Vakcinance seniorů v domově důchodců Kamenec v Ostravě 14. ledna 2021 (AFP / Radek Mica)

V ostravském domově důchodců nezemřelo 69 lidí po očkování

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se šíří poplašná zpráva o tom, že v ostravském domově důchodců Sluníčko zemřelo 69 klientů poté, co jim byla podána vakcína proti onemocnění Covid-19. Jedná se o hoax. Ředitel Domova Sluníčko AFP potvrdil, že žádný z jeho klientů v poslední době nezemřel.

„Domov důchodců Sluníčko - Ostrava Zábřeh: 69 důchodců zemřelo po vakcinaci. Domov tají a nutí pohrůžkami zaměstnance nic neříkat. Zatím ověřeno místními. A média?” stojí v příspěvku z 31. ledna 2021, který na Facebooku sdílelo přes 100 uživatelů.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 3. února 2021

Další stovky sdílely podobný text prostřednictvím jiného příspěvku, který majitelka účtu mezitím smazala. Jednomu z uživatelů Twitteru se však podařilo pořídit snímek příspěvku před tím, než zmizel.  

Kdo zemřel v Domově Sluníčko?

V domově pro seniory, který se specializuje na klienty trpící Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí, v poslední době nikdo nezemřel, jak AFP potvrdil v telefonickém rozhovoru ředitel zařízení Marek Tejzr. „Všichni naši klienti již byli očkováni a cítí se zcela v pořádku,” řekl.

Tejzr hoax oficiálně popřel i na stránkách Domova Sluníčko.

Snímek webové stránky Domova Sluníčko pořízený 3. února 2021

„Je to naprostý výmysl,” řekl Tejzr AFP. „Včera tu byla policie, celou záležitost jsme jí předali.” To, že policie případ šetří, potvrdila v e-mailu i mluvčí města Ostravy Andrea Vojkovská. 

V České republice bylo podle Ministerstva zdravotnictví k 3. únoru 2021 proti onemocnění Covid-19 očkováno 294 692 lidí. Nemoc si dosud vyžádala 16 683 mrtvých. 

AFP již vyvrátila řadu dezinformací týkajících se vakcín proti koronaviru, například zde, zde či zde

COVID-19