Lékařka podává první vakcínu Janssen od výrobce Johnson & Johnson zaměstnankyni Rijksmuseum Boerhaave v Leidenu 21. dubna 2021 (AFP / Marco De Swart)

Holanďané nezrušili nošení roušek a očkování, naopak schválili další typ vakcíny

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se šíří ničím nepodložené tvrzení o tom, že v Holandsku byla zrušena povinnost nosit roušky a že tam bylo pozastaveno očkování „pro neprokazatelnost účinků”. Není to pravda. Pokrývka úst je ve vnitřních veřejných prostorách povinná a v zemi probíhá stejně jako ve zbytku Evropy čilá očkovací kampaň. Nizozemí navíc nedávno začalo používat i vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson.

„Poslední zprávy z Holandska - zrušili nošení roušek, politici zrušili očkování pro neprokazatelnost účinků… Co vy na to, spoluobčané?!”, píše se v tomto příspěvku z 11. dubna 2021, který již na Facebooku sdílely téměř 3 000 uživatelů. Stejný text se objevil například zde či zde

Snímek facebookového příspěvku pořízený 22. dubna 2021

Jaká opatření platí v Nizozemí?

V Nizozemí platí příkaz nošení roušek od 1. prosince 2020, a v dopravních prostředcích dokonce již od 1. června 2020. Ačkoliv bylo Holandsko jednou z posledních evropských zemí, které toto opatření přijaly, od té doby musí Holanďané nosit roušky ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorách včetně škol, veřejných dopravních prostředků, obchodů, úřadů či nádraží. Zároveň by lidé měli ve veřejných prostorách udržovat rozestupy nejméně 1,5 metru. 

Je pravda, že holandská opatření jsou o něco volnější než ta česká. Povinnost nosit roušku se například vztahuje pouze na osoby starší 13 let a akceptovatelná je jakákoliv rouška, ne pouze respirátor typu FFP2 tak, jak je tomu u nás. Stále však platí povinnost si zakrývat ústa a nos ve veřejně přístupných vnitřních prostorách.

Holandská vláda tento týden řekla, že od 28. dubna 2021 začne některá opatření proti šíření koronaviru postupně rozvolňovat. Mimo jiné zruší k tomuto datu noční zákaz vycházení a povolí restauracím otevřít venkovní zahrádky. V žádném případě však neplánuje zrušit povinnost zakrývat si na veřejnosti obličej. 

Nizozemská očkovací kampaň

Stejně jako všude jinde v Evropské unii probíhá v Nizozemí očkovací kampaň proti onemocnění Covid-19. V zemi se očkuje vakcínami od výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a nejnověji také Johnson & Johnson

Jediným omezením je dočasné pozastavení očkování vakcínou AstraZeneca pro lidi mladší 60 let, a to z důvodu obav z tvorby krevních sraženin, ke které po podání této vakcíny v ojedinělých případech dochází. Nizozemí se tak přidalo k řadě dalších evropských zemí včetně Německa, které použití této vakcíny pro lidi mladší 60 let dočasně pozastavily. 

Očkování ostatními vakcínami však nadále probíhá, a v zemi se 17,5 miliony obyvatel bylo podle nejnovějších dat zatím podáno kolem 4,8 milionu dávek. Je tedy zřejmé, že tvrzení o pozastavení vakcinace „pro neprokazatelnost účinků” se nezakládá na pravdě.

AFP již vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o očkování, naposledy například zde, zde či zde

VAKCÍNY COVID-19