Na tomto videu policisté sbírají vyhozené zásilky Amazonu, ne volební lístky

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

V záplavě dezinformací o údajných volebních podvodech v USA se objevilo i video, na kterém policisté měli nalézt na poli volební lístky s hlasy pro Donalda Trumpa. Není to pravda. Na záběrech policisté pomáhají uklízet vyhozené zásilky z nedalekého skladu firmy Amazon.

Mezi českými uživateli se video šířilo především prostřednictvím článku na dezinformačním webu AC24.cz s titulkem „Americká policie našla tisíce volebních lístků pro Trumpa vhozených do pole”. Na Facebooku jej od 8. listopadu 2020 sdílela tisícovka uživatelů například zde, zde či zde. Video s podobným tvrzením se šířilo i v mnoha dalších jazycích, například v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině či portugalštině

Snímek facebookového postu pořízený 23. listopadu 2020

Na videu je vidět muž ve žluté reflexní vestě a dva policisté, kteří vytahují z křoví průhledné igelitové pytle plné balíků a obálek. Na jednom z pytlů jsou zřetelné nápisy „mail” (pošta) a „united”. 

Tvrzení, že se jedná o vyhozené volební lístky, se nezakládá na pravdě. Video nemá s nedávnými americkými volbami co dělat. 

Ztracené balíky Amazonu

V levém horním rohu videa je zřetelné logo aplikace TikTok a jméno uživatele „@kuntefason”. AFP zjistila, že video bylo na TikTok umístěno 7. listopadu 2020, kde již nasbíralo téměř 1 800 komentářů. Díky některým z nich se podařilo zjistit, kde byly záběry natočeny. 

„Já přímo na této ulici vlastním podnik,” napsal jeden z komentujících na TikToku. „Trumpa stoprocentně podporuji a věřím tomu, že během těchto voleb došlo k mnoha podvodům. ALE: podám vám 100% fakta… policisté okresu Boone spadají pod šerifa, který je zástupcem lidu. Kdyby se jednalo o volební lístky, věděli byste to už dávno!”

Uživatel TikToku dále pokračuje: „Tato cesta je špinavá a plná odpadků, protože zde sídlí jedno ze středisek Amazonu a každou noc tu parkují náklaďáky, jejichž řidiči za sebou nechávají spoustu špíny a odpadků.” 

Snímek komentářů na TikToku pořízený 18. listopadu 2020

Díky tomuto komentáři a přítomnosti nákladního vozu s logem Amazonu ve videu se AFP podařilo zjistit, kde byly záběry natočeny. Použitím nástroje Google Maps Street View jsme potvrdili, že video bylo skutečně natočeno poblíž centra společnosti Amazon v okrese Boone ve státě Kentucky.

Orientační body jako restaurace Waffle House, zatáčka a budova v pozadí (která patří společnosti Amazon) jsou viditelné jak na videu, tak na Google Maps Street View. 

Tvrzení, že se jedná o vyhozené volební lístky, odmítli i samotní policisté.

„Tyto pytle obsahovaly vyhozené zásilky Amazonu, nikoliv volební lístky,” sdělil AFP poručík Philip Ridgell z úřadu šerifa okresu Boone. 

Policisté nalezli balíky na kraji cesty 7. listopadu 2020 a kontaktovali Amazon, řekl Ridgell. „Naši příslušníci kontaktovali místní centrum Amazonu, které potvrdilo, že zásilky pocházely z jedné z jejich linek.”

AFP kontaktovala i společnost Amazon, která taktéž potvrdila, že pytle na videu obsahovaly pouze její zásilky.

K osobě, která pytle ztratila, dále mluvčí Amazonu Maria Boschetti uvedla následující: „Tato osoba již není součástí sítě doručovatelů Amazonu a aktuálně spolupracuje s policií při vyšetřování.” 

Článek preložil/-a
AMERICKÉ VOLBY