Ne, toto není protest proti povinnému očkování v Polsku

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Téměř sto tisíc uživatelů Facebooku zhlédlo během minulého týdne videozáznam obří demonstrace, jejíž účastníci údajně protestovali proti povinnému očkování v Polsku. Není to pravda. Jedná se o téměř tři roky starý protivládní protest ve Varšavě.

Video se šířilo prostřednictvím tohoto příspěvku z 23. května 2020, kde je zhlédlo přes 91 000 uživatelů a dále je sdílelo téměř 4 200 lidí. Autor na něm mimo jiné uvádí toto (gramatické chyby a chybějící interpunkci ponecháváme beze změny): „Nechci vyvolat paniku jen sem to zkopíroval Osmideni protest proti povinnému očkování v polsku prosím sdílet at to zastaví i tady v česku není to sranda.”

Snímek facebookového postu z 23. května 2020

Není to pravda. Toto video bylo natočeno 23. července 2017 během jedné z obřích demonstrací proti reformě polské justice, kterou si prosadila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Vyplývá to z tweetu polského opozičního politika Marcina Gołaszewského, předsedy městské rady v Lodži, který je členem středopravicové Moderní strany. 

V příspěvku na Twitteru Gołaszewski napsal: „Protestují stovky tisíc! Uživatelé internetu natáčejí lepší videa než TVPiS.” Sarkasticky tím poukázal na polskou veřejnoprávní stanici TVP, která je pod kontrolou vládní strany PiS a její odhady počtu demonstrantů byly podstatně nižší než počty udávané pořadateli a varšavskými komunálními politiky. 

Ze srovnání záběrů z obou videí je zřejmé, že se jedná o tu samou demonstraci:

Snímek demonstrace z postů na Facebooku (vlevo) a Twitteru (vpravo)

Ve Varšavě i jinde v Polsku skutečně proběhly protesty proti povinnému očkování, ale nebyly zdaleka tak velké jako protivládní demonstrace. K největšímu z nich došlo v červnu 2018 ve Varšavě, kde proti povinnému očkování pochodovalo několik tisíc lidí. Z videa v tomto článku je navíc zřejmé, že demonstrace proběhla za bílého dne: 

Snímek záznamu demonstrance proti očkování z 2. června 2018

Protesty proti reformě justice probíhají v Polsku již několik let. Zatímco vládní strana PiS tvrdí, že je reforma nutná ke zlepšení a zjednodušení fungování polského soudnictví, opoziční strany jsou k ní velmi kritické, stejně jako mnoho samotných soudců. Obávají se totiž, že polské soudnictví ztratí svou nezávislost a stane se jen loutkou vládní moci. 

Stejný názor má i Evropská komise. Ta polský stát zažalovala kvůli legislativním změnám, které současný konzervativní kabinet prosadil, aby mohl ovlivňovat personální složení Nejvyššího soudu. Komisi dal za pravdu soudní dvůr Evropské unie, který dospěl loni v červnu k závěru, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro odchod do důchodu soudců polského Nejvyššího soudu jsou v rozporu s unijním právem. Polsko verdikt nakonec respektovalo a umožnilo soudcům, kteří kvůli novému zákonu museli odejít do předčasného důchodu, aby se do svých pozic na Nejvyšším soudu vrátili. 

Téma údajného nebezpečí očkování se v poslední době na sociálních sítích šíří čím dál častěji. O falešném návodu, jak prý lze povinné očkování odmítnout, již AFP psala zde. O nepravdivém nařčení, že očkování proti obrně v Indii způsobilo ochrnutí takřka půl milionu dětí, jsme psali zde