Testovací centrum ve Stockportu v severovýchodní Anglii 6. září 2020 (AFP / Lindsey Parnaby)

Země v roce 2018 nenakupovaly testy na Covid-19

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 22/09/2020 v 15:08
  • Aktualizováno 08/10/2020 v 12:57
  • Článek přečtete za 3 min
  • Autor: Rémi BANET
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Na Facebooku se šíří tabulky z webových stránek Světové banky, které mají dokazovat, že země nakupovaly testovací sady na Covid-19 již v roce 2018. Není to pravda. Jedná se o seznam dovážených lékařských pomůcek, které v roce 2018 již existovaly pro jiné účely, ale teprve v dubnu 2020 byly reklasifikovány jako výrobky vhodné k boji proti pandemii Covid-19.

Například podle tohoto příspěvku z 20. září 2020, který již sdílelo přes 2000 uživatelů, je tabulka na stránkách Světové banky důkazem, že o pandemii Covid-19 se vědělo již v roce 2018, takže koronavirus musí pocházet z laboratoře: „Takže ještě stále někdo, kdo si myslí, že nemoc přišla od netopýra z Wuhanu?” stojí v textu. „Je to dlouhodobě připravená akce proti lidem.”

Tabulka obsahuje seznam zemí s různými údaji o dovozu „testovací soupravy Covid-19”, jako je kód výrobku, počet dovezených artiklů, celková cena atd.

Image
Snímek facebookového postu pořízený 22. září 2020

Podobné příspěvky, u kterých se lišil jen kód výrobku, byly hojně sdíleny i v angličtině, v arabštině, ve francouzštině, v italštině či ve španělštině. Český text se šířil zejména z profilu uživatele Michala Sharka, který dlouhodobě zpochybňuje původ koronaviru, efektivitu nošení roušek i další aspekty probíhající pandemie. Dezinformace na jeho profilu již AFP vyvracela například zde.

Označení výrobků v systému WITS 

Tyto tabulky skutečně pocházejí z webové stránky WITS, což je společná iniciativa Světové banky, Konference OSN pro obchod a rozvoj, Světové obchodní organizace (WTO) a dalších organizací poskytujících data o obchodu a tarifech. Archivní verze tabulek jsou k dispozici například zde či zde

To ovšem v žádném případě nedokazuje, že země nakupovaly testovací soupravy pro detekci onemocnění Covid-19 před objevením viru Sars-Cov-2 v prosinci 2019 v Číně, jak tvrdí autor facebookového příspěvku, který poukazuje na to, že bylo označení testovacích souprav v databázi později změněno z „Covid-19 Test kits” na neutrálnější „Medical Test kits”

Světová banka AFP v e-mailu z 8. září 2020 sdělila, že výrobky označené v databázi WITS názvem „Covid-19“ byly již dlouho před pandemií používány k jiným účelům, ale po propuknutí choroby nabyly na důležitosti. Proto Světová celní organizace (WCO) dočasně přejmenovala jejich klasifikaci na „Covid-19”, aby se usnadnilo sledování jejich pohybu, což je zřejmé  právě z archivních verzí. 

„V dubnu letošního roku zkompilovala Světová celní organizace seznam kódů do harmonizovaného systému (HS), který zemím pomáhá sledovat a případně urychlit pohyb kritických výrobků používaných v souvislosti s onemocněním Covid-19,“ uvedla Světová banka.

Na tomto seznamu se nacházejí „desítky konkrétních zdravotnických pomůcek používaných k diagnostice nebo léčbě této nemoci, včetně ventilátorů, které, jak všichni víme, existovaly již dlouho před vypuknutím pandemie Covid-19“, tvrdí Světová banka.

Testovací soupravy z tabulky v příspěvku nesou kód 3822.00. Ten podle WCO odpovídá „diagnostickým činidlům na bázi testu polymerázové řetězové reakce (PCR) nukleových kyselin“. 

Image
Snímek webové stránky WCO pořízený 22. září 2020

Proč došlo ke změně označení

V tiskovém prohlášení z 8. září 2020 Světová banka vysvětlila, že kvůli dezinformační kampani na sociálních sítích byla stránka WITS „aktualizována tak, aby odrážela realitu: testy na Covid-19 před rokem 2020 neexistovaly. To, co bylo ještě před několika dny na WITS označeno jako ‚Testovací souprava Covid-19’, je nyní správně označeno v sekci WITS Covid jako ‚Zdravotnické testy’”.

Pandemie Covid-19 si od konce minulého roku, kdy byl nový koronavirus objeven v čínském Wu-chanu, vyžádala již přes 965 000 obětí. Zároveň s ní ovšem začala narůstat vlna dezinformací a hoaxů spojených s touto nemocí a jejími údajnými příčinami.

AFP dosud vyvrátila více než 600 falešných a zavádějících zpráv týkajících se pandemie Covid-19. Seznam zpráv v angličtině je k dispozici zde. V češtině jsme o dezinformacích kolem koronaviru psali například zde, zde či zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás