Testovací centrum Covid-19 s rychlými antigenními testy ve Fakultní nemocnici Bulovka v Praze 16. prosince 2020 (AFP / Michal Cizek)

Pokus s Coca-Colou nedokazuje, že antigenní testy na Covid-19 jsou nespolehlivé

Tisíce uživatelů sdílely za poslední měsíc na Facebooku video rakouského poslance provádějícího před kolegy v parlamentu antigenní test na sklenici Coca-Coly. Test vyšel jako pozitivní na Covid-19, což mělo sloužit jako důkaz, že tyto testy nejsou spolehlivé. Není to pravda. Podle odborníků, které AFP kontaktovala, nebyl test na videu proveden správně. To potvrdil i výrobce testů, podle něhož vyjde správně provedený test na sklenici Coca-Coly jako negativní.

Video se mezi českými uživateli šířilo především prostřednictvím tohoto příspěvku z 11. prosince 2020, který sdílelo přes 2 300 lidí. Autor nejprve mylně označil test v záznamu za PCR, ačkoliv se jedná o rychlý antigenní test, a poté napsal: „Kvůli takovému ‚spolehlivému’ testu ničí lidem zdraví hadrem na puse, zavíráním doma, nemožností navštěvovat staré a nemocné, likvidace podnikání atd. Sám vynálezce označil tento test jako nevhodný pro hledání viru.”

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 4. ledna 2021

Stovky uživatelů šířily video také prostřednictvím tohoto článku Parlamentních listů, který testy nazval „velkou lží". Desetitisíce lidí video sdílely v mnoha jazycích, napříkad v angličtině (na Facebooku, na Twitteru a na Instagramu), dále v němčině, holandštině, francouzštině či polštině

Co je na videu?

Záznam obsahuje projev Michaela Schnedlitze, člena pravicové populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který 10. prosince 2020 provedl přímo v rakouské Národní radě před očima poslanců experiment: namočil rychlý antigenní test do Coca-Coly a přítomným předvedl, že vykazuje pozitivní výsledek. Vyvodil z toho závěr, že antigenní testy jsou pro detekci onemocnění Covid-19 neúčinné a bezcenné. 

Během svého projevu namočil Schnedlitz vatový tampón do sklenice s kolou a nanesl jej na antigenní test s tím, že chce ukázat, poslední měsíc jak bezcenné a zavádějící tyto hromadné testy jsou.” Po několika minutách test zkontroloval a prohlásil: „Pane předsedo, máme problém. V parlamentu máme případ pozitivního koronaviru, neboť tato kola způsobila pozitivní test.” Na videu ovšem výsledek testu není vidět. 

Rychlé antigenní testy se v Rakousku používají k testování na koronavirus ve velkém již od počátku prosince 2020, jak vyplývá z tohoto článku AFP. V České republice začalo plošné testování na Covid-19 za použití antigenních testů 16. prosince 2020. 

Co z poslancova pokusu vyplývá?

Nic. Tvrzení, že test za použití Coca-Coly vyjde pozitivně a je tudíž nespolehlivý, není pravdivé. 

Rychlost, s jakou Schnedlitz obdržel výsledek, napovídá, že poslanec použil antigenní test. Ten se od PCR testu liší tím, že neidentifikuje přítomnost genetického materiálu koronaviru, ale přítomnost proteinů, které jej obklopují. Tyto testy jsou o něco méně přesné než PCR test, ale podle studie publikované německou fakultní nemocnicí Charité je ve vetšině případů jejich kvalita dostatečná. 

Podle Berta Niesterse, profesora mikrobiologie a přednosty klinické virologie na univerzitní nemocnici v holandském Groningenu, mohou různé látky u antigenních testů způsobit pozitivní výsledek. To ovšem ještě nic neznamená v případě, že byl test použit „za nepovolených podmínek,” sdělil AFP v e-mailu 14. prosince 2020. 

Pro ilustraci srovnal danou situaci s případem, kdy by byl mužům podán těhotenský test. „I zde někdy dostanete pozitivní výsledek, a přesto je to nemožné,” řekl. „To dokazuje, že pokud použijete test za jiným než přesně definovaným účelem, neobdržíte nikdy spolehlivý výsledek.” 

