Vakcíny proti Covid-19 nezpůsobí, že se ke kůži přilepí magnet

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 18/05/2021 v 17:51
  • Aktualizováno 18/05/2021 v 17:51
  • Článek přečtete za 3 min
  • Autor: AFP USA, AFP Česká republika
Stovky uživatelů šíří na sociálních sítích videa s lidmi tvrdícími, že po očkování proti nemoci Covid-19 jim v místě vpichu drží na kůži magnet. Podle odborníků se jedná o další hoax, který má mezi lidmi vzbudit nedůvěru a strach z vakcín, které ovšem magnetizující prvky neobsahují. 

Dezinformace se šířila například prostřednictvím tohoto článku obsahujícího patnáctiminutovou kompilaci videí s různými lidmi ukazujícími, že jim na paži drží magnet. Ten sdílelo přes 160 uživatelů například zde. Podobné příspěvky sdílely další stovky uživatelů také zde, zde či zde.

Ze záběrů nelze s určitostí vyvodit, zda se jedná o skutečné magnety či zda byli tito lidé skutečně očkováni. Některé příspěvky naznačují, že vakcíny obsahují mikročipy či nanoboty, pomocí nichž chtějí elity kontrolovat lidskou populaci.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 18. května 2021

Podobná videa se na Facebooku šíří i v mnoha dalších jazycích, například v angličtině nebo ve francouzštině. AFP USA již tento hoax vyvracela zde

Co na to odborníci?

Podle odborníků, které AFP kontaktovala, vakcíny neobsahují žádné prvky schopné přitahovat magnet. „Očkování proti nemoci Covid-19 nemůže způsobit magnetizaci vaší paže. Toto je jednoduše hoax,” řekl Stephen Schrantz, specialista na infekční choroby z Univerzity v Chicagu. 

„Neexistuje absolutně žádná možnost, že by vakcína mohla způsobit takovouto reakci,” řekl Schrantz. Podle něj je možné, že byla ve videu použita oboustranná lepící páska, díky níž se magnet přichytil na kůži.

Známý bojovník proti dezinformacím Mick West zase na své stránce Metabunk zveřejnil video, v němž ukazuje, jak magnety či jiné kovové předměty snadno ulpí na mastné kůži. Sám si potřel olejem horní část paže a na tu potom přilepil jak magnet, tak minci, která ani není magnetická. 

Možnost, že by vakcína přitahovala magnet, odmítl i Thomas Hope, výzkumný pracovník a profesor buněčné biologie na Northwestern University Feinberg School of Medicine. Ve vakcínách prý „není nic, na co by magnet mohl reagovat - jsou tam proteiny, lipidy, soli, voda a chemikálie udržující hodnotu pH. To je vše, takže to prostě není možné,” řekl.

I kdyby vakcíny obsahovaly stopové množství kovů, stejně by to nestačilo k tomu, aby přitáhly magnet, řekl. „K tomu, aby se magnet přilepil, byste museli zavést pod kůži celkem objemný kus kovu. Tak velké množství nelze vpíchnout pod kůži injekcí,” dodal. 

Podle informací zdravotnických úřadů v USA a v Kanadě nebsahují v současnosti používané vakcíny proti Covid-19 (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson or AstraZeneca) žádné kovové přísady. 

O tom, že se jedná o hoax, informovala na svých webových stránkách i TV Nova. Ta mimo jiné citovala slovenskou policii, která před dezinformací o magnetech varovala na Facebooku

Teorie, že vakcíny proti Covid-19 jsou součástí globálního spiknutí za účelem kontroly populace, není nová. AFP již loni vyvrátila dezinformace o údajném plánu Billa Gatese použít vakcínu k očipování a kontrole lidí či o jeho plánech snížit pomocí vakcíny lidskou populaci. 

Americká centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) již dříve na svých stránkách napsala, že vakcíny neobsahují žádný „čip”.

„Vláda nepoužívá vakcíny k tomu, aby vás sledovala,” stojí na stránce CDC. „Krabice s vakcínami mohou mít čidla, která je chrání proti zcizení, ale samotné vakcíny žádná čidla neobsahují.” 

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo k 18. květnu 2021 na onemocnění Covid-19 téměř 3,4 milionu lidí a bylo podáno více než 1,5 miliardy dávek vakcín. I když v některých zemích jako, například v Indii, nemoc stále sílí, očkování průkazně pomáhá chránit lidi proti této chorobě. 

V České republice bylo podle informací Ministerstva zdravotnictví podáno přes 4,2 milionu dávek vakcíny. 

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás