Poslanec Pirátů neřekl, že musí pár lidí zemřít, aby opozice donutila Babiše odstoupit

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Krátce poté, co 11. února večer opoziční poslanci nepodpořili vládní návrh na prodloužení nouzového stavu, se na sociálních sítích začal šířit citát připisovaný předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubu Michálkovi. Ten měl údajně říci, že Piráti prodloužení nouzového stavu nepodpoří „aby pár lidí zemřelo”, což donutí premiéra Andreje Babiše odstoupit. Michálek ovšem nic takového neřekl. Naopak ve Sněmovně varoval, že více lidí zemře, pokud bude stávající nouzový stav ponechán beze změny a nebudou přijata účinnější opatření.

„Tato zem nouzový stav potřebuje, aby neumírali lidé! Ale vláda musí dostat lekci a tak ho nepodpoříme, aby pár lidí zemřelo. Pak snad Babiš odstoupí,” stojí v textu vedle Michálkovy fotografie sdílené přes 1 400 uživateli v tomto příspěvku z 12. února 2021. 

Autor příspěvku k tomu na Michálkovu adresu dodává: „Nestydíš se, brát si životy lidí jako rukojmí na cestě za uchvácením absolutní moci za každou cenu? I za cenu lidských životů?”

Snímek facebookového příspěvku pořízený 16. února 2021

Tento citát je zkrácený a záměrně přeskládaný tak, aby překrucoval smysl toho, co Michálek ve svém projevu ve Sněmovně doopravdy řekl. Pirátský poslanec ve skutečnosti kritizoval vládní opatření jako nedostatečná a vyjádřil obavu z toho, že „zemře ještě více lidí” pokud bude vládě umožněno stávající nouzový stav prodloužit bez přijetí účinnějších opatření. O odstoupení premiéra či jiných členů vlády přitom nepadlo ani slovo. 

Plné znění jeho vystoupení ve Sněmovně je k dispozici na videu v tomto článku. Předseda poslaneckého klubu Pirátů se ujímá slova v čase 13:24:30 a již od začátku je z jeho projevu jasné, že politiku vlády Andreje Babiše viní z vysokého počtu úmrtí lidí na Covid-19:

„Čtyři měsíce totiž prodlužujeme nouzový stav a kam jsme se dostali? Dostali jsme se na třetí místo celosvětového žebříčku mrtvých,” řekl Michálek na úvod. „A to se na nás valí další vlna zmutovaného koronaviru.”

Poukazuje na údajnou absenci vládní strategie s bojem proti onemocnění Covid-19 a tvrdí, že samotné prodloužení nouzového stavu nejen nic nevyřeší, ale zabije ještě více lidí. Plné znění překrouceného citátu, který na videu začíná v čase 13:27:30, zní takto: 

Tento postoj Michálek dále rozvedl na svém facebookovém profilu, kde mimo jiné uvádí: „Řízení pandemie v rukách jednoho nekompetentního člověka nás prokazatelně dostalo na třetí nejhorší čísla na světě a vyčerpává naše občany, zdravotníky i krizové složky. Díky tomu jsme přiměli vládu ke skutečným posunům, díky tomu už nepojedeme dál setrvačností jištěnou komunisty. Pokud bychom nedali najevo nesouhlas, mohlo by to mít daleko horší následky. Věřím, že lidem bude líp, když bude pandemii řešit Ústřední krizový štáb s hejtmany. Vláda jim musí poskytovat účinnou podporu, protože jde o zdraví všech obyvatel.”

Ve skutečnosti je na tom Česká republika ještě hůře: Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse z 16. února máme druhý nejvyšší počet úmrtí na 100 000 obyvatel na světě; hůře už je na tom jen Velká Británie. V České republice na Covid-19 podle ministerstva zdravotnictví dosud zemřelo 18 430 lidí.

Snímek grafu na webových stránkách Univerzity Johnse Hopkinse pořízený 16. února 2021

Prodloužení nouzového stavu do 16. března, o které vláda ve Sněmovně žádala, nepodpořila při hlasování 11. února 2021 ani jedna z nevládních stran; pro hlasovali jen poslanci ANO a ČSSD. Vláda se posléze 14. února dohodla s hejtmany o prodloužení nouzového stavu s drobnými modifikacemi o dalších 14 dní, tj. do konce února. 

AFP již dříve vyvrátila dezinformace týkající se Pirátské strany zde, zde či zde.

COVID-19