S tím souhlasí i profesor Australské národní univerzity Peter Collignon, mikrobiolog a specialista na infekční onemocnění z nemocnice v Canbeře.

„Pokud nebudete přesně dodržovat instrukce, vyjde vám daleko více chybných výsledků, ať už falešně pozitivních či falešně negativních,” řekl profesor Collignon AFP v e-mailu 23. prosince 2020. „Nepřekvapuje mě tedy, že experiment s Coca-Colou skončil falešně pozitivním výsledkem. Mnoho v současnosti používaných rychlotestů je už velmi spolehlivých s citlivostí nad 90 procent. Nejsou sice tak spolehlivé jako PCR testy, ale přesto jsou dost dobré a hlavně rychlé.” 

Spolehlivost testů je vysoká i podle českého ministra zdravotnictví Jana Blatného. 

Collignon dále uvedl, že Coca-Cola obsahuje kromě kyseliny i další chemikálie, které mohou změnit barvu indikátoru testu a tím vyvolat falešně pozitivní výsledek. 

„Sečteno a podtrženo: používejte kvalitní testy doporučené FDA či jinou spolehlivou agenturou a postupujte přesně podle návodu výrobce,” řekl profesor. „Vsadím se, že ani jeden z výrobců nepoužil při psaní návodu Coca-Colu!” FDA je zkratka pro americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration).

Rychlé antigenní testy nebyly vyrobeny pro testování jídla

Tvrzení, že testy na Covid-19 jsou nespolehlivé, se objevila již mnohokrát. Naposledy například ve videu (zde či zde) zachycujícím pozitivní výsledek antigenního testu od výrobce MEDsan při použití jablečného protlaku, což AFP vyvrátila v několika jazycích, například zde či zde

Imunologové a biochemici, na které se AFP obrátila, potvrdili, že podobné experimenty nic nedokazují. Thomas Decker, professor imunobiologie na vídeňské univerzitě, k tomu uvedl: „Není těžké zmanipulovat podmínky pro tyto testy tak, aby podaly nesprávné výsledky. Test je určen pro specifické podmínky umožňující, aby se protilátky navázaly na antigeny, ne k tomu, aby reagovaly na kdejaké lepkavé jídlo. To už si rovnou můžete stěžovat, že vám auto nenastartovalo poté, co jste nádrž naplnili ovocnou přesnídávkou.” 

Annette Beck-Sickinger, profesorka biologie na univerzitě v Lipsku, k tomu dodala: „Test může být spolehlivý pouze pokud je použit za správných podmínek.” V případě antigenních testů se jedná například o to, že je použit stabilizační roztok, do kterého se vzorek zamíchá. 

„Samozřejmě, že roztok nebude schopen zneutralizovat velké množství kyseliny (jako v případě jablek nebo manga),” sdělila profesorka AFP v e-mailu 10. prosince 2020. Pokud by došlo ke změně funkčních podmínek testu, jako například pH, jistých kovů či teploty, mohlo by dojít k tomu, že se „protilátky projeví nespecificky (a způsobí pozitivní výsledek), jsou denaturovány nebo se na protilátky napojí nespecificky,” dodala. V každém případě takovéto špatně použité testy vykáží nespolehlivý výsledek, ať už pozitivní, či negativní. 

Po vystoupení Schnedlitze v rakouském parlamentu prohlásil výrobce antigenních testů Dialab, že politik nepoužil test správně. 

Společnost zveřejnila 12. prosince 2020 na Facebooku video správně provedeného testu za použití Coca-Coly s negativním výsledkem. 

„Pro správně provedený test je třeba vzorek nejdříve důkladně rozmíchat v roztoku, který udržuje stabilní pH,” stojí v příspěvku u videa. „Tyto testy by měli vždy provádět zaměstanci nemocnic nebo speciálně vyškolené osoby, aby se podobným výsledkům zabránilo.”

V České republice bylo od poloviny prosince provedeno téměř 880 000 antigenních testů. K 5. lednu 2021 zemřelo v souvislosti s onemocněním Covid-19 v zemi 12 257 lidí. 

AFP Na pravou míru již o dezinformacích spojených s testy na Covid-19 psala například zde či zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás