Ministryně financí Schillerová se neoblékla jako česká vlajka

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se začala šířit fotografie ministryně financí Aleny Schillerové, na níž je oblečená tak, že vypadá jako česká vlajka. Jedná se o satirickou fotomontáž. Schillerová měla ve skutečnosti modré šaty a červené sako, ve kterých se v listopadu 2019 nechala vyfotit před služební cestou do Bruselu.

Fotomontáž se objevila 4. února 2021 na facebookových profilech satirických stránek Paralelní listy a Česká soda, odkud ji sdílely stovky uživatelů. Přesto, že se zřejmě jednalo o vtip, v prvním z nich stálo: „Pěkná vlajka. Už jen pověsit na nějakej stožár.”

Snímek facebookového příspěvku pořízený 8. února 2021

Ministryně financí Schillerová měla ve skutečnosti modré šaty a červené sako, ve kterých se nechala vyfotit těsně před odletem do Bruselu, kde se zúčastnila setkání rady ministrů financí členských zemí EU známé jako Ecofin. Fotografii zveřejnila 7. listopadu 2019 na svém facebookovém profilu. 

Snímek facebookového příspěvku pořízený 8. února 2021

Fotografie se objevila na satirických stránkách jako Česká soda a Paralelní listy, které o dva dny později na svém profilu zveřejnily vysvětlení, že se jedná o fotomontáž.

Autor fotomontáže na Twitteru pod uživatelským jménem BEUywube sám v diskuzi vyjádřil lítost nad tím, že tolik lidí na hoax naletělo: „Je to fejk, dělal jsem to dnes ráno. Považuju to za hloupost, narážím na to všude, mrzí mě to..."

Snímek twitterového účtu pořízený 10. února 2021, komentář autora fotomontáže označen červeně

Z komentářů uživatelů Facebooku skutečně vyplývá, že jí mnoho uživatelů uvěřilo. V lepším případě si čtenáři dělali z ministryně legraci, v horším opakovali v různých variacích „vtípek” na téma „vlajka by měla viset”.

Snímky komentářů na Facebooku pořízené 8. února 2021

To, že Schillerová tento oděv v Bruselu při jednání 7. listopadu 2019 skutečně měla, dokazují i další fotografie zveřejněné na jejím oficiálním účtu, například zde s šéfkou Evropské centrální banky Christine Lagardovou či zde s irským a portugalským ministrem financí. 

Snímky z facebookového profilu Aleny Schillerové pořízené 8. února 2021

AFP již vyvrátila řadu dezinformací týkajících se české politické scény, například hoax o Pirátské straně zde či o Jiřím Drahošovi zde.