Zdravotnice podává dávku vakcíny Pfizer-BioNTech Covid-19 seniorce v domově důchodců v Lublani 27. prosince 2020 ( AFP / Jure Makovec)

Vrchní sestra fakultní nemocnice v Ljubljaně neodhalila spiknutí v podobě tajných vakcinačních kódů

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí šířily v uplynulých dvou týdnech tvrzení o tom, že údajná vrchní sestra fakultní nemocnice ve slovinském hlavním městě měla demonstrativně před kamerami rezignovat na svou pozici a odhalit, že někteří lidé dostali místo vakcíny proti covidu placebo a jiní zas sérum způsobující rakovinu. Není to pravda. Žena nikdy nepracovala jako vrchní sestra a záhadný „kód", o němž se ve videu zmiňuje, není tajný a se zmíněným typem vakcíny nemá nic společného.

„Ve Slovinsku vypukl včera velký skandál s očkováním," stojí v tomto facebookovém příspěvku z 23. listopadu 2021, který sdílelo 169 uživatelů. „Hlavní sestra" prý „před kamerami vytáhla lahvičky s tekutinami" označenými různými kódy, přičemž kód 1 má označovat placebo, kód 2 skutečnou mRNA vakcínu a kód 3 roztok „obsahující onkogen spojený s adenovirem, který přispívá ke vzniku rakoviny." Podle příspěvku se prý u osob, které obdržely injekci s kódem číslo 3, „do dvou let vyvine rakovina měkkých tkání".

Video s údajnou vrchní sestrou se objevilo v tomto článku na webu Aeronet a o den později jej zveřejnil další dezinformační web CZ24 News. Zmínil se o něm také dezinformační server Czech Free Press. Články tvrdí, že sestra „rezignovala v přímém přenosu", neboť už se nechtěla „podílet na krytí spiknutí".

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 6. prosince 2021

Podobné příspěvky obsahující zmíněné video byly hojně sdíleny i v dalších jazycích, například v chorvatštině, v maďarštině či v němčině. „Vrchní sestra", která v něm vystupuje, byla identifikována jako Vera Kanalec.

Snímek videa ze stránky Aeronet pořízený 6. prosince 2021

Tyto příspěvky jsou však nepravdivé hned na několika úrovních. Vera Kanalec nikdy v lublaňské univerzitní klinice nepracovala. Údajný „kód", o kterém se zmiňuje, není vůbec tajný: jedná se o technickou informaci, která se zmíněným typem vakcíny nemá nic společného, a která je viditelná na kterémkoliv evropském covidovém certifikátu. Žena si také zjevně plete údaje pocházející z klinické studie s celosvětovou vakcinační kampaní.

Vrchní sestra lublaňské univerzitní kliniky na svůj post nerezignovala a Vera Kanalec tam nikdy nepracovala

Narozdíl od článků a facebookových příspěvků Vera Kanalec nikde na videozáznamu netvrdí, že pracovala na lublaňské univerzitní klinice (UKCL) nebo že se její práce nějak týkala očkování proti covidu. V jiném videu se představuje s tím, že odešla do důchodu před devíti lety.

To Kanalec potvrdila i pro AFP 3. prosince prostřednictvím e-mailu. K ostatním svým tvrzením se odmítla vyjádřit a neposkytla žádné detaily k tomu, kde informace o údajném významu kódů získala.

Podle webové stránky UKCL se skutečná vrchní sestra kliniky jmenuje Zdenka Mrak. Podle mluvčího UKCL Kanalec na klinice nikdy nepracovala.

„Tuto informaci a veškeré její interpretace odmítáme," sdělil mluvčí AFP v e-mailu 30. listopadu 2021. „Žena na videu, které zmiňujete, není vrchní sestra na UKCL. Není ani zaměstnankyní UKCL, a podle našich informací jí nikdy nebyla. K této události na naší instituci nikdy nedošlo. UKCL i její vedení (včetně vrchní sestry Mag. Zdenky Mrak) podporují očkování a považují jej za nejefektivnější způsob, jak zabránit dalšímu šíření onemocnění covid-19."

UKCL tyto informace potvrdila i slovinskému portálu 24ur.com a také slovenské policii, která kliniku požádala o pomoc poté, co jí řada občanů požádala o objasnění situace.

Podle údajů Slovinského ústavu pro veřejné zdraví bylo k 5. prosinci plně očkováno proti covidu 55% populace. To víceméně potvrzují i údaje databáze Our World in Data, podle které bylo v České republice plně očkováno lehce pod 60% populace. Obě země zaostávají za většinou členských států Evropské unie.

