Policistka ve státě Nový Jižní Wales hovoří s lidmi čekajícími ve frontě na vakcínu v Sydney 16. srpna 2021 ( AFP / DAVID GRAY)

Austrálie se nechystá zavírat neočkované do „koncentračních táborů"

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely od 9. září příspěvky tvrdící, že neočkovaní lidé v Austrálii budou zavíráni do „koncentračních táborů" nebo budou mít trvalý zákaz opouštět své byty. Není to pravda. Video a fotografie v příspěvku byly pořízeny v karanténním zařízení pro lidi, kteří přicestovali ze zahraničí, nikoliv pro neočkované. A i přes to, že očkování je v Austrálii důrazně doporučováno, země rozhodně neplánuje zavírat neočkované do táborů. 

„Austrálie se stává největším koncentračním táborem na světě!" tvrdí tento příspěvek z 9. září 2021, který již na Facebooku sdílelo přes 1 700 uživatelů. Dále v něm stojí, že neočkovaní ve státě Nový Jižní Wales „nebudou smět opouštět byty, nebudou smět nakupovat jinak než přes donáškové služby, a budou izolováni v koncentračních táborech, které začala australská vláda budovat". 

Příspěvek dále zmiňuje, že jedna z představitelek vlády „na rovinu řekla , že lidé budou sledováni v Novém světovém řádu". Text, který nejdříve publikoval server Aeronet, byl sdílen také zde

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 14. září 2021

Tento „tábor” je karanténní centrum

Autoři příspěvků přiložili jako důkaz „koncentračních táborů" několik fotografií a odkaz na tuto reportáž stanice ABC News. Na snímcích je návštěva pokoje, zdravotník provádějící test na covid, letecký snímek velkokapacitního ubytovacího zařízení a dvě pracovnice v ochranných oblecích rozvážející zásoby. „Přiložené fotografie v tomto článku hovoří za vše," stojí v příspěvku. 

Zařízení zachycené na fotografiích a v reportáži ABC News je však Howard Springs, jedno z míst, které bylo zřízeno v Severním Teritoriu za účelem karantény lidí navracejících se ze zahraničí či z míst s vysokou mírou nákazy. Tyto fotografie již byly zveřejněny v různých publikacích, z nichž jasně vyplývá, že se jedná právě o karanténní centrum Howard Springs (zde, zde, zde, zde).

Z informací na webové stránce vlády vyplývá, že Howard Springs a další podobná zařízení byla zřízena pro „mezinárodní a vnitrostátní cestující (z míst s vysokou mírou nákazy)", kteří „jsou ze zákona povinni podstoupit čtrnáctidenní karanténu pod dohledem". O neočkovaných zde není ani zmínka a očkování ani není uvedeno jako možný způsob, jak se karanténě vyhnout. 

Současná opatření v Novém Jižním Walesu

Většina obyvatel Nového Jižního Walesu, ve kterém se náchází jedno z nejlidnatějších australských měst Sydney, je v současnosti v lockdownu. To znamená, že mohou opustit domov pouze z pádného důvodu, například za účelem obstarání jídla a služeb (ovšem bez zbytečného procházení se po obchodech), cesty do školy či do práce, odvozu dětí do školek a jeslí, návštěvy lékaře atd.

Většina obyvatel státu žije v širší oblasti Sydney, ale podmínky lockdownu se mohou lišit podle místa bydliště. Zatímco někteří obyvatelé nesmí opustit svou oblast místní samosprávy (local government area) a musí dodržovat noční zákaz vycházení, jinde jsou pravidla volnější

Vláda Nového Jižního Walesu své obyvatele důsledně nabádá k tomu, aby se nechali očkovat, přičemž neočkovaným hrozí větší omezení. Premiérka státu Gladys Berejiklian 9. září oznámila, že lockdown pro plně naočkované dospělé rezidenty bude zrušen v okamžiku, kdy úroveň proočkovanosti v Novém Jižním Walesu dosáhne 70 procent.  Tento takzvaný „Plán ke svobodě" má přesvědčit co nejvyšší počet lidí, aby se nechali očkovat, neboť na neočkované se nebude zrušení lockdownu vztahovat. Nebudou tudíž moci požívat těch samých svobod jako očkovaní lidé, včetně možnosti shromažďování až pěti návštěvníků doma, neomezenému vstupu do obchodů či sportovních zařízení. 

Premiérka Berejiklian 13. září dokonce oznámila, že neočkovaní obyvatelé Nového Jižního Walesu nebudou moci těchto svobod požívat ani po dosažení osmdesátiprocentní míry proočkovanosti. Podle oficiálních statistik obdrželo ke 14. září obě dávky vakcíny 47,5 procent obyvatel státu nad 16 let. 

Přesto je však očkování proti covidu pro většinu Australanů dobrovolné. Povinně se musejí očkovat jen některé rizikové kategorie, například zaměstnanci domovů pro seniory. Není pravda, že neočkovaní lidé „nebudou smět opouštět byty a nebudou smět nakupovat jinak než přes donáškové služby", jak stojí v zavádějících příspěvcích. Pouze nebudou moci požívat určitých svobod, například mít přístup do určitých prostor či obchodů nebo se moci účastnit venkovních hromadných akcí. 

Konspirační teorie jménem „Nový světový řád" 

Zavádějící facebookové příspěvky mimo jiné zmiňují představitelku zdravotnického rezortu, která řekla, že „lidé budou následovat Nový světový řád". Šéfka zdravotnictví Nového Jižního Walesu Kerry Chant skutečně tuto frázi zmínila 9. září během jednoho z pravidelných tiskových konferencí. Stejná slova použil před několika měsíci i státní Ministr zdravotnictví Brad Hazzard.

List The New Zealand Herald uvedl, že fráze byla v obou případech vytržena z kontextu konspirátory, podle nichž se jedná o kód pro konspirační teorii o světových elitách, které plánují globální politický převrat a nastolení celosvětového totalitárního režimu. 

V poslední době konspirátoři začali tvrdit, že pandemie covid-19 slouží jako nástroj pro zmíněný „převrat". AFP již vyvrátila celou řadu takových teorií, včetně tvrzení, že testy a vakcíny na covi obsahují nanočipy (1, 2) nebo toxické látky (1, 2), napomáhají depopulaci planety, mění lidskou DNA (1, 2),  a tak dále. 

AFP již o dezinformacích týkajících se vakcinační kampaně v Austrálii psala zde a zde