Skupinové foto členů Nejvyššího soudu USA pořízené 23. dubna 2021 (AFP / Erin Schaff)

Nejvyšší soud USA nezrušil povinné očkování

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých týdnech informace o tom, že Nejvyšší soud USA rozhodl v neprospěch povinného očkování na základě žaloby podané Robertem F. Kennedym Jr. Není to pravda. Precedent pro povinné očkování, který Nejvyšší soud vynesl v roce 1905, nebyl od té doby zpochybněn. Kromě toho není očkování proti onemocnění Covid-19 v USA povinné. 

„Velké vítězství svobody, Nejvyšší soud zrušil univerzální očkování,” stojí například v tomto příspěvku ze 4. dubna 2021. „Americký specialista na infekční nemoci Bill Gates, Fauci a Big Pharma prohráli případ Nejvyššího soudu USA, když neprokázali, že všechny jejich vakcíny za posledních 32 let byly bezpečné pro zdraví občanů! Soudní proces podala skupina vědců vedená senátorem Robertem F. Kennedym Jr.”

Snímek facebookového příspěvku pořízený 29. dubna 2021

Podobné příspěvky se na sociálních sítích hojně šířily i v jiných jazycích, například v angličtině, francouzštině, italštině či srbštině

Jak je to s povinným očkováním v USA

Povinné očkování spadá v USA do jurisdikce jednotlivých států, nikoliv federální vlády. Každý stát má zákonnou a ústavní pravomoc požadovat po svých občanech, aby se nechali očkovat proti nakažlivým chorobám.

Dnes má všech 50 států zákon vyžadující očkování dětí „proti určitým přenosným chorobám“ jako podmínku k tomu, aby mohly navštěvovat veřejné i soukromé školy. Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) uvádí podrobnosti na své webové stránce. Některé vakcíny jsou také povinné pro pracovníky ve zdravotnictví a pro žadatele o trvalý pobyt ve Spojených státech.

Všechny státy ovšem povolují nějaké vyjímky, například v případě alergických reakcí na vakcíny, a 45 států plus Washington D.C. také udělují vyjímku na základě náboženství

Státní povinné očkování platí od rozhodnutí Nejvyššího soudu v případě Jacobson vs. Massachusetts z roku 1905. Právě zde Nejvyšší soud rozhodl o tom, že vakcinace je v jurisdikci státu. 

„O několik let později Nejvyšší soud toto rozhodnutí citoval jako precedent pro ústavnost státních zákonů vyžadujících, aby byly děti školou povinné očkovány (případ Zucht vs. King),” řekla AFP Wendy E. Parmet, profesorka práva na Northeastern University. 

Z právního hlediska by tedy jednotlivé státy mohly učinit vakcínu proti onemocnění Covid-19 povinnou, i když to dosud žádný neučinil. 

„Státy mají právní a ústavní autoritu k tomu, aby požadovaly povinné očkování pro své občany,” řekla profesorka práva Joanne Rosen v nedávném rozhovoru publikovaném Bloomberg School of Public Health při Univerzitě Johnse Hopkinse. 

Prezident Joe Biden ovšem již v prosinci 2020 přislíbil, že očkování proti nemoci Covid-19 nebude povinné na federální úrovni. 

Nejvyšší soud USA o ničem nerozhodl

Facebookové příspěvky tvrdí, že Nejvyšší soud „zrušil univerzální očkování” v USA. Žádné takové rozhodnutí ovšem není dohledatelné na webových stránkách soudu, kde se nacházejí všechna rozhodnutí zde a zde

„Co vím, tak Nejvyšší soud žádné rozhodnutí o regulaci vakcín v poslední době neučinil,” řekla profesorka Parmet. „Nejsem si vědoma žádného případu u Nejvyššího soudu, který by přebil precedent o očkování.” 

Jsou vakcíny bezpečné?

V textu facebookového příspěvku mimo jiné stojí, že „Americký specialista na infekční nemoci Bill Gates, Fauci a Big Pharma prohráli případ Nejvyššího soudu USA, když neprokázali, že všechny jejich vakcíny za posledních 32 let byly bezpečné pro zdraví občanů”. 

Toto tvrzení zřejmě naráží na jinou hojně šířenou dezinformaci o rozhodnutí soudu z roku 2018. 

Jedna z největších anti-vakcínových organizací ve Spojených státech, Anti-Vaccine Informed Consent Action Network (ICAN), podala v roce 2018 žalobu na americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) a vyzvala jej, aby zveřejnilo podrobné zprávy o vedlejších účincích vakcín.

ICAN tyto zprávy označil za důkaz toho, že federální vláda důkladně neprostudovala účinky vakcín za posledních 30 let. Podle různých vědců a ověřovacího webu PolitiFact však HHS a další vládní agentury publikovaly celou řadu hloubkových studií o možných vedlejších účincích vakcín. 

Tento případ navíc řešil soud v New Yorku, nikoliv Nejvyšší soud. „Tento případ se řešil na základě zákona o volného přístupu k informacím. Netýká se vakcinační politiky. Případ byl vyřešen u oblastního soudu, nikoliv u Nejvyššího soudu. Nemohl tedy zrušit žádný precedent,” řekla AFP profesorka Parmet.

Robert F. Kennedy Jr.

Americký právník Robert F. Kennedy Jr. 12. prosince 2018 v New Yorku (AFP / Angela Weiss)

V textu příspěvku dále stojí, že žalobu podala „skupina vědců vedená senátorem Robertem F. Kennedym Jr.”

Nejdříve je třeba upozornit na to, že Kennedy Jr. nikdy nebyl senátorem. Je právníkem v oblasti životního prostředí a proslul svým postojem proti očkování. Je také synovcem bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a synem bývalého senátora Roberta F. Kennedyho.

Jeho instagramový účet byl v únoru 2021 pozastaven z důvodu „opakovaného sdílení nepravdivých tvrzení o koronaviru a vakcínách”, jak stojí v prohlášení Facebooku z 12. února 2021. 

Kennedy sice podpořil ICAN v jejich žalobě proti HHS v roce 2018, ale od té doby nepodal žádné odvolání k Nejvyššímu soudu. 

AFP již o dezinformacích šířených Kennedym psala mnohokrát, například zde, zde, zde či zde

RNA vakcíny nemění DNA

Další nepravdivá informace, kterou facebookový příspěvek obsahuje, se týká vakcín založených na technologii messenger RNA (mRNA). Podle textu to ani „není vakcína proti koronaviru”, nýbrž „nástroj genetického vlivu”, který mění lidskou DNA. „Jakmile je uvnitř lidské buňky, mRNA přeprogramuje normální RNA a DNA, které začnou vytvářet další protein”, stojí v textu. 

Není to pravda. Vakcíny typu mRNA nemění lidskou DNA. 

„Vakcíny mRNA jsou živé vakcíny produkující požadovaný antigen - spike protein SARS-CoV-2, v místě vpichu”, řekl AFP Grant McFadden, ředitel Centra pro imunoterapii, vakciny a viroterapii na Arizonské státní univerzitě. „Nemění DNA hostujících buněk a nemohou změnit genetický materiál buněk příjemce.” 

AFP již tuto dezinformaci vyvrátila zde


Je třeba dodat, že i v České republice je očkování proti onemocnění Covid-19 dobrovolné. Seznam povinných očkování proti dětským onemocněním je k dispozici zde.

Tvrzení, že Nejvyšší soud v USA zrušil povinné očkování je naprosto nepravdivé. Nejvyšší soud o tomto vůbec nerozhodoval a očkování proti Covidu není v USA povinné.

Článek preložil/-a
COVID-19