Anthony Fauci nenavrhl během konference v roce 2019 obejít klinické testování mRNA vakcín
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 27/10/2021 v 17:30
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Video kratší než dvě minuty bylo publikováno na webu aeronet.cz uvnitř článku, který podle analytického nástroje CrowdTangle sdílelo téměř 1 300 uživatelů, například zde.
„Skandální záznam je venku! Anthony Fauci již v roce 2019 na vakcinační konferenci navrhl obejít klinické testy vakcín mRNA a pomocí zorchestrované pandemické krize je uvést na trh bez nutnosti desetiletého testování!" stojí v článku, který dodává, že „kvůli vyvolané krizi a tlaku tak americká FDA ustoupí a umožní uvedení mRNA vakcín na široké trhy bez jakéhokoliv testování".
Co Fauci skutečně řekl
Fauci ve videu říká následující: „Musíte dokázat, že to funguje. A pak musíte absolvovat všechny ty klinické testy - fáze 1, fáze 2, fáze 3 - a potom ukázat, že tento specifický produkt bude účinný několik let. Pokud jde všechno dobře, tak jen toto zabere celé desetiletí."
Způsob, jakým je video nastříháno a poskládáno, se snaží vzbudit dojem, že si Fauci stěžuje na příliš dlouhý proces schvalování klasických vakcín. Po jeho vystoupení následuje bývalý ředitel biomedicínského výzkumu a vývoje při americkém ministerstvu zdravotnictví Rick Bright, který říká, že „možná bude třeba vyvolat něco, co zcela naruší dosavadní běh věcí, co není svázáno byrokracií a obvyklými procesy". Aeronet z toho vyvozuje, že Fauci navrhuje ono „desetiletí" testů, o kterém se zmínil, obejít vyvoláním pandemie, díky které bude moci uvést na trh zbrusu novou a zcela neotestovanou vakcínu.
Jedná se o sestřih záznamu hodinové panelové diskuze pořádané institutem Milken, která proběhla v rámci summitu Future of Health (Budoucnost zdraví) 29. října 2019, tj. krátce před vypuknutím koronavirové pandemie. Panelu, který moderoval novinář časopisu New Yorker Michael Specter, se kromě Fauciho a Brighta zúčastnili ještě tři další diskutující.
Jendním z hlavních témat diskuze byl vývoj tzv. univerzální chřipkové vakcíny, která by poskytla dlouhodobou ochranu a zbavila lidstvo nutnosti nechat se očkovat každý rok. Na této vakcíně pracují vědci z celého světa, včetně odborníků z amerického ústavu NIAID, jemuž šéfuje právě Fauci, či z německého Ústavu Roberta Kocha (RKI).
AFP celou panelovou diskuzi zhlédla. Z kontextu je jasné, že když Fauci hovořil o klinických testech trvajících nejméně deset let, měl na mysli vývoj univerzální vakcíny proti chřipce. Již na začátku diskuse naznačil, že vývoj této vakcíny bude dlouhý proces:
„Vývoj univerzální vakcíny nebude probíhat stylem 'dnes ji nemáme a najednou si luskneme a za měsíc či za rok ji budeme mít.' Bude to postupný proces," řekl Fauci během panelové diskuze kolem 4:30 minuty. Konečným cílem bude „mít vakcínu, kterou můžete podávat relativně zřídka ve srovnání s těmi současnými, které musíte podávat každý rok – může to být třeba každých pět nebo deset let, a která pokryje širokou škálu existujících chřipkových virů,“ uvedl.
Fauci jasně hovoří o deseti letech klinických testů potřebných k vývoji univerzální chřipkové vakcíny, nikoliv klasických vakcín, a v žádném případě nevolá po tom, aby se tyto testy obcházely.
Je pravda, že s ohledem na nouzovou situaci vyvolanou pandemií covid-19 urychlila Evropská léková agentura (EMA) proces schvavování vakcín, aby nákazu dostala co nejdříve pod kontrolu. Žádná fáze klinických zkoušek však nebyla vynechána, nemluvě o tom, že vývojem vakcín postavených na technologii mRNA se vědci zabývají již desítky let.
Ani tvrzení, že americká agentura Food and Drug Administration (FDA) povolila vstup mRNA vakcín na trh bez jakýchkoli testů, není pravdivé. FDA dohlíží na bezpečnost, účinnost a kvalitu všech vakcín na trhu v USA a všechny musí projít přísným testovacím postupem ještě před tím, než mohou vůbec začít probíhat testy na lidech. Agentura navíc vakcíny monitoruje i po schválení. Podrobnosti jsou k dispozici zde.
Video nedokazuje, že pandemie byla předem naplánována
Panelisté poté diskutují o různých překážkách, kterým výzkum vakcín proti chřipce čelí, včetně názoru části vědecké komunity, že chřipka není dostatečně zajímavé výzkumné téma a proto nepřitahuje dostatek talentů a finančních prostředků. Právě v reakci na to pronesl Rick Bright svou poznámku o „rušivém elementu“, která by nebyl svázán „byrokratickými procesy“ – poznámku, kterou autoři článku v Aeronetu chybně interpretovali jako výzvu k vyvolání pandemie. Bright však hovořil o nových přístupech k výzkumu vakcín.
Diskuze se dotkla i témat jako financování výzkumu, možnosti spolupráce a technologický pokrok. V určitý moment Bright zmínil možnost podávání vakcín s využitím 3D tiskáren: „Není až tak bláznivé představit si, že by se někde v Číně mohl začít šířit virus ptačí chřipky. Odtamtud bychom mohli získat sekvenci RNA, poslat ji do regionálních či přímo lokálních center - ne-li přímo k vám domů – a tam si vakcíny vytisknout na náplast a sami si je podat.“
Jednalo se však jen o hypotézu budoucího využití technologií ve zdravotnictví. Ani jednou se žádný z účastníků panelové diskuze ani náznakem nezmínil o plánování koronavirové pandemie.
O možnosti propuknutí globální virové pandemie hovořili již léta. Už v roce 2007 dr. Fauci napsal: „Ačkoli se většina odborníků shodne na tom, že dojde k další pandemii chřipky, je těžké předvídat, kdy a kde se objeví nebo jak závažná bude. Shoda nepanuje ani v tom, o jaký typ pandemického chřipkového viru půjde.“
Podobně se vyjádřila také Světová zdravotnická organizace (WHO) v dokumentu z roku 2005 nazvaném Avian Influenza: Assessing the Pandemic Threat (Ptačí chřipka: Posouzení hrozby pandemie): „Načasování příští pandemie sice nelze předvídat, ale byla vynaložena snaha odhadnout její důsledky, především co se týče předpokládaného počtu úmrtí."
Americká agentura CDC dokonce vytvořila speciální program pro předpovídání epidemií.
„Ptačí chřipka nadělala v posledních letech spoušť ve velké části Asie,“ uvedl tento článek z roku 2005 ve vědeckém časopise Nature. „Vzhledem k obavám, že virus zmutuje do nakažlivější formy, odborníci i nadále varují před potenciální pandemií podobnou chřipkové epidemii v roce 1918."
Možnost propuknutí pandemie je stálým tématem jak ve vědeckých kruzích, tak v médiích. Přední americké časopisy jako Time či The Atlantic se tomuto tématu věnovaly už v roce 2017. Není proto až tak zvláštní slyšet imunologa a veřejného činitele jako Bright hovořit o nebezpečí epidemie viru ptačí chřipky pocházející z Asie, neboť tři z pěti chřipkových pandemií od začátku 20. století se rozšířily z Číny.
AFP již v minulosti mnohokrát vyvracela nepravdivá tvrzení o tom, že pandemie covid-19 byla předem naplánovaná. Psali jsme například o hoaxu, že pandemii mají na svědomí globální elity včetně Rockefellerovy nadace nebo o údajném plánu vypustit různé varianty koronaviru. Psali jsme také psali o různých konspiračních teoriích, podle kterých má koronavirovou pandemii na svědomí Bill Gates.
Hospitalizovaní pacienti ve Vermontu nejsou „téměř všichni očkovaní”
V článku na Aeronetu také stojí, že nemocnice v americkém státě Vermont se plní navzdory vysoké proočkovanosti populace, a že „téměř všichni“ hospitalizovaní pacienti byli proti covidu očkováni. Pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz.
Počet případů nákazy ve Vermontu sice skutečně roste kvůli vysoce nakažlivé variantě Delta, ale guvernér státu Phil Scott 19. října potvrdil, že 75 % hospitalizovaných pacientů nebylo očkovaných, a vyzval k očkování ty, kteří tak dosud neučinili.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás