Demonstrace proti vládním protikoronavirovým opatřením, která proběhla 28. října 2020 v Praze (AFP / Michal Cizek)

V České republice neumírá ročně na chřipku více lidí než na Covid-19

Od poloviny října, kdy v České republice exponenciálně rostl počet případů Covid-19 i úmrtí v důsledku této nemoci, sdílely desetitisíce uživatelů článek zlehčující závažnost pandemie a kritizující opatření ke zmírnění nákazy. Tvrzení, že na chřipku v České republice každoročně umírá více lidí než na Covid-19, bylo zavádějící již v době publikace a počet mrtvých v důsledku koronaviru od té doby překročil počet obětí chřipky již několikanásobně.

„V České republice dosud zemřelo na COVID-19 o několik stovek méně lidí než na chřipku v roce 2019!” stojí v tomto článku z 13. října 2020. „Jak je možné, že kvůli obětem chřipky nebyly v roce 2019 spuštěny karantény, lockdowny, uzávěry? Proč nebyly vyhlášeny nouzové stavy? Proč nebyly zavírány hospody, restaurace, školy, muzea a stadiony? Proč nebyly zranitelným ročníkům rozesílány roušky? Proč se toto všechno děje až při COVID-19 s menší mortalitou, než má chřipečka?”

Podle analytického nástroje CrowdTangle sdílelo tento článek téměř 30 000 uživatelů. Na Facebooku se šířil například prostřednictvím tohoto příspěvku z 15. října 2020. I přes neustále narůstající počet mrtvých článek v posledních dnech nadále sdílejí stovky lidí, a to například zde, zde či zde.

Image
Snímek facebookového postu pořízený 15. prosince 2020

Chřipka nebezpečnější než Covid-19?

Článek je postaven na říjnové reportáži České televize o vakcinaci rizikových skupin proti chřipce. ČT zde přebrala údaj Státního zdravotního ústavu, podle něhož v ČR ročně zemře v souvislosti s chřipkou zhruba 1 500 lidí. 

Image
Snímek stránky SZÚ pořízený 15. prosince 2020

Legitimní reportáž ČT na YouTube sdílel dezinformační web AE News. Objevil se v ní mimo jiné i tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula, který upozornil na to, že letos může být počet chřipkových onemocnění daleko nižší než obvykle.

„Je vysoká pravděpodobnost, že ta chřipková epidemie ani zdaleka nebude tak silná jako bývá normálně, protože nosíme roušky,” řekl Prymula na videu v čase 2:15.

I kdyby však počet úmrtí spojených s chřipkou dosáhl letos stejné výše jako v předchozích letech, tj. zhruba 1 500, je článek přinejmenším silně zavádějící. 

Je sice pravda, že ke 12. říjnu 2020, tj. den před publikací článku, zemřelo v ČR v souvislosti s nemocí Covid-19 „pouhých” 1 139 lidí, ale již v té době bylo jasné, že počet potvrzených případů exponenciálně roste a s ním poroste i počet obětí. To se také stalo, jak je patrné z prudce stoupající křivky úmrtí zejména ve druhé polovině října a na začátku listopadu: 

Vzhledem k nepříznivému vývoji vláda 26. října znovu vyhlásila nouzový stav a po dobu šesti týdnů důrazně zpřísnila opatření proti šíření nákazy. K 15. prosinci v ČR zemřelo v souvislosti s novým koronavirem již 9 743 lidí a vzhledem k tomu, že denní počet případů a úmrtí znovu stoupá, se vláda znovu chystá zpřísnit opatření již 18. prosince a  požádat o prodloužení nouzového stavu až do 11. ledna 2021. 

Zejí nemocnice prázdnotou? 

V článku zlehčujícím pandemii také stálo, že „české nemocnice jsou poloprázdné” přesto, že „mediální hysterie dělá z ČR druhý Wuhan”. I toto tvrzení je zavádějící. Již v době publikace bylo z rychle rostoucího počtu nakažených jasné, že se nemocnice rychle začnou plnit.

Z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) vyplývá, že v době nejvyššího počtu hospitalizovaných pacientů s diagnózou Covid-19 se kapacita intenzivní péče v českých nemocnicích nebezpečně přiblížila plnému vytížení, a z hlediska dostupnosti lůžek na jednotkách intenzivní péče byla dokonce nedostačující. Aktuální data jsou ke stažení zde.  

Image
Snímek webové stránky ÚZIS pořízený 15. prosince 2020

Celková kapacita nemocnic zatím nebyla ohrožena, ale to zdaleka neznamená, že by nemocnice zely prázdnotou. Systém zdravotnictví se navíc potýká s vysokým počtem nakaženého personálu

Z výše uvedeného vyplývá, že článek je zavádějící, záměrně zlehčuje závažnost koronavirového onemocnění Covid-19 a závěry, které činí (totiž že na chřipku umírá ročně více lidí než na Covid-19) již dávno nejsou pravdivé.

AFP již o dezinformacích ohledně nebezpečnosti koronaviru psala například zde, zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás