Fotografie sdílená tisíci lidí nedokazuje, že vakcína od firmy AstraZeneca byla vyrobena v roce 2008

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

V době, kdy se na sociálních sítích lavinově šíří konspirační teorie o vakcínách, sdílely tisíce uživatelů Facebooku informaci, že vakcína od firmy AstraZeneca byla vyrobena již v roce 2008. Jako důkaz měla sloužit fotografie ampulky s vakcínou obsahující sekvenci čísel končící na „2008”. Není to pravda. Daná sekvence čísel nemá s datem výroby nic společného. Jedná se o tzv. komponentní kód používaný firmou pro interní účely, jak AFP potvrdil výrobce i zdravotnické úřady.

„Byla vakcína vyrobená v roce 2008 a její platnost vyprší v květnu letošního roku???” píše se například v tomto příspěvku z 12. února 2021, který sdílelo přes 130 uživatelů. „Datum výroby: 2008. Datum vypršení platnosti: Květen 2021”. K textu je připojena fotografie z německého  zpravodajského pořadu, na níž jsou ampule s vakcínami nesoucí nápis AstraZeneca a na jedné z nich jsou viditelná čísla včetně „05-2021” a delší svislá sekvence končící čtyřčíslím „2008”. 

Snímek facebookového příspěvku pořízený 23. února 2021

Fotografie se nejdříve objevila 7. února v němčině a o tři dny později se začala šířit prostřednictvím tohoto anglicky psaného facebookového příspěvku. Jedná se o snímek zpravodajské relace Tagesschau německé veřejnoprávní televizní stanice ARD.

AFP se podařilo dohledat, že ve vysílání německé televize (stejně jako ve videu na stránce Tagesschau) byla na obrazovce za moderátorem použita ilustrační fotografie agetury Associated Press od fotografa Franka Augsteina, která se objevila i v mnoha dalších článcích o vakcíně AstraZeneca, například zde, zde či zde

Vlevo snímek původního dezinformačního příspěvku v angličtině, vpravo výřez z původní fotografie od Associated Press s konečným čtyřčíslím označeným červeně. Koláž AFP z 24. února 2021

Na základě této fotografie někteří uživatelé Facebooku usoudili, že vakcína proti onemocnění Covid-19 od firmy AstraZeneca byla vyrobena již v roce 2008, a to kvůli posledním čtyřem šifrám vertikální číselné řady „3041572008”. To vyplývá z mnohých komentářů pod příspěvkem:

Snímky komentářů na Facebooku pořízené 23. února 2021

Podobné příspěvky sdílely tisíce českých a slovenských uživatelů na Facebooku také například zde či zde.

Informace o tom, že byla vakcína firmy AstraZeneca vyrobena již v roce 2008, se ovšem nezakládá na pravdě. AFP to potvrdil jak slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (ŠÚKL), tak sám výrobce vakcíny. Ta má totiž za předpokladu, že je správně uskladněná, životnost pouhých 6 měsíců. 

Vakcína byla vyvinuta v roce 2020, nikoliv v roce 2008

Vakcína proti onemocnění Covid-19 ChAdOx1 nCoV-19 od britsko-švédského výrobce AstraZeneca a Oxfordské univerzity získala doporučení od Evropské lékové agentury (EMA) k použití v Evropské unii 29. ledna 2021. 

Vývoj této vakcíny navazoval na poznatky získané studiem předchozích koronavirových onemocnění SARS a MERS. Na vývoji vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2 však začali oxfordští vědci pracovat až 20. ledna 2020. Mechanismus fungování vakcíny a okolnosti jejího vývoje jsou podrobně popsány například v tomto článku v deníku The New York Times či v rozhovoru s jedním z vedoucích výzkumných pracovníků Andrewem Pollardem pro odborný časopis The British Medical Journal. 

S dotazy na datum výroby a na to, co čísla na etiketě ampulí s vakcínou znamenají, se AFP obrátila přímo na výrobce. Kim Blomley, globální ředitel oddělení pro styk s veřejností firmy AstraZeneca sídlící v Londýně, potvrdil 18. února v telefonním rozhovoru i prostřednictvím e-mailu, že firma začala vakcínu proti Covid-19 vyrábět v roce 2020.

„Vývoj, klinické testy a následná komerční výroba vakcíny proběhly v roce 2020,” řekl Blomley. „Vakcína má životnost 6 měsíců za předpokladu, že je udržována v chladu při teplotě 2°C – 8°C”.

Čísla na ampulce

Pojďme si společně projít jednotlivá čísla na ampulkách vakcíny, která tak pobouřila některé uživatele Facebooku. 

Snímek fotografie Associated Press pořízený 23. února 2021

První číslo je označeno zkratkou „EXP” neboli expiration, což znamená datum spotřeby. Tato zkratka je vysvětlena i v příbalovém letáku dostupném na stránkách českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), jak AFP sdělila mluvčí ústavu Jarmila Dolečková.

Snímek příbalového letáku vakcíny ze stránky SÚKL pořízený 24. února 2021

V případě vakcíny na fotografii je číslo EXP 05-2021, což znamená, že vakcína musí být použita do 31. května 2021 (za předpokladu, že je správně uskladněná). „Z toho jasně vyplývá, že byla vakcína vyrobena koncem roku 2020,” řekl AFP Blomley.

Další číslo na ampulce je označeno „Lot”. V produktové dokumentaci vakcíny na stránce EMA je tato zkratka specifikována jako „Batch number”, tj. číslo várky neboli šarže. Na sdílené fotografii je viditelné číslo šarže „AB0003”. 

Poslední číslo je to, které vyvolalo největší rozruch, neboť se o něm mnozí domnívali, že obsahuje rok výroby. Jedná se delší svislé číslo „3041572008”. Datum výroby ovšem na ampulce vůbec není vyznačen, což AFP potvrdila také mluvčí ŠÚKLu Magdaléna Jurkemíková. 

„Toto svislé číslo je tzv. komponentní kód používaný pro interní výrobní účely. Neobsahuje ani datum výroby, ani datum spotřeby. Číslo 2008 na konci je naprosto nahodilé,” sdělil AFP Blomley.

Důvod, proč se tento kód na různých ampulkách liší, je prý kvůli rozdílům mezi jednotlivými subdodavateli: „Komponentní kódy jsou rozdílné, protože pocházejí od různých výrobců v našem dodavatelském řetězci,” řekl Blomley. 

Pro ilustraci poskytujeme fotografie několika různých ampulek pocházejích z různých nemocnic na Slovensku:

Fotografie vakcíny zaslané 18. února Univerzitní nemocnicí Louise Pasteura v Košicích
Fotografie zaslaná 18. února Univerzitní nemocnicí v Bratislavě
Fotografie zaslaná Fakultní nemocnicí Trnava

V České republice nadále panuje vůči vakcínám proti Covid-19 podezření. Podle posledního průzkumu veřejného mínění agentury STEM by se nechalo očkovat pouhých 52 procent Čechů. To je podle údajů YouGov méně než ve většině Evropských zemí. 

„Skepsi vůči vakcínám proti covid-19 vidím ve dvou rovinách. Stále jde o něco nového, poměrně neznámého a neobvykle rychle vyvinutého, takže panuje strach z neznámého,” řekl AFP Roman Máca, analytik pražského Institutu pro politiku a společnost. „Druhým faktorem jsou dezinformace. Ty strach z neznámého v kombinaci s nízkou úrovní mediální gramotnosti a kritického myšlení ještě zvyšují.”

AFP již v minulosti vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o vakcínách, například zde, zde, zde či zde.

AKTUALIZACE 24. února 2021: Přidali jsme příbalový leták vakcíny AstraZeneca a vyjádření SÚKL.
COVID-19 VAKCÍNY