Číslo na covid pasu se týká verze identifikačního čísla, nikoliv vakcíny

Kanalec ve videu tvrdí: „Ti, kteří dostanou průkaz, dostanou nálepku. Na ní jsou čísla 1, 2 a 3. Ti, kteří dostali placebo, to si zapamatujte, na něm je pouze číslo 1."

Podle nepravdivého článku na Aeronetu je údajný „kód" pro placebo možné vyčíst z očkovacího certifikátu vydávaného v zemích EU. Má se nacházet v tzv. Unikátním identifikátoru certifikátu hned po „URV:UVCI:".

Snímek stránky webu Aeronet pořízený 6. prosince 2021

Toto číslo ovšem nemá nic do činění s typem vakcíny, kterou osoba obdržela. UVCI je zkratkou pro Unique Vaccination Certificate/Assertion Identifier (tj. Unikátní identifikátor vakcinačního certifikátu). Číslo specifikuje verzi UVCI použitou pro výrobu daného očkovacího průkazu, což lze vyčíst z těchto pravidel EU. AFP zkontrolovala certifikáty několika osob z různých členských států EU a zjistila, že jejich certifikáty obsahují to samá číslo „01". Toto číslo zůstává nezměněno pro první, druhou i třetí dávku vakcíny, zatímco čísla, která následují, se u každé osoby a dávky mění.

„Unikátní identifikátor vakcinačního certifikátu (UVCI) má jednotnou strukturu umožňující interpretaci člověkem i počítačem ve všech členských zemích a byl uzpůsoben pro internet," stojí v dokumentu. Podle obecných pravidel musí být kód následován zkratkou země (v tomto případě SI pro Slovinsko).

„Sestra" neukázala lahvičku obsahující rakovinotvornou látku"

V nepravdivém článku na Aeronetu také stojí, že Kanalec dokázala, že lahvičky označené kódem 3 obsahují „gen ONC příbuzný adenoviru, který mimo jiné přispívá ke vzniku rakoviny", a že lidé, kteří injekci s tímto kódem obdrželi, „budou mít do 2 let rakovinu měkkých tkání".

Nejdříve je třeba předeslat, že Aeronet zveřejnil jen krátkou verzi videa, v níž Kanalec nic takového netvrdí. Delší verze, kterou jsme archivovali zde, již byla z Facebooku smazána.

V ní měla žena hovořit o studii, kde bylo nic netušícím pacientům podáváno placebo nebo také „látka C45", přičemž „C45 má určovat diagnózu rakoviny měkkých tkání, všechny diagnózy od C45 do C49 znamenají rakovinu měkkých tkání, která se objeví mezi třetím a desátým rokem po očkování". Kanalec přitom poukázala na kód C459100, který slouží jako identifikační číslo celé klinické studie covid vakcíny od společnosti Pfizer-Biontech.

Ani tato tvrzení se nezakládají na pravdě.

„C45" byl sice v Mezinárodní klasifikaci chorob (ICD10) kdysi kódem pro mezoteliom, ale v případě klinických zkoušek vakcíny se jedná jen o nahodilou část kódu. Navíc podle nové verze klasifikace chorob ICD 11, platné od příštího roku, bude mít tento typ rakoviny jiný kód. O této změně bylo rozhodnuto již v květnu 2019, tj. v době, kdy nový koronavirus Sars-Cov-2 nebyl ještě znám.

AFP již v minulosti mnohokrát vyvracela tvrzení o tom, že vakcíny proti covidu způsobují rakovinu, například zde, zde či zde. „Není známo, že by došlo k nárůstu výskytu případů rakoviny s souvislosti s očkováním," řekl AFP 20. října mluvčí Německého centra pro výzkum rakoviny (DKFZ).

Slova britského ministra bez kontextu

Poslední část videa v článku na Aeronetu je záznam vystoupení britského ministra školství Nadhima Zahawiho v dolní komoře britského parlamentu 22. července 2021, tj. v době, kdy byl zvláštním zmocněncem pro vakcíny. Zahawi v záznamu říká, že účastníci klinické studie nové vakcíny Novavax budou ve Spojeném království „považováni za plně očkované, ať už dostali placebo nebo vakcínu".

Zahawiho slova se rychle začala šířit po sociálních sítích jako důkaz toho, že se studiím nedá věřit a že jde o experiment na lidech. Jeho slovům však chybí kontext.

Jak uvádí například server Full Fact, všechny osoby, kterým bylo v rámci studie podáno placebo, byly sice během studie považovány za očkované, ale aby si tento status mohly udržet, musely se poté do 16 týdnů nechat naočkovat skutečnou vakcínou.

Placebo v tomto případě navíc dostalo relativně malé množství účastníků linické studie, nikoliv třetina všech očkovaných, jak lživě uvedla „vrchní sestra" Kanalec.

COVID-19 VAKCÍNY