Očkovací centrum Qudos Bank Arena v Sydney 16. srpna 2021 ( AFP / DAVID GRAY)

V Austrálii neodebírají děti rodičům za účelem očkování

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých 10 dnech videozáznam policistů a zdravotníků odbebírajících z rukou muže hystericky plačící mladou dívku. Video je opatřeno českými titulky tvrdícími, že takto probíhá v Austrálii očkování dětí „bez přítomnosti rodičů". Není to pravda. Očkování proti Covidu je v Austrálii dobrovolné a drtivá většina dětí mladších 16 let na něj ještě ani nemá nárok. Incident na videu navíc podle místní policie nemá s očkováním nic společného.

„Očkování dětí bez přítomnosti rodičů... Vítejte v Austrálii", tvrdí české titulky ve zhruba padesátisekundovém videu, které prostřednictvím tohoto příspěvku z 21. srpna sdílelo na Facebooku přes 4 500 uživatelů. Video začíná záběry dívenky v náručí muže, kterého od ní vzápětí silou odtrhnou policisté, zatímco dvě zdravotnice v rouškách odvádějí vyděšenou dívku na druhou stranu místnosti. Na konci videa je čtrnáctisekundový záznam z tiskové konference, na níž muž v brýlích říká: „Chtěl bych rodiče ujistit, že o jejich děti bude uvnitř dobře postaráno."

Stejné video sdílely desetitisíce uživatelů i v dalších jazycích, například v srbštině, francouzštině či maďarštině. V češtině se šířilo také zde.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 31. srpna 2021

Nejedná se o záběry nedobrovolného očkování. Děti mladší 16 let totiž mají v Austrálii na očkování nárok pouze v případě, že již trpí určitými zdravotními problémy, patří k domorodé menšině nebo jsou pojištěny v rámci systému NDIS pro zdravotně postižené, jak vyplývá z webové stránky australské vlády věnované problematice koronaviru. I tak mohou být očkovány pouze děti ve věku mezi 12 a 15 lety.

Situace na videu navíc neměla s očkováním či s Covidem nic společného, což na Twitteru potvrdila policie jihoaustralského státu Victoria. Její tweet byl odpovědí na virálně se šířící se zprávu o tom, že „děti, kterým vyšel pozitivní test na Covid, jsou nyní odebírány rodičům".

„Policie státu Victoria může potvrdit, že to není pravda. Tento záznam nijak nesouvisel s Covidem, očkováním či testováním. Z důvodu ochrany soukromí těch, kterých se to týká, nebudeme poskytovat další detaily," stojí ve tweetu.

AFP přesto policii znovu kontaktovala a ta nám potvrdila, že incident se Covidu nijak netýkal.

„Záznam byl pořízen na policejní stanici ve Werribee a s Covidem neměl absolutně nic společného," sdělila AFP 30. srpna prostřednictvím emailu Leonie Johnson, mluvčí policie státu Victoria.

Očkování dětí v Austrálii

Očkování proti koronaviru není podle australského ministerstva zdravotnictví v této zemi povinné.

Image
Žena prochází kolem plakátu podporujícího očkování v Melbourne 11. srpna 2021. ( AFP / William WEST)

Očkování proti Covidu je dobrovolné, stejně jako všechny ostatní vakcíny v Austrálii, a lidé mají možnost volby. To bude platit i pro veškeré vakcíny proti Covidu, které budou k dispozici," stojí v prohlášení z 12. srpna na webové stránce ministerstva. „V budoucnosti může dojít k situacím, kdy bude doklad o očkování vyžadován, například při překračování hranic, návratu do země či zaměstnání v určitých oblastech. Jedním takovým příkladem je povinné očkování zaměstnanců domovů pro seniory, které vstoupí v platnost 17. září 2021 v souladu se státními a teritoriálními pokyny," dodává ministerstvo.

To, že se děti povinně neočkují, AFP potvrdila i mluvčí ministerstva zdravotnictví. „Není pravda, že děti budou násilím očkovány bez souhlasu rodičů nebo že děti, kterým vyšel pozitivní test na Covid-19, budou svým rodičům odebrány," sdělila mluvčí v e-mailu 30. srpna. „Očkování proti Covidu není v Austrálii povinné. Každý má právo si vybrat, zdali se nechá očkovat. Je ale důležité, aby každý, kdo se se chce a může nechat očkovat, to udělal a tím chránil sebe i ostatní."

Většina dětí ve věku mezi 12 a 15 lety navíc nemá na očkování proti Covidu nárok, jak jsme již zmínili výše. Dívka na videu vypadá mladší než 12 let.

Je sice pravda, že některé děti trpící Covidem byly v Austrálii hospitalizovány bez rodičů, ale došlo k tomu pouze v případech, kdy jejich rodiče byli sami příliš nemocní na to, aby se o ně mohli postarat.

Vládní organizace Healthdirect poskytuje informace rodičům dětí s pozitivním testem na Covid, ale nikde se nehovoří o oddělování dětí od rodičů. Naopak, děti by podle těchto instrukcí měly zůsta doma a rodiče by měli být v kontaktu s dětským lékařem. Australská webová stránka pro rodiče s názvem Raising Children Network zas rodičům radí, aby drželi nemocné děti doma v karanténě.

Ministr nemluví o odebírání malých dětí dospělým

Na konci videa je část tiskové konference s vládním přestavitelem, který se zdá ujišťovat rodiče o tom, že o jejich děti „bude uvnitř dobře postaráno" díky „sestřičkám" a „policii pro mladistvé". České titulky k tomu uvádějí: „Příští týden bude v Austrálii naočkováno 24 tisíc dětí na stadionu. Rodiče nesmí jít s nimi." V Austrálii prý „děti patří státu".

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 31. srpna 2021

Jedná se o dezinterpretaci záznamu z tiskové konference z 6. srpna, během níž vystoupil i ministr zdravotnictví Nového Jižního Walesu Brad Hazzard (relevantní záznam začíná v čase 12:03).

Hazzard zde nehovoří o malých dětech nýbrž o středoškolácích ve věku 16 až 18 let, kteří již mají na vakcínu nárok. Těm stát Nový Jižní Wales nabídl dobrovolné očkování předtím, než budou v září skládat závěrečné zkoušky. Tvrzení o „24 000 dětí na stadionu bez rodičů" již několikrát vyvrátila jiná média, například zde či zde.

AFP se v minulosti zabývala celou řadou dezinformací o vakcínách proti Covidu. Naposledy jsme o problematice psali například zde, zde, zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás