popřít. Docházelo k tomu v celé Evropě,“ pokračuje expert a poukazuje na to, že na tuto účast v kolaboraci upozorňuje i současná ukrajinská snaha o zachování paměti národa.
Podle podrobných učebních osnov je toto historické období opět podrobněji probíráno v 10. ročníku, přičemž kapitola o Ukrajině za druhé světové války zahrnuje „okupaci Ukrajiny německými vojsky“, „koncentrační tábory“ a „odpor proti nacistickým okupantům“. Informace o kolaboraci s nacisty nebo o holokaustu se vyučují v kapitole 33 oficiálně schválené učebnice.
Agentura AFP nenašla v žádné z oficiálních učebnic pozitivní zmínku o Hitlerovi. V jedné z nich je popsán jako „jeden z hlavních pachatelů druhé světové války zodpovědný za genocidu, zločiny proti lidskosti (...) Byl zodpovědný za válečné zločiny, masové vraždění civilistů na okupovaných územích, holokaust,“ (strana 85). Jiný ho označuje za „jednoho z nejkrvavějších diktátorů v dějinách“.

Zákaz glorifikace Hitlera a nacistů v oficiálních učebnicích dějepisu
Vzhledem k tomu, že ukrajinský parlament přijal v roce 2015 zákon (archiv) odsuzující nacistický i komunistický režim, je jejich propagace na Ukrajině nezákonná. Podle zákona se za propagandu považuje mimo jiné „šíření informací směřujících k ospravedlnění zločinné povahy komunistického a národně socialistického (nacistického) totalitního režimu“. Zákon rovněž zakazuje používání nacistických a komunistických symbolů. Tento zákaz se však nevztahuje na používání symbolů „v učebnicích nebo jiných materiálech určených pro výzkum a vzdělávání“, ale pouze za podmínky, že „takové používání nemá za následek propagaci zločinné povahy obou režimů“.
OHTE ve své zprávě o Ukrajině (strana 69 pdf souboru, archiv) vysvětluje, že učební osnovy dějepisu, které jsou povinné pro všechny státní i soukromé střední školy, předem schvaluje ministerstvo školství a Institut pro modernizaci vzdělávacího obsahu.
Tyto dva orgány jsou „zodpovědné za konkurenční výběr a vydávání učebnic dějepisu“, uvádí se ve zprávě OHTE.
Ukrajinský Ústav paměti národa 15. července 2024 agentuře AFP sdělil, že učebnice může být těmito institucemi schválena pouze tehdy, pokud je v souladu s oficiálními učebními osnovami - a ty jasně definují nacistický režim jako totalitní a představují Hitlera a německou armádu jako okupanty. Učebnice, která by Hitlera oslavovala, by tedy nemohla být distribuována ve školách.
„Je [...] velmi nepravděpodobné, že by se ve škole používala neschválená učebnice. Pokud by stránka podobná té, která byla sdílena [na sociálních sítích], existovala, nemohla by být [ukrajinskou vládou] schválena,“ uvedlo OHTE 16. července 2024 pro agenturu AFP.
„Na Ukrajině jsou všechny učebnice vydávané v rámci státního rozpočtu předmětem soutěže a odborného posouzení. Takový text není možný v učebnici vydané pod hlavičkou ministerstva,“ řekl 22. července 2024 agentuře AFP ukrajinský historik Georgij Kasianov, který přednáší na Univerzitě Marie Curie-Skłodowské v Lublinu.
„Oficiální koncepce výuky druhé světové války, jak se odráží v normách a programech, předpokládá, že Ukrajina byla v epicentru boje dvou totalitních režimů - Hitlerova a Stalinova. V důsledku toho se takový text [chválící Hitlera, pozn. red.] nemůže objevit v oficiálně schválené učebnici dějepisu,“ dodal.
Tvrzení se šíří na ruských sítích a ve státem kontrolovaných médiích
Dne 10. července toto tvrzení zveřejnila i agentura RIA Novosti Krym, která je součástí státní agentury Россия сегодня (Russia Today), ale citovala pouze daný text, aniž by zveřejnila fotografii údajné učebnice.
Údajnou učebnici šířila také ruská síť „Pravda“. Podle francouzské vládní agentury Viginum, která bojuje proti hybridním hrozbám, je tato stránka součástí organizované vícejazyčné sítě šířící ruskou propagandu v Evropě a ve Spojených státech (archiv). O činnosti této dezinformační sítě jsme v minulosti informovali v souvislosti s dalšími prokremelskými hoaxy (například zde či zde).
Podle sítě Pravda a příspěvků na Telegramu v ruštině a srbštině zveřejněných 1. července 2024 se dotyčný leták s Hitlerem údajně šířil jako leták v muzeu věnovaném Romanu Šuchevyčovi ve Lvově. Dne 1. ledna 2024 se v médiích objevila zpráva (zde, zde), že budova muzea byla zničena po útoku dronu, takže je obtížné toto tvrzení ověřit.
Tvrzení je součástí širší kremelské rétoriky opakované od počátku ruské invaze na Ukrajinu. Dne 24. února 2022, v den ruské invaze, Vladimir Putin prezentoval tuto „vojenskou operaci“ jako boj za „demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny“.
Